Maseczka z sody oczyszczonej to jeden ze sposobów na walkę z niedoskonałościami skóry twarzy. Może stanowić podstawę domowej pielęgnacji lub też koło ratunkowem gdy pod ręką zabrakło gotowego kosmetyku oczyszczającego. W jaki sposób działa maseczka z sody i jak ją stosować, by przyniosła najlepsze rezultaty?
Soda oczyszczona — produkt do zadań specjalnych
Sodę oczyszczoną można znaleźć w każdej kuchni, a jej szerokie zastosowanie sprawia, że przy jej pomocy można pielęgnować urodę, zadbać o zdrowie, a także, w ekologiczny sposób, o czysty dom.
Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, to związek chemiczny, który wykazuje ciekawe właściwości. Działa złuszczająco na skórę, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. W naturze wodorowęglan sodu jest składową złóż mineralnych, osadów wód słodkich, śliny, żołądka. W jamie ustnej neutralizuje kwasy osłabiające zęby, chroni żołądek przed tworzeniem się wrzodów, wspiera proces oddychania. Ten pospolity związek chemiczny można wykorzystać do pielęgnacji urody. Maseczka z sody oczyszczonej, złuszczenie skóry na piętach czy bielsze zęby, to jedne z tych zastosowań wodorotlenku sodu, o których warto pamiętać.
Maseczka z sody oczyszczonej na twarz
Przede wszystkim maseczka z sody oczyszczonej ma za zadanie złuszczyć delikatnie skórę, oczyścić pory z wągrów i zanieczyszczeń, oraz rozjaśnić jej koloryt. Soda redukuje również nadmiar sebum, które powoduje nie tylko nieestetyczne błyszczenie się skóry, ale także zwiększa ryzyko powstawania krostek lub wągrów. Papkę można nakładać na całą twarz lub tylko punktowo na krostki.
Do stworzenia maseczki wystarczą dwa proste składniki:
- 4 łyżki sody oczyszczonej;
- 1 łyżka wody.
To wszystko! Po prostu zmieszaj ze sobą składniki, by pasta stała się jednolita. Zarówno w przypadku maski punktowej, jak i nakładanej na całą twarz, nie trzyj skóry. Sama soda ma wystarczającą moc złuszczania i nie potrzeba jej jeszcze mocniej wcierać. Po upływie 10 minut należy zmyć sodę i nałożyć krem odżywczy lub regenerujący na twarz.
W podobny sposób działa również maska z aspiryny, więc jeśli akurat masz pod ręką lek zamiast sody, możesz wykorzystać go zamiennie.
Należy przy tym pamiętać, że wskaźnik pH sody oczyszczonej jest wyższy, niż skóry, więc może zachwiać naturalnym pH skóry. To z kolei może powodować przesuszenie i nadmierne podrażnienie. Jeśli ktoś o wrażliwej skórze chciałby wypróbować działanie tego przepisu, przed położeniem maski na twarz warto sprawdzić na niewielkiej jej powierzchni, w jaki sposób reaguje skóra.
Maseczka z sody to nie wszystko!
Maseczka z sody to jeden z kilku sposobów na zadbanie o wygląd twarzy i ciała. Przy jej użyciu można zadbać o ciało także podczas kąpieli, by oczyścić skórę. Wystarczy do ciepłej, czystej wody dodać 4 łyżki sody i zanurzyć w niej umyte wcześniej pod prysznicem ciało. Możesz w ten sam sposób przygotować kąpiel do stóp, zmniejszając jedynie ilość sody dodanej do miski z wodą.
Soda oczyszczona nadaje się do usuwania nieestetycznych osadów z zębów. Wystarczy posypać nią szczoteczkę z pastą do zębów. Po kilku takich zabiegach zęby będą prezentowały się lepiej. Nie należy jednak przesadzać z ilością sody i częstotliwością stosowania, ponieważ nadużywanie właściwości ściernych sody może spowodować uszkodzenie szkliwa.
Sodą można również odświeżać oddech. Wystarczy 1 łyżeczkę sody rozpuścić w 1 szklance wody i stosować jako płyn do płukania jamy ustnej. A gdy okaże się, że właśnie skończył się dezodorant, po prostu dodaj 10 kropli olejku eterycznego do 1/4 szklanki sody oczyszczonej i palcami wetrzyj to w skórę pod pachami. Jeśli źle reagujesz na ukąszenia owadów, sporządź łagodzącą pastę z sody i wody. Wymieszaj oba składniki i posmaruj nią na ślad po ukąszeniu, pozostaw do wyschnięcia.