Olej kokosowy zajął ważne miejsce nie tylko w kuchni, ale i w domowej pielęgnacji urody. Uznawany za jeden z najzdrowszych olejów na świecie zyskał wiele ciekawych zastosowań. Co skrywa w sobie olej kokosowy, jak stosować go na twarz, ciało i włosy?
Olej kokosowy — wartości odżywcze
Kokos jest owocem palmy kokosowej, którą można spotkać w obszarach tropikalnych brzegów morskich. Pod zieloną skórą orzecha kokosowego znajdują się twarde gęste włókna, pod którymi ukryty biały miąższ i spora ilość wody kokosowej. Olej kokosowy wytwarzany jest z miąższu kokosa. Jest on charakterystycznym olejem, który w niskich temperaturach przybiera postać stałą, jest biały i przyjemnie pachnie kokosem. Podgrzany staje się płynny, przejrzysty, wydziela intensywny zapach kokosa.
W jego skład wchodzą głównie nasycone kwasy tłuszczowe (ok. 80-90%): kwas laurynowy, kwas mirystynowy, kwas palmitynowy, kwas kaprylowy, kwas kaprynowy, kwas stearynowy, kwas kapronowy, oraz kwasy nienasycone (od 4 do 10%): kwas oleinowy, kwas linolowy i kwas linolenowy. Ponadto w jego składzie znajdziemy wartościowe dla urody substancje, m.in.: witaminę B2, B6, C i E, a także kwas foliowy, oraz minerały takie jak: potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk.
Olej kokosowy nierafinowany czy rafinowany?
Najzdrowszym wyborem jest olej kokosowy nierafinowany, tłoczony na zimno w temperaturze do 26º C. Zawiera on o wiele więcej składników odżywczych niż rafinowany, ponadto zachowuje on przyjemny kokosowy smak i aromat. Natomiast olej kokosowy rafinowany wytwarzany jest w wysokich temperaturach, często przy zastosowaniu rozpuszczalników, przez co traci wiele cennych właściwości dla urody i zdrowia.
Olej kokosowy — właściwości dla urody
Ten niedrogi, naturalny i wydzielający piękny zapach produkt można na różne sposoby wykorzystać w domowej pielęgnacji ciała, twarzy i włosów.
Olej kokosowy na twarz i ciało
Obecne w oleju kokosowym kwasy tłuszczowe (np. kwas linolowy) głęboko wnikają w skórę odżywiając ją i nawilżając. Dodatkowo kwas laurynowy oraz kaprylowy wykazują działanie przeciwbakteryjnie, antywirusowe i przeciwgrzybicznie. Można go więc stosować do skóry trądzikowej, a także dotkniętej egzemą, czy łuszczycą. Regularnie stosowany nawilża i natłuszcza nadmiernie przesuszone miejsca, takie jak pięty czy łokcie, łagodzi podrażnienia. Olej wykorzystany po oparzeniu słonecznym łagodzi uczucie pieczenia.
Jak stosować olej kokosowy na twarz i ciało?
Aby intensywnie nawilżyć skórę i uspokoić niedoskonałości, niewielką ilość oleju wmasuj twarz i pozostaw na noc. Jeśli masz duży problem z wypryskami, stosuj go ostrożnie, ponieważ dość ciężki olej może nasilić problem. Smarowanie ust olejem zmiękczy ich skórę i zapobiegnie pierzchnięciu. By nawilżyć suchą skórę na całym ciele, wsmaruj w nią olej na noc i odczekaj chwilę z ubraniem się, by lepiej się wchłonął. Na bazie oleju kokosowego możesz stworzyć także peeling. Wymieszaj 4 łyżki gruboziarnistej soli z 2 łyżkami oleju. Wmasuj w ciało okrężnymi ruchami, a na koniec spłucz.
Możesz wykorzystać go również do relaksującego masażu, ponieważ olej bez trudu rozprowadza się na ciele i w dodatku uspokaja dzięki swojemu zapachowi. Żeby tego było mało, olej kokosowy zastąpi np. piankę do golenia. Po prosto posmaruj olejem nogi i sięgnij po maszynkę. Golenie z dobrym poślizgiem nie powoduje podrażnień, a antybakteryjne właściwości oleju zapobiegną powstawaniu krostek.
Olej kokosowy na włosy
Olej kokosowy znalazł zastosowanie na włosy, ponieważ obecne w nim trójglicerydy kwasu laurynowego mają budowę zbliżoną do białek włosa, więc wnika on w niego bardzo dobrze. Włosy po zastosowaniu oleju stają się wygładzone, błyszczące i wyglądają znacznie lepiej. By skorzystać z dobroczynnego działania oleju na włosy, skorzystaj z zabiegu olejowania włosów.
Nałóż olej kokosowy na włosy, włóż czepek foliowy i owiń głowę ręcznikiem. Możesz taką maskę trzymać kilkanaście minut, jak i całą noc. Następnie połóż ulubioną odżywkę lub maskę i po kilku minutach umyj dokładnie włosy. To ułatwi zmycie oleju z włosów. Możesz również niewielką ilość oleju wetrzeć w końcówki, aby poprawić ich kondycję. Zastosowanie niewielkiej ilości oleju roztartego na dłoni na puszące się włosy pozwoli je okiełznać. Należy uważać z ilością, gdyż nadmiar oleju sprawi, że włosy będą wyglądały na tłuste.
Olej kokosowy na brwi i rzęsy
Olej tłoczony z kokosa w naturalny sposób wzmocni także brwi i rzęsy. Malutką szczoteczką zanurzoną w oleju rozczesz rzęsy i brwi tak, by olej nie dostał się do oczu. Możesz niewielką ilością oleju wygładzić i nadać połysk naturalnym brwiom. Olej kokosowy nadaje się także do wykonania demakijażu, także w przypadku wodoodpornych kosmetyków. Po prostu odrobinę oleju nałóż na wacik zwilżony ciepłą wodą, a po chwili zmyj nim makijaż uważając, aby olej nie dostał się do oka.
Olej z kokosa na zęby
Olej wykazuje antybakteryjne działanie, dlatego sprzyja zdrowym zębom. Możesz stworzyć własną pastę do zębów na bazie oleju kokosowego. Wymieszaj na gładką pastę 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 4 łyżeczki ksylitolu z olejem kokosowym, oraz kilkoma kroplami olejku miętowego dla smaku. Możesz również płukać olejem kokosowym jamę ustną, by zahamować rozwój szkodliwych bakterii i drożdżaków.
Olej kokosowy dla dzieci
Olej z kokosa można z powodzeniem wykorzystać do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka, nawet w przypadku niemowląt. Zaliczany jest on do emolientów (preparatów do natłuszczania), które zostawiają na powierzchni skóry warstwę utrzymującą odpowiednie nawilżenie skóry. Zastosowanie oleju jest w pełni bezpieczne u maluchów.
źródło: www.medonet.pl, zdrowy-olej.pl