Elastyna jest białkiem wytwarzanym przez organizm człowieka, które zapewnia skórze sprężystość i rozciągliwość. Jej właściwy poziom gwarantuje młody i zdrowy wygląd, ale dość wcześnie dochodzi do obniżenia jej ilości w skórze. Warto wiedzieć, jak elastyna wpływa na urodę i co jej zawdzięczamy.
Czym jest elastyna?
Elastyna (wraz z kolagenem) to główne białko podporowe skóry, wytwarzane przez fibroblasty. Mimo iż stanowi jedynie 1% zawartości tkanek, to jest ona niezastąpiona dla zdrowego i młodego wyglądu twarzy. Organizm samodzielnie wytwarza elastynę, ale wraz z wiekiem jej ilość maleje, podobnie jak w przypadku kolagenu. Proces ten zaczyna się już ok. 25. roku życia. Z czasem niedobór elastyny powoduje, że skóra jest mniej jędrna, pojawiają się pierwsze zmarszczki.
Ważnym czynnikiem wpływającym na obniżenie ilości elastyny w skórze jest częste opalanie. Nadmierna ekspozycja na promienie UV prowadzi do zniekształcenia włókien elastynowych i powstania nierówności. Dlatego też, by spowolnić ten proces, warto stosować regularnie kosmetyki z elastyną hydrolizowaną, która w głębi naskórka wiąże wodę, przez co nawilża i wygładza skórę.
Jak elastyna wpływa na skórę i włosy?
Włókna elastyny gwarantują sprężystość skóry. Mogą się rozciągać nawet do podwójnej długości, a następnie wrócić bez zmian do stanu pierwotnego. Dzięki temu elastyna poprawia wygląd skóry, chroni przed przedwczesnym pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Elastyna pełni także funkcję ochronną przed działaniem drażniących substancji, np. wysuszających detergentów lub środków czyszczących. Dlatego stosuje się ją w kosmetykach kojących wszelkie podrażnienia.
Elastyna wykazuje również zdolność do pochłaniania szkodliwych dla skóry promieni UV. Mimo tego trzeba pamiętać, że nadmiar słońca prowadzi do uszkodzeń włókien kolagenu i elastyny. Kosmetyki z elastyną pozostawiają na skórze film zapobiegający utracie wody. Dzięki tej substancji również włosy i paznokcie są mocne i zdrowe.
Elastyna — w jakich kosmetykach ją znajdziemy?
Kosmetyki z elastyną w składzie są bardzo popularne i łatwo dostępne. Jej zastosowanie w produktach pielęgnacyjnych jest powszechnie, ponieważ hydrolizaty elastyny sprawdzają się zarówno w kosmetykach emulsyjnych jak i wodnych. Zazwyczaj stężenie elastyny waha się od 2% do 5%. Produkty z zawartością tej substancji polecane są szczególnie do pielęgnacji skóry dojrzałej. Kosmetyki z elastyną polecane są osobom zmagającym się z przesuszoną skórą, która wymaga głębokiego nawilżenia.
Do dyspozycji jest cała paleta kosmetyków pielęgnacyjnych, od toników i kremów do twarzy, po balsamy do ciała. Elastyna obecna jest również w produktach typu: odżywki i wcierki do włosów i paznokci, a nawet w tuszach do rzęs, ponieważ poprawia wygląd i kondycję włosków. Znajdziemy ją w mydłach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli, w kosmetykach do makijażu oraz w lakierach do paznokci.
Elastyna i kolagen
Elastyna i kolagen można określić mianem zgranego duetu. Kolagen wspiera działanie elastyny, nadaje tkankom sprężystość, elastyczność. Umożliwia utrzymanie sprawnych mięśni i ścięgien, chroni skórę przed procesami przedwczesnego starzenia się. Ponieważ jest istotny w procesie gojenia się ran, można go spotkać w preparatach po opalaniu, stosowanych jako ratunek po zbyt intensywnym korzystaniu ze słońca. Ponadto kolagen wywiera wpływ na układ odpornościowy, hamując procesy wnikania i rozprzestrzeniania się w organizmie chorobotwórczych drobnoustrojów i toksyn.
Ilość kolagenu, podobnie jak elastyny, z czasem ulega zmniejszeniu w organizmie, co odbija się na wyglądzie skóry i sprawności m.in. stawów. Pierwsze negatywne zmiany następują już po 25 roku życia. Ponieważ największą skuteczność wykazuje połączenie kolagenu i elastyny, warto szukać na opakowaniach kosmetyków właśnie tego duetu.
FB/ohmepl