Go to content

One inspirowały nas w 2016 roku!

Koniec roku to tradycyjnie czas analiz i podsumowań. 2016 był rokiem pełnym zmian, nowych sytuacji i burzliwych wydarzeń, rokiem trudnym, niepewnym i wymagającym. Wiele zmieniło się, tutaj w Polsce i na całym świecie, odeszło kilku ludzi, bez których kultura i sztuka nie będzie już nigdy taka sama, pojawiły się przed nami nowe wyzwania i trudności. Niektórzy mówią, wprost, że mijający rok jest jednym z najgorszych w historii, ale nawet tam, gdzie wszystko wydaje się czarne, można odnaleźć białe punkty, które niosą nadzieję, dają wiarę i inspirują. Oto kobiety, które w 2016 były dla nas źródłem natchnienia i inspiracji, zmuszały do myślenia i innego spojrzenia na świat.

Zapisz

Fot. iStock/ Bastiaan Slabbers

1/12 Hillary Clinton

Kandydatka na urząd prezydenta (prezydentki?) Stanów Zjednoczonych. Przez lata stała u boku swojego męża, była senatorem, udzielała się politycznie i realizowała zawodowo. Pokazała, że kobieta ma równe prawo do tego, by starać się o najwyższe stanowiska, że jest równie silna, inteligentna i kompetentna, co mężczyzna, że płeć nie jest żadnym ograniczeniem. Wybory wprawdzie przegrała, ale długo była faworytką i nawet do tej pory nie wszyscy chcą wierzyć, że to nie ona obejmie rządy w USA.

Fot. Screen z Youtube / <a href=https://www.youtube.com/watch?v=JkZoGW4THK0">Mr.Kittychow101</a>\n

2/12 Julia Roberts

Julię znają wszyscy, od lat stawiana jest w czołówce gwiazd filmowych, ale w 2016 to nie rola filmowa przyniosła jej największa sławę, ale jej gołe stopy! Podczas premiery filmu „Money Monster’ w Cannes aktorka przespacerowała się boso po czerwonym dywanie, czym pogwałciła obowiązek zakładania przez kobiety wysokich obcasów i wyraziła swój sprzeciw zasadom dress code. Czy to (bosy) krok w stronę równości dotyczącej strojów na oficjalnych premierach i festiwalach?

Fot. Screen z Instagram / <a href=https://www.instagram.com/aliciakeys/ target="_blank">Alicia Keys</a>

3/12 Alicia Keys

Wokalistka pojawiła się na MTV Video Music Awards bez makijażu! Jakby tego było mało, zapowiedziała, że odtąd nie zamierza się malować, bo ma dosyć zmuszania jej do bycia perfekcyjną, przejmowania się tym , że ktoś zrobi jej zdjęcie bez makeup’u, chowania się za maską. Postanowiła być sobą i pokazać światu prawdziwą, naturalną twarz – podziwiamy, bijemy brawa za odwagę i w pełni się zgadzamy!

Fot. screen z Facebooka Adele

4/12 Adele

Piosenkarka w wywiadzie na Vanity Fair przyznała, że macierzyństwo nie przyszło jej łatwo. Zmagała się z depresją poporodową, padło nawet stwierdzenie, że nienawidziła swojej roli i czuła, że podjęła najgorszą decyzję w życiu. W końcu ktoś szczerze, odważnie i bez lukru powiedział, że nie jest łatwo wychowywać małego człowieka, że macierzyństwo nie jest usłane różami. Mimo wszystko, chyba jednak warto być mamą – Adele niedawno ogłosiła, że spodziewa się drugiego dziecka. Gratulujemy!

Fot. screen z Facebooka Martyny Wojciechowskiej

5/12 Martyna Wojciechowska

Nie tylko zagraniczne gwiazdy stać na szczere wyznania i pokazanie swoich słabości. Dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska przeprosiła na Facebooku fanów za to, że nie była w stanie przygotować nowego sezonu swojego programu. Otwarcie przyznała się do tego, że nie dała rady – poważna choroba, utrata bliskiej osoby, wypadek na motocyklu uniemożliwiły jej realizację planów. Za panią Martynę trzymamy kciuki i absolutnie nie mamy pretensji – poczekamy na nią tyle, ile trzeba.

Fot. Zbigniew Kresowaty / <a href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en" target="_blank" rel="noopener">CC0 1.0</a>\n

6/12 Krystyna Janda

Aktorka wrzuciła na Facebooka link do artykułu na temat strajku kobiet w Islandii z 1975, z komentarzem ” To tylko taka propozycja niestety wśród kobiet polskich nie ma solidarności za grosz”. Wpis ten, zamiast oburzenia, wywołał w Polkach falę motywacji i solidarności – 3 października miliony obywatelek wyraziło swój sprzeciw wobec planowanym zmianom w ustawie aborcyjnej. Oto przykład tego, jak z wątpliwości i niewiary może narodzić się coś niesamowitego, a jedno zdanie może zainspirować do działania miliony.

Fot. Screen z Facebooka Fundacji Akogo?

