Go to content

Prosecco – rodzaje, cena, kalorie. Jak pić prosecco?

Prosecco - rodzaje, cena, kalorie. Jak pić prosecco?
Fot. iStock

Prosecco to białe wino musujące, które cieszy się stale rosnącą popularnością. Jest chętnie wybierane ze względu na orzeźwiający smak i przystępną cenę. Te zalety sprawiają, że jest ono ciekawą alternatywą do innych popularnych win musujących. Czym jest i jak powstaje prosecco, ile wynosi cena za butelkę tego wina?

Prosecco — czym jest i jak powstaje?

Prosecco jest musującym winem produkowanym z najczęściej z białych winogron, uprawianych w określonych regionach północno- wschodnich Włoch.  Od 2009 roku prawnie chroniona jest nazwa Prosecco DOC, którą oznacza się jedynie wina powstające w dwóch regionach Włoch — Veneto i Friuli Venezia Giulia. Z kolei wino wytwarzane w prowincji Treviso określa się mianem DOGS. Oba oznaczenia świadczą o najwyższej jakości trunku. Charakteryzuje się ono delikatnym i świeżym smakiem z wyczuwalnymi akcentami kwiatowymi i owocowymi. Ma jasno-słomkowy kolor i wytwarza się je najczęściej ze szczepu winorośli prosecco, określanych również mianem Glera, celem rozróżnienia oznaczenia regionu uprawy od nazwy szczepu.

Prosecco - rodzaje, cena, kalorie. Jak pić prosecco?

Fot. iStock

O wiele rzadziej produkuje się różowe prosecco, w skład którego wchodzi minimum w 85% szczep winogron Glera, oraz w 15% czerwony szczep Raboso, wykorzystywany do produkcji win różowych 

Jak powstaje prosecco?

Najpierw ręcznie zbiera się winogrona, z których pozyskuje się moszcz. Do moszczu dodaje się drożdże, co powoduje rozpoczęcie procesu pierwotnej fermentacji, która trwa maksymalnie 8-10 dni. Następnie stosuje się metodę wtórnej fermentacji w hermetycznie zamkniętej kadzi ze stali nierdzewnej (metoda Charmata), która sprawia, że dwutlenek węgla nie mając innego ujścia, pozostaje naturalnie rozpuszczony w winie. O wiele rzadziej stosowana jest tradycyjna metoda fermentacji bezpośrednio w butelce.

Typy prosecco

Prosecco można nabyć w trzech wersjach nasycenia dwutlenkiem węgla:

  • spumanteczyli wino musujące (5-6 atmosfer ciśnienia), spotykane najczęściej;
  • frizzante — delikatnie musujące (2,5-3,5 atmosfer ciśnienia)
  • tranquillo — bez dwutlenku węgla, najmniej popularne.
Prosecco - rodzaje, cena, kalorie. Jak pić prosecco?

Fot. iStock 

W zależności od ilości cukru zawartego w produkcie końcowym wyróżnia się prosecco:

  • Brut Nature – czyli bardzo wytrawne, o zawartości cukru w granicach 0-3 g/L;
  • Brut – wino wytrawne, o zawartości cukru w granicach 0-12 g/L;
  • Extra Dry – lekko wytrawne, o zawartości cukru w granicach 12-17 g/L;
  • Dry –  półwytrawne, o zawartości cukru w granicach 17-32 g/L;
  • Demi-sec –  wino słodkie, o zawartości cukru w granicach 32-50 g/L.

Jak pić prosecco?

Ponieważ jest ono lekkim i wyjątkowo uniwersalnym winem, pasuje do różnych okoliczności. Może pełnić rolę aperitifu (przed posiłkiem), jak i na jego zakończenie (digestif). Uznaje się je za trunek, który przez lekki smak współgra z różnymi daniami z makaronem, drobiem czy owocami morza. Na jego bazie można przygotowywać różne drinki.

Prosecco powinno być serwowane w kieliszku wysokim i wąskim, na długiej nóżce, która chroni zawartość kieliszka przed ogrzaniem ciepłem rąk. Wino tego rodzaju podaje się dobrze schłodzone do temperatury mniej więcej 6 do 8º Celsjusza.

Prosecco - rodzaje, cena, kalorie. Jak pić prosecco?

Fot. iStock

Kalorie i wpływ na zdrowie 

Dobrą wiadomością jest to, że prosecco w 100 g zawiera tylko 75 kcal, co jednym z najmniej kalorycznych alkoholi. Mimo że alkohol szkodzi zdrowiu, to spożywanie umiarkowanych jego ilości może je chronić. Wino jest źródłem mikroelementów i pierwiastków pochodzących z soku winogron. Co prawda, najzdrowsze jest czerwone wino, bogate w resweratrol, ale także białe ma kilka zalet dla zdrowia. Polifenole pochodzące z winogron poprawiają kondycję naczyń krwionośnych, obniżają ryzyko powstawania zakrzepów, zmniejszają ryzyko chorób serca i udarów. Przeciwutleniacze w białym winie poprawiają także wydajność płuc.

Cena prosecco

Ten rodzaj wina dostępny jest w przystępnej cenie. Jest zdecydowanie tańszy od dobrych szampanów. Cena za prosecco dobrej jakości waha się od 40 do 50 zł za butelkę, natomiast wino z najwyższej półki kosztuje więcej, od 70 do ponad 100 zł za butelkę.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl