Go to content

Olejek z drzewa herbacianego. W czym może pomóc i w jaki sposób go stosować?

Olejek z drzewa herbacianego - na twarz, ciało
Fot. iStock

Olejek z drzewa herbacianego to znany od lat specyfik, który znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wykazuje on właściwości antybakteryjne, więc jest chętnie stosowany do pielęgnacji skóry problematycznej, z wypryskami. Ale można go wykorzystać także na kilka innych sposobów.

Olejek z drzewa herbacianego — pochodzenie

Olejek z drzewa herbacianego (tea tree oil) powstaje w wyniku destylacji liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia L.), występującego naturalnie w Australii. Najcenniejszy olejek pozyskiwany jest z liści zbieranych od listopada do maja. Właściwości lecznicze liści tego drzewa były znane Aborygenom od stuleci i głównie wykorzystywane do leczenia skóry, dzięki właściwościom antyseptycznym. Olejek posiada charakterystyczny, intensywny i odświeżający zapach, oraz jasny kolor i niewielką, jak na olejek, gęstość.

Olejek z drzewa herbacianego - na twarz, ciało

Fot. iStock

Olejek z drzewa herbacianego — właściwości

W składzie olejku znajdują się związki fenolowe i terpeny, które wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Można w nim znaleźć w sumie kilkaset substancji chemicznych, które wpływają na zastosowanie olejku.

Działanie antybakteryjne

Olejek działa niszczycielsko na błonę komórkową drobnoustrojów, hamując wzrost m.in. bakterii takich jak: Acinetobacter baumannii, Actinomyces spp., Enterococcus faecalis, Proteus vulgaris, Propionibacterium acnes. Z tego powodu stosowany jest w leczeniu oraz pielęgnacji skóry trądzikowej.

Działanie przeciwgrzybicze

Olejek z drzewa herbacianego charakteryzuje się także działaniem przeciwgrzybiczym, m.in. wobec: Candida albicans, Candida glabrata, Cladosporium spp., Microsporum canis, Penicillium spp.  Podobnie jak w przypadku bakterii, substancje zawarte w olejku zwiększają  przepuszczalność błon komórkowych grzybów, przez co ulegają one zniszczeniu. Z tego powodu olejek jest często polecany np. do pielęgnacji stóp z grzybicą.

Ze względu na swoje właściwości olejek znalazł także zastosowanie poza pielęgnacją problematycznej skóry.

Olejek z drzewa herbacianego - na twarz, ciało

Fot. iStock

Olejek z drzewa herbacianego na skórę

Olejek z drzewa herbacianego nie tylko niszczy drobnoustroje, ale także uspakaja pracę gruczołów łojowych, sprawiając, że skóra jest mniej  błyszcząca. Stosowany bez rozcieńczania, punktowo na pojedyncze wypryski, pomaga zwalczyć je, nie powodując nadmiernego wysuszenia skóry. Nie należy go jednak w formie nierozcieńczonej nakładać na całą skórę. Nie należy go również stosować na skórę z otwartą raną.

Można go natomiast wykorzystać jako dodatek do szamponów stosowanych jako wsparcie w leczeniu łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry, oraz nadmiernego przetłuszczania się włosów. Olejek (kilka kropel na szklankę wody) stosowany jest także jako składnik płukanki w domowym leczeniu bólu gardła, zapalenia jamy ustnej, czy zapalenia dziąseł. A i to nie wszystko.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego?

  • Dodaj olejek do kremu lub maski do twarzy o działaniu przeciwtrądzikowym. Szczególnie dobrze olejek pasuje do różnego rodzaju glinek, które łączy się z niewielką ilością wodą do momentu utworzenia gęstej pasty;
  • dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego do szamponu lub odżywki/maski przeciwłupieżowej;
  • kilka kropel olejku dodaj do odświeżającego kremu do stóp. Sprawdzi się także do moczenia stóp, ze względu na działanie przeciwgrzybiczne;
  • odśwież oddech — płucz usta wodą z olejkiem herbacianym (2-3 krople na szklankę wody), aby zdezynfekować i odświeżyć jamę ustną;
  • przygotuj relaksującą kąpiel — dodaj 5-10 kropli olejku do kąpieli. Aby kąpiel bardziej odżywiła skórę, zastosuj również łagodny, odżywczy olej bazowy (kilka kropel olejku na łyżkę oleju bazowego);
  • wykorzystaj do masażu ciała —  7 kropli olejku z drzewa herbacianego dolej do 25 ml oleju np. migdałowego, po czym zastosuj do odprężającego masażu;
  • zastosuj do aromaterapii — do kominka naczynia wlej wodę i dodaj 5-10 kropli olejku;
  • wykorzystaj do inhalacji  — olejek świetnie nadaje się do leczenia kataru i kaszlu. Wystarczy przygotować inhalację poprzez dodanie 2-3 kropli olejku do naczynia z gorącą wodą;
  • na ukąszenia owadów — miejsce ukąszeń smaruj olejkiem aż do ustąpienia obrzęku lub złagodzenia świądu;
  • na „zimno” — olejek z drzewa herbacianego można także stosować na opryszczkę, czyli tzw. zimno. Należy smarować olejkiem zmienione miejsce, 2-3 razy w ciągu dnia.

Należy pamiętać, że olejek może uczulać lub podrażniać, dlatego dobrze jest przed pierwszym użyciem wykonać próbę uczuleniową, szczególnie na twarzy. Producenci podkreślają, by nie stosować olejku na skórę dzieci do 6 roku życia, oraz w przypadku kobiet w ciąży i karmiących.

Olejek z drzewa herbacianego - na twarz, ciało

Fot. iStock

Olejek z drzewa herbacianego w domu

Olejek z drzewa herbacianego można także wykorzystać w nieco inny sposób. Dodanie go do płukania ubrań, również dziecięcych wielorazowych pieluszek, nie tylko działa odkażająco, ale także nadaje im świeży zapach. Ponieważ jego intensywny aromat odstrasza insekty, szczególnie i odstraszające komary i kleszcze, warto pamiętać o skropieniu ubrań olejkiem przed spacerem po łące czy w lesie. Podczas  sprzątania można wykorzystać odkażający płyn domowej roboty. Wystarczy zmieszać pół szklanki wody, pół szklanki octu oraz 10 kropli olejku z drzewa herbacianego.

Gdzie kupić olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego można bez kłopotu znaleźć w drogeriach czy aptekach. Jego cena jest niewysoka: za 10 ml należy zapłacić ok. 10–15 złotych. W dodatku olejek jest bardzo wydajny, gdyż wystarczy kilka kropel, by z niego skorzystać. Dokonując zakupu, warto zwrócić uwagę na to, by skład był naturalny, bez niepotrzebnych olejów mineralnych lub substancji zapachowych.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl, www.izielnik.pl