Pielęgnacja Uroda

Lwia zmarszczka – dowód na to, że złość piękności szkodzi. Dlaczego powstaje i jak można jej się pozbyć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 grudnia 2021
Lwia zmarszczka
Fot. iStock
 

Lwia zmarszczka to charakterystyczna bruzda tworzące się na czole, dokładnie u nasady nosa, pomiędzy brwiami. Jej obecność sprawia, że twarz wydaje się bardziej surowa, wręcz groźna, i nie dodaje to uroku. Lwia zmarszczka może pojawić się nawet w młodym wieku, na co często sami wytrwale pracujemy. Jak można pozbyć się tej nieestetycznej zmiany?

W jaki sposób powstaje lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka to nieestetyczna „ozdoba” twarzy, która może powstawać i utrwalać się nawet u młodych osób (ok. 30 roku życia) posiadających silną mimikę, które teoretycznie nie powinny mieć ze zmarszczkami wiele wspólnego. Najczęściej przybiera postać pojedynczej lub podwójnej głębokiej linii, która tworzy się pomiędzy brwiami, tuż przy nasadzie nosa.

Lwia zmarszczka

Fot. iStock/Lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka zaliczana jest do zmarszczek mimicznych, powodowanych przez dużą aktywność mięśni twarzy. Tworzenie się lwiej zmarszczki zawdzięczamy dwóm symetrycznie ułożonym mięśniom marszczącym brwi oraz mięśniowi prostemu nosa. Skłonność do formowania się tych bruzd uzależniona jest od ułożenia i siły mięśni twarzy oraz dziedziczonej anatomii i przybieranej mimiki. Na początku marszczenie skóry na czole zagniata skórę czasowo — po rozluźnieniu mięśnie odprowadzają ją na swoje miejsce. Natomiast z upływem czasu, gdy zmarszczka stale się pogłębia, zniekształcona skóra nie rozciąga się i pozostaje stale zagnieciona. Ciągłe przybieranie pewnych min pogłębia i utrwala powstałe na czole bruzdy.

Lwia zmarszczka tworzy się u osób, które ściągają brwi w wyrazie zmartwienia, złości, poprzez marszczenie brwi wyrażając swoje negatywne emocje. Uwidacznia się również u osób, które mimo wady wzroku nie noszą okularów korekcyjnych. W tym przypadku ciągłe mrużenie oczu i ściąganie brwi może prowadzić do tworzenia się lwiej bruzdy, gdy mięśnie cały czas pozostają napięte. Z czasem, gdy skóra na czole wiotczeje i zaczyna opadać, lwia zmarszczka jest dodatkowo uwidaczniania przez pojawianie się na czole zmarszczek poziomych. To dodatkowo pogłębia niekorzystny wyraz twarzy i stanowi spory problem estetyczny.

Lwia zmarszczka

Fot. iStock

Lwia zmarszczka — czy można jej się pozbyć?

Najlepszą metodą w pozbyciu się lwiej zmarszczki, która daje szybkie efekty, jest wstrzyknięcie botoksu lub kwasu hialuronowego. Niestety obie metody mają pewien mankament — efekt nie jest trwały i zabieg należy powtarzać.

Lwia zmarszczka a botoks

Jeśli lwia zmarszczka jest głęboka, botoks (toksyna botulinowa) jest rozwiązaniem, które pozwoli na kilka miesięcy zapomnieć o jej istnieniu. Wstrzyknięcie botoksu hamuje nadaktywność mięśni wpływających na tworzenie się nieestetycznej bruzdy. Zaleca się go zarówno dla skóry dojrzałej, z pogłębionymi już zmianami, aby je jak i młodej, u której botoks spowoduje efekt profilaktyczny, rozluźniający i tym samym zapobiegający utrwalaniu się lwiej bruzdy. Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest praktycznie bezbolesny, z pełnym przygotowaniem trwa ok. 30 minut, a efekt pojawia się stopniowo po ok. 7 dniach od zabiegu i utrzymuje się do 6 miesięcy.

