Włosy wysokoporowate to termin, który pojawia się bardzo często. Wiedza, czym charakteryzuje się ten rodzaj włosów sprawi, że ich pielęgnacja stanie się łatwiejsza i przyniesie lepsze rezultaty.
Co to znaczy, że włosy są porowate?
Włosy nie są idealnie gładkie i jednolite. Ich struktura w powiększeniu przypomina szyszkę z nieco rozchylonymi łuskami. Łuski, jako warstwa ochronna włosa, nachodzą na siebie, tworząc swoisty pancerz. Chronią go przed utratą wody, wpływem temperatur, promieni słonecznych czy substancji z powietrza lub kosmetyków. To, w jaki sposób łuski będą się od siebie odchylały, warunkuje, czy włosy są nisko-, średnio- i wysokoporowate. Niskoporowate włosy mają łuski ściśle przylegające do siebie, a im mocniej rozchylone, tym bardziej stają się porowate i bardziej problematyczne.
Po czym rozpoznać włosy wysokoporowate ?
Istnieje kilka cech charakterystycznych, które pozwalają określić, czy włosy są wysokoporowate. Przede wszystkim są to włosy niesforne, przesuszone, często zniszczone i łamliwe, z rozdwojonymi końcówkami. Pozbawione blasku stają się chropowate, łatwo się plączą i trudno je rozczesywać. Częstym problemem dotyczącym tego rodzaju włosów, jest ich puszenie się od wilgoci i elektryzowanie.
Do zalet z kolei należy fakt, że włosy wysokoporowate szybko „łapią” kolor farby i są podatne na układanie. Dobrze chłoną także odżywki i oleje, choć wymagają ich więcej, niż włosy niskoporowate.
Włosy wysokoporowate — co wpływa na ich stan?
Włosy wysokoporowate zazwyczaj są skutkiem uszkodzeń ich struktury. Powodem rozchylenia łusek mogą być źle przeprowadzone lub osłabiające je zabiegi fryzjerskie (np. rozjaśnianie lub trwała). Również niewłaściwie dobrana pielęgnacja, nieodpowiednie kosmetyki, suszenie gorącym powietrzem z suszarki czy stosowanie prostownicy, ściskanie ich gumką, mogą przyczynić się do ich zniszczenia i pogłębienia się porowatości.
Włosy wysokoporowate mogą być efektem chorób ogólnoustrojowych, konieczności stosowania silnych leków, niedoborów witamin, czy chorób skóry. Większe rozchylenie łusek może być uwarunkowane genetycznie, szczególnie w przypadku posiadaczek włosów kręconych. Loki bywają gorzej chronione ze względu na trudności z rozprowadzeniem sebum po całej długości ich skrętu, a bez odpowiedniej bariery ochronnej, ucieka z nich wilgoć i łuski się otwierają.
Włosy wysokoporowate — pielęgnacja
Włosy wysokoporowate potrzebują zakrojonej na ich potrzeby pielęgnacji. Do mycia włosów warto sięgnąć po kosmetyki bez silnych detergentów, za to z dodatkiem olejków i ekstraktów roślinnych. Zdecydowanie trzeba unikać produktów z etykietami, na których pojawiają się nazwy: alcohol denat, benzyl alcohol, grain alcohol lub isopropyl IPA. Mycie powinno nie tylko delikatnie usuwać brud, ale także nawilżać i wzmacniać włosy na całej długości.
Polecaną metodą mycia włosów wysokoporowatych jest mycie włosów odżywką. Polega na zastosowaniu samej odżywki do umycia skalpu, lub podwójnego użycia odżywki i mycia włosów (odżywka-mycie-odżywka). Ten sposób delikatnie oczyszcza skalp, odżywia włosy i wygładza je.
Jeśli wybierzesz tradycyjny sposób mycia włosów, i tak konieczne są dedykowane włosom wysokoporowatym odżywki i maski, które dodatkowo je odżywią i wygładzą. Dobrze, by zawierały następujące substancje:
- proteiny odbudowujące włosy. Poleca się je raz na tydzień lub dwa tygodnie;
- emolienty zabezpieczające przed utratą wody i działające ochronnie przed promieniami UV. Poleca się je przy każdym myciu;
- humektanty nawilżające. Stosuje się je zwykle 1-2 razy w tygodniu, po czym domyka emolientem.
Pomocne w poprawie kondycji włosów są ochronne mgiełki do włosów o wysokiej porowatości, które stworzą na nich dodatkową warstwę chroniącą przed działaniem czynników zewnętrznych.
Po umyciu nie wycieraj włosów mocno ręcznikiem, tylko delikatnie je odciśnij i dopiero zawiń ręcznik na głowie. Jeśli możesz, zrezygnuj ze stylizowania ich na gorąco, przy pomocy suszarki, lokówki czy prostownicy. Jeśli to jest konieczne, stosuj termoochronne odżywki lub lotiony. Susz włosy chłodnym nawiewem, który lepiej domyka łuski i sprawia, że pasma są bardziej błyszczące.
Włosy wysokoporowate a oleje
Pomocne przy włosach wysokoporowatych jest olejowanie włosów, które wzmacnia je i czyni bardziej odpornymi na uszkodzenia mechaniczne, wygładza i nadaje im połysk.
Olej można nałożyć na przed myciem, na suche pasma, owijając włosy ręcznikiem. Wystarczy kilka łyżek, w zależności od długości pasm. Można trzymać go na włosach przez minimum 30-40 minut, jak i przez całą noc. Olejowanie można zastosować także na mokro, na włosy przed myciem lub po ich umyciu. W tym przypadku oleju potrzeba mniej. Gdy upłynie czas trzymania oleju na pasmach, umyj je dwukrotnie delikatniejszym szamponem. Przed myciem warto spłukać olej z włosów dużą ilością wody, następnie nałożyć odżywkę emolientową (bez silikonów i bez protein), po czym wmasować ją we włosy i zostawić na kilka minut. Na koniec zmyj raz jeszcze wodą i ostatecznie użyj szamponu. Ta metoda, mimo iż bardziej czasochłonna, lepiej usunie olej z włosów.
Jeśli myjesz włosy każdego dnia, możesz je olejować co 2-3 mycie. W innych przypadkach warto przeprowadzać ten zabieg, choć raz w tygodniu. Zbyt częste olejowanie może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.
A po jakie oleje na włosy wysokoporowate sięgnąć? Do olejowania tego rodzaju włosów polecany jest m.in.: olej z wiesiołka, olej z orzechów włoskich, lniany, słonecznikowy, z pestek dyni, konopny, olej z pestek winogron.
Aby wesprzeć włosy wysokoporowate, zadbaj również o odpowiednią dietę na piękne włosy, oraz regularne wizyty u fryzjera, by podcinać często problematyczne końcówki.
źródło: www.hebe.pl