7/12 Ewa Błaszczyk

Kobieta, która nieustannie walczy – o zdrowie swojej córki, o zdrowie innych osób w śpiączce, o nadzieję dla ich rodzin, o klinikę Budzik, w której mogą znaleźć godną i profesjonalną opiekę nie tylko dzieci, ale też dorośli.  W 2016 córka Ewy Błaszczyk oraz troje innych pacjentów przeszło eksperymentalny zabieg wszczepienia do kręgosłupa implantów stymulujących pracę mózgu, który dotąd przeprowadzany był jedynie w Japonii. Metoda ta zwiększa szanse na wybudzenie pacjentów ze śpiączki i daje nową nadzieję na poprawę ich stanu zdrowia. Co pewien czas słyszymy nowe dobre wieści na temat stanu córki pani Ewy, więc metoda najwyraźniej działa – trzymamy kciuki za kolejne pozytywne informacje.

Fot. Screen z Facebooka/ Głos Wielkopolski

8/12 Asia z Poznania

Nie trzeba być gwiazdą światowego formatu, by stać się inspiracją dla innych. Ba, nawet nie trzeba być dorosłym! Ośmiolatka z Poznania chciała pomóc swojej chorej mamie i zorganizowała osiedlowy kiermasz, na którym zebrała… ponad sto tysięcy złoty! A wszystko to dzięki ludziom dobrej woli, których poruszyła historia Asi i jej mamy. Oby takie gesty zdarzały się częściej!

Natalia Przybysz Fot. Wikimedia / <a href=https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Natalia_Natu_Przybysz.jpg target="_blank">Andrzej Belina-Brzozowski, Agencja L&B Photo\n</a> / <a href=http://bit.ly/CC-BY-SA-2" target="_blank">CC BY-SA</a>

9/12 Natalia Przybysz

Wokalistka, pod wpływem Czarnego Protestu i fali sprzeciwu kobiet wobec planowanych zmian prawnych, przyznała się publicznie do zabiegu aborcyjnego dokonanego na Słowacji. Swoim wyznaniem zmusiła wszystkich do zastanowienia się nad prawem aborcyjnym w Polsce i zwróciła uwagę na problem dotyczący wielu kobiet. Bez względu na to, czy popieramy jej decyzję, czy jesteśmy nią oburzeni, jedno jest pewne – nie da się przejść obok obojętnie i bez refleksji, a wyznanie artystki inspiruje do myślenia i dyskusji.

Fot. Screen z YouTube<a href=https://www.youtube.com/watch?v=qhNvRs-EZtU target="_blank">BarackObama.com</a>\n

10/12 Michelle Obama

Była pierwszą dama, którą trudno będzie zastąpić. Kobieta z klasą, inteligentna, silna, niezależna i z naturalnym wdziękiem. Wspierała swojego męża i była jednym z jego największych atutów, ale powiedzieć o niej tylko tyle to stanowczo za mało – Michelle Obama stała się głosem kobiet, walczy o równe traktowanie, równe prawa, podkreśla ich siłę i możliwości. Bez względu na płeć, kolor skóry, pochodzenie, można osiągnąć bardzo wiele, stać się kimś ważnym. Nie ma podziału na świat damski i męski – jest po prostu świat.

Madonna: "Nazywano mnie dziwką, wiedźmą. Dzisiaj dziękuję wątpiącym i hejterom". Szczere i wzruszające wyznanie artystki Fot. Screen/MadonnaNewEra - PL

11/12 Madonna

Odbierając nagrodę Kobiety Roku gwiazda wygłosiła poruszające przemówienie, w którym powiedziała wprost o braku równości kobiet i mężczyzn, o obelgach, seksizmie i mizoginizmie, które ją dotknęły, o trudnej drodze na szczyt. „[…]moją prawdziwą muzą był David Bowie. Uosabiał ducha mężczyzny i kobiety i to mi bardzo odpowiadało. Dzięki niemu pomyślałam, że nie ma zasad. Ale myliłam się. Owszem, nie ma zasad… jeśli jesteś chłopakiem. Jeśli jesteś dziewczyną, musisz prowadzić grę” stwierdziła w trakcie swojej przemowy i trudno nie przyznać jej racji. Piosenkarka apelowała, by kobiety doceniały swoją wartość, wzajemnie się inspirowały, wspierały i współpracowały – chyba nic więcej nie trzeba tutaj dodawać.

Fot. iStock/pixelfit

12/12 Pani X i Pani Y z twojej okolicy

Rozejrzyj się dokoła, na pewno jest obok kobieta, która może być dla innych inspiracją i przykładem, motywacją do działania. Może to samotna matka, która pomimo trudności świetnie godzi wszystkie swoje obowiązki? Może chora sąsiadka, która nie zważając na własne problemy angażuje się w pomoc innym? Koleżanka, która zmieniła swoje życie o 180 stopni i znalazła nieoczekiwane szczęście? Świat pełen jest silnych i wyjątkowych kobiet, od których możemy uczyć się pogody ducha, życzliwości, wytrwałości, mądrości życiowej. Oby 2017 był rokiem pełnym spotkań z takimi właśnie ludźmi, rokiem pozytywnych działań i nieustających inspiracji – tego sobie i Wam serdecznie życzymy.