Lwia zmarszczka a kwas hialuronowy 

Gdy lwia zmarszczka jest bardzo głęboka, kwas hialuronowy może okazać się rozwiązaniem lepszym, niż botoks. Zabieg polega na wstrzykiwaniu punktowo preparatu kwasu hialuronowego wzdłuż lwiej zmarszczki. Po wstrzyknięciu wykonuje się masaż, aby kwas hialuronowy równomiernie rozprowadzić w bruździe. Efekt wypełnienia staje się bardziej widoczny, ponieważ kwas hialuronowy nabiera objętości i poprawia wytwarzanie kolagenu w skórze. Po ok. 4 tygodni od wstrzyknięcia kwasu hialuronowego można zaobserwować pełen efekt. Czasem zabieg należy powtórzyć, jeśli lwia zmarszczka sprawia problemy w wypełnieniu jej. Efekt wypełnionej skóry może się utrzymywać do 18 miesięcy po wstrzyknięciu preparatu z kwasem hialuronowym. Zabieg wykonywany jest po wcześniejszym posmarowaniu skóry kremem znieczulającym.

Lwia zmarszczka

Fot. iStock/Lwia zmarszczka

Jak zapobiegać tworzeniu się lwiej zmarszczki?

Można uchronić się przed powstawaniem i pogłębianiem się lwiej zmarszczki poprzez wprowadzenie kilku prostych nawyków. Przede wszystkim trzeba pamiętać o prawidłowym nawilżeniu skóry, zarówno przez wypijanie odpowiedniej ilości wody, jak i stosowanie kremów nawilżających. Prawidłowo nawodniona skóra jest odporniejsza na tworzenie się zmarszczek. Stosuj preparaty pielęgnacyjne z  przeciwzmarszczkowymi peptydami lub z witaminą C, która wspiera proces wytwarzania kolagenu w skórze. Co prawda trudno jest kontrolować przez cały czas mimikę, ale postaraj się zwrócić uwagę na marszczenie czoła w różnych, codziennych sytuacjach. Stosowanie metod relaksacyjnych jest pomocne, gdy do marszczenia czoła dochodzi na skutek zmartwień, złości czy stresu. W tym przypadku emocje naprawdę uwidaczniają się na twarzy. Warto również pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych w słońcu, ponieważ to zapobiega mrużeniu oczu i ściąganiu skóry na czole.

Doskonałą pomocą i jednocześnie działaniem profilaktycznym jest joga twarzy, czyli zestaw ćwiczeń opracowanych dla rozluźnienia spiętych mięśni. Takie ćwiczenia są proste i można wykonywać je samodzielnie w domu, jednak muszą być one systematyczne, aby przyniosły oczekiwany rezultat.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl 

Pielęgnacja Uroda

Czego dzieci uczą się z bajek? To nieocenione narzędzie w rękach rodziców

Redakcja
Redakcja
2 grudnia 2021
fot. evgenyatamanenko/iStock
 

Już w okresie niemowlęcym dziecko nieustannie odbiera wiele wrażeń zmysłowych. Wrażenia te docierają z otaczającego je środowiska, a komórki nerwowe łączą się ze sobą, czego wynikiem jest powstanie setek bilionów połączeń[1]. Jednym z silnych bodźców ze świata zewnętrznego, które towarzyszą człowiekowi od wczesnych lat dzieciństwa, są te płynące z bajek. Właśnie dlatego to między innymi one mają ogromny wpływ na kształtowanie się u dziecka różnych umiejętności, wzorów zachowań, a także systemu wartości.

Wsparcie już od początku

W prawidłowym rozwoju najmłodszych bardzo ważną rolę odgrywają rodzice. Już około 2.-3. miesiąca życia niemowlę rozpoznaje ludzką twarz i potrafi odpowiedzieć na jej widok uśmiechem, a więc już tak małe dziecko wchodzi w interakcje z opiekunami. Od momentu przyjścia na świat to oni są zarówno osobami, które stanowią wzór do naśladowania, jak i życiowymi przewodnikami. Rodzice wskazują prawidłowe wybory i kształtują nawyki, które często pozostają z człowiekiem na całe życie. Aby zadbać o właściwy rozwój i szczęście dziecka, opiekunowie zwracają uwagę na jego właściwe żywienie czy pielęgnację, a także zapewniają mu różnorodne bodźce ze świata zewnętrznego. Dzięki temu maluch każdego dnia uczy się, zdobywa nowe doświadczenia i kształtuje swoją osobowość.

To ważne

Okres wczesnego dzieciństwa jest niezwykle istotny dla późniejszego funkcjonowania i socjalizacji dziecka[2]. Poprzez odpowiednie bodźce płynące ze świata zewnętrznego oraz interakcje z otoczeniem maluch nabywa nowe umiejętności, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. W tym czasie kształtują się nawyki, zachowania oraz postawy determinujące dalsze życie. Wśród wielu bodźców, które towarzyszą dziecku na co dzień i mają wpływ na jego potencjał rozwojowy, bardzo ważne miejsce zajmują bajki.

