Go to content

Słodkie, soczyste, zdrowe. Dlaczego warto jeść winogrona?

Winogrona - kalorie, witaminy dla zdrowia -
Fot. iStock

Winogrona to owoce, za którymi większość z nas przepada. Słodkie, soczyste, zawierają wiele cennych dla zdrowia substancji, więc warto jadać je wraz ze skórką i pestkami. Co dokładnie zawierają winogrona i w jakiej postaci je jeść, by pozyskać z nich to, co najlepsze?

Winogrona, rodzynki i wino – to produkty, które warto spożywać dla smaku i zdrowia. Mają one długą historię sięgającą czasów starożytnych, a nawet i wcześniejszych, bowiem pierwsze ślady świadczące o wytwarzaniu wina sięgają 7000 lat p.n.e. Wiele już powiedziano i napisano o zaletach samych winogron, ale warto je przypomnieć, by świadomie cieszyć się nie tylko ich smakiem, ale także wpływem na zdrowie.

Winogrona - kalorie, witaminy dla zdrowia

Fot. iStock/flyparade

Winogrona – witaminy i minerały

Winogrona mogą przyjmować barwę od żółtej, przez zieloną, czerwoną, po niebieskofioletową. Najzdrowsze są owoce ciemne, które w porównaniu z białymi są o wiele bogatsze w przeciwutleniacze. Obfitują one w białko, błonnik, węglowodany. Winogrona zawierają witaminy takie jak: witaminy C i A, witaminy z grupy B (B1 , B2, B3, B6, B9), witaminy K, oraz składników mineralnych jak: wapń, potas, fosfor, magnez, cynk, miedź, żelazo, a nawet jod. Zawierają również cenne dla zdrowia i profilaktyki antynowotworowej resweratrol, oraz polifenole takie jak: kwasy fenolowe, barwniki antocyjanowe, związki flawonoidowe.

Winogrona – wpływ na zdrowie

Zdrowe serce

Czerwone winogrona wpływają na zmniejszenie lepkości krwi, co jest ważne dla profilaktyki chorób układu krążenia. Resweratrol, którego nie brakuje w czerwonych winogronach oraz w czerwonym winie, chroni przed formowaniem się blaszki miażdżycowej w tętnicach, co chroni układ krążenia.

Winogrona - kalorie, witaminy dla zdrowia -

Fot. iStock/igorr1

Działanie antynowotworowe

Resweratrol posiada właściwości zmniejszające stany zapalne oraz działanie przeciwnowotworowe. Podobnie antocyjany, flawonoidy wpływające na kolor winogron – im ciemniejsze, tym więcej antocyjanów –  również są silnymi przeciwutleniaczami, zmniejszającymi ryzyko rozwoju nowotworów.

Winogrona regulują poziom cukru we krwi

Udowodniono, że resweratrol u zdrowych osób poprawia insulinowrażliwość komórek, co wpływa na regulację poziomu glukozy i insuliny – cukrzykom te owoce jednak nie są polecane. Przy zdrowym trybie życia może to wpływać na szybsze obniżenie wagi i ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Winogrono białe

Fot. iStock/eclipse_images

Winogrona odmładzają

Obecne w ciemnych winogronach i czerwonym winie flawonoidy (substancje przeciwutleniające i przeciwzapalne) to naturalna oręż w walce ze starzeniem się komórek organizmu. Badacze z University of Exeter w Anglii udowodnili, że pomagają one zwalczać zmarszczki, przyczyniając się do odmładzania starych komórek. Flawonoidy znajdziemy nie tylko w czerwonym winie i ciemnych winogronach, ale także w ciemnych jagodach i czekoladzie.

Poprawiają procesy trawienne 

Winogrona pomagają w procesie trawienia i zapobiegają uciążliwym zaparciom dzięki obecności błonnika. Błonnik pokarmowy przyspiesza pracę układu pokarmowego i wspiera prawidłowe wypróżnianie. Ale żeby winogrona posłużyły w tym celu jak najlepiej, należy zjadać je razem ze skórką i nasionami.

Winogrona – kalorie 

Często pojawiają się wątpliwości dotyczące kaloryczności winogron i ich spożycia podczas diety. Mimo pozytywnego wpływu na zdrowie, winogrona i kalorie w nich obecne nie są wskazane na diecie. Winogrona zielone to 69 kcal w 100 g, a czerwone w 100 g mają 67 kcal. Owoce te zawierają dużo łatwo przyswajalnej glukozy i fruktozy. Szacuje się, że kiść winogron może nam dostarczyć ok. 5 kostek cukru, więc osoby cierpiące na cukrzycę nie powinni po nie często sięgać. Warto jeszcze dodać, że indeks glikemiczny tych owoców nie jest wysoki, wynosi 45.

Winogrona suszone – rodzynki

Winogrona - kalorie, witaminy dla zdrowia

Fot. iStock/AlekZotoff

Winogrona nawet pod postacią suszoną mają sporo zalet. W rodzynkach znajdziemy witaminy m.in. C, B6, E, K, kwas foliowy. Nie brakuje także składników mineralnych takich jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. W 100 g rodzynek znajdziemy 3,7 g błonnika, który dobrze wpływa na procesy trawienne. Rodzynki są bardziej kaloryczne niż świeże winogrona, ponieważ ich wartość odżywcza to niecałe 300 kcal/100 g, ale to nadal doskonała alternatywa dla niezdrowych słodyczy.

Winogrona – olej z pestek

olej z pestek winogron

Fot. iStock/olgakr

Olej z pestek winogron obfituje w witaminę E, zwaną witaminą młodości, a także antyoksydanty zabezpieczające przed przedwczesnym starzeniem. Kwas linolowy obniża poziom cholesterolu, więc pozytywnie wpływa na układ krążenia. Olej z pestek winogron zalecany jest w ramach profilaktyki miażdżycy tętnic, nadciśnienia tętniczego, w chorobach naczyniowych. Jest on praktycznie bezzapachowy, a spożywany na zimno nie traci swoich właściwości. Stosowany jest chętnie w domowych kosmetykach, ponieważ nawilża skórę, nie obciąża jej i nie wywołuje reakcji alergicznych. Kosmetyki na z dodatkiem oleju wspierają regenerację komórek oraz chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UVB.


źródło: dietetycy.org.pl , www.ekologia.pl