Go to content

Woda kokosowa, to świetny sposób na zdrowe nawodnienie. Sprawdź jakie ma zalety

Fot. iStock / theverest

Lato ma wiele uroków. Podczas długich, ciepłych dni chętnie korzystamy ze słońca. Opalamy się z chęcią zarówno we własnych ogródkach, jak i na plażach. Wychodzimy częściej z domu, uprawiamy sporty i czerpiemy korzyści z długich godzin spędzanych na świeżym powietrzu. Lato odkrywa przed nami wiele pozytywnych stron, choć ma tez pewne drobne, choć czasami dokuczliwe minusy.

Komary, kleszcze oraz upały – te rzeczy przeszkadzają nam najbardziej. Bo gdy żar leje się z nieba, nie specjalnie mamy ochotę ruszać się z kanapy i z tęsknotą rozglądamy się za czymś do picia. No właśnie, najczęściej sięgamy po wodę mineralną i soki owocowe. A co powiecie na inną, wyjątkowo zdrową inicjatywę?

4 powody, dla których warto sięgnąć po wodę kokosową

Woda kokosowa znajduje się w środku zielonego orzecha kokosowego. Warto ją pić ponieważ orzeźwia i cieszy delikatnym orzechowym smakiem. Ale istnieją także inne, ważniejsze dla zdrowia powody, dla których warto po nią sięgać, nie tylko podczas upałów.

1. Jest niskokaloryczna

Woda kokosowa w przeciwieństwie do mleczka kokosowego nie zawiera tłuszczu i ma mało kalorii – 200 ml wody kokosowej to jedynie 5,5 kcal. Dlatego jest to napój polecany osobom będącym na diecie.

2. Świetnie nawadnia

Udowodniono, że woda kokosowa to bardzo skuteczny, naturalny izotonik. Nawadnia zdecydowanie lepiej niż woda, ze względu na zawartość elektrolitów: sodu, potasu i magnezu, witaminy C, witamin z grupy B i selenu. Sprawdza się nie tylko podczas upałów, ale także biegunki i wymiotów, bo jej dobrze i szybko przyswajalna – posiada ten sam poziom elektrolitów co ludzka krew.

3. Obniża ilość sodu we krwi i nie tylko…

Pomaga także utrzymać w równowadze poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu i pomaga w zapobieganiu miażdżycy, poprawia krążenie krwi, obniża wysokie ciśnienie krwi, wspiera funkcjonowanie nerek, poprawia trawienie, zawiera składniki, które wspierają rozwój przyjaznych bakterii w jelitach, wspomaga układ odpornościowy… Tyle zalet w jednym płynie!

4. Pomaga sportowcom

Ponieważ woda kokosowa to świetny naturalny izotonik,  doskonale nawadnia i chroni przed kurczami mięśni. Z tego powodu sportowcy chętnie sięgają po nią podczas treningów czy zawodów w trakcie upałów. W trakcie wysiłku dodają do niej szczyptę soli morskiej, aby właściwości nawadniające były jeszcze bardziej skuteczne.

źródło: jemcodobre.plfitness.sport.pl