Jaką rolę w życiu dziecka pełnią bajki?

Bajki mają ogromny wpływ na kształtowanie się różnych umiejętności dziecka. To nieocenione narzędzie w rękach rodziców, które potrafi zarówno bawić, jak i uczyć oraz wychowywać. Literatura dziecięca spełnia szereg kluczowych funkcji, w tym terapeutycznych, społecznych, psychologicznych, poznawczych czy wychowawczych i rozrywkowych. Bajki odzwierciedlają dziecięcy sposób postrzegania świata, myślenia i odczuwania. Dzięki temu stanowią doskonały kanał oddziaływania na świadomość i – poprzez symbole – na nieświadomość dziecka. Za sprawą tego bajki rozwijają wyobraźnię, wpływają na kreatywność, umiejętność poszukiwania rozwiązań i logiczne myślenie. Dziecięca literatura wzbogaca także doświadczenia. Niejednokrotnie bohaterowie bajek przyczyniają się do rozwijania empatii u dzieci. Przedstawiane sylwetki są doskonałym źródłem nabywania wzorów zachowań, a także systemu wartości, co stanowi istotny element w wychowaniu czy socjalizacji[3].

Bajki są nieodłącznym elementem dzieciństwa każdego człowieka

Bajka dostarcza dziecku objaśnień dotyczących jego psychiki, pomaga w odkrywaniu własnej tożsamości i wspiera rozwój dziecięcej osobowości. Wnosi wielki i pozytywny wkład w duchowe dojrzewanie dziecka, ponieważ pomaga  w trudnościach związanych z psychologicznymi problemami dorastania i integracji osobowości[4]. Dziecięca literatura niejednokrotnie spełnia również funkcję terapeutyczną.

Bajki są nieodłącznym elementem dzieciństwa każdego człowieka

Bajka dostarcza dziecku objaśnień dotyczących jego psychiki, pomaga w odkrywaniu własnej tożsamości i wspiera rozwój dziecięcej osobowości. Wnosi wielki i pozytywny wkład w duchowe dojrzewanie dziecka, ponieważ pomaga  w trudnościach związanych z psychologicznymi problemami dorastania i integracji osobowości[4]. Dziecięca literatura niejednokrotnie spełnia również funkcję terapeutyczną.

W jaki sposób bajki i ich bohaterowie mogą towarzyszyć dziecku?

Rodzice mogą zapewnić obecność bajek i ich bohaterów w życiu malucha na różne sposoby. Należy tu jednak zwrócić uwagę na formę, w jakiej są one przedstawiane. Warto przede wszystkim pamiętać, że lepszym wyborem od oglądania bajek w telewizji jest ich czytanie. To doskonały sposób na budowanie z dzieckiem bliskości i wspólnie spędzanie wolnego czasu. Czytanie maluchowi literatury, pokazywanie obrazkowych książeczek czy tworzenie opowiadań jest idealnym sposobem na wzmacnianie więzi, a co za tym idzie – połączeniem tego, co przyjemne z tym, co pożyteczne.

A co z bajkami emitowanymi w telewizji?

Rodzice często zauważają, że po włączeniu telewizora dziecko z zaciekawieniem śledzi perypetie bohaterów bajek, obserwuje wzorce zachowań przedstawionych w bajkach – dzięki czemu ma możliwość nabycia między innymi nowych umiejętności społecznych. Oczywiście programy kierowane do dzieci powinny być odpowiednio dobrane do wieku, aby ilość bodźców nie przekraczała możliwości niedojrzałego jeszcze układu neurologicznego. Trzeba także pamiętać, że zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego (AAP) należy unikać korzystania przez dzieci poniżej 2. roku życia z mediów elektronicznych, a w wieku przedszkolnym ograniczać korzystanie z mediów elektronicznych do około 30 minut dziennie.


[1] Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom IV i tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

[2] Nazaruk S., Proces socjalizacji w klasach zróżnicowanych kulturowo–przykłady z praktyki szkolnej, Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce 11.4 (42); 39-50; 2016.

[3] Brett, D., Bajki, które leczą; Tom I i II; Gdańsk; 2013.

 Zobacz także

Błagam, nigdy nie ćwicz w pełnym makijażu! Możesz zrobić sobie więcej krzywdy niż ci się wydaje

Polska firma kosmetyczna zaczęła produkować płyn antybakteryjny i dodawać go bezpłatnie do zamówień

Marzą ci się piękne loki? Sprawdź, jak łatwo modelować włosy w domu

Marzą ci się piękne loki? Sprawdź, jak łatwo modelować włosy w domu