Go to content

22 rzeczy, które każda kobieta powinna zrobić sama choć raz w życiu

Fot. iStock / SanneBerg

Najczęściej decydujemy się na samotną aktywność, gdy w naszym życiu zdarza się kryzys, chcemy coś przemyśleć, potrzebujemy zmiany, a przecież nie ma nic złego w spędzaniu wolnego czasu wyłącznie w swoim towarzystwie nawet wtedy, gdy jesteśmy szczęśliwe. Na pewno nie raz słyszałyście też, że zanim pokochamy kogoś innego i stworzymy z nim związek, musimy najpierw poznać i pokochać same siebie. A najlepiej tego dokonać robiąc pewne rzeczy w pojedynkę.

Badania opublikowane w British Journal of Psychology  mówią jednoznacznie – ludzie z wyższym ilorazem inteligencji są tym szczęśliwsi i bardziej zadowoleni, im mniej czasu spędzają z innymi ludźmi i swoimi przyjaciółmi. Bzdura? Niekoniecznie, bo choć przyjaciele są bardzo ważni w naszym życiu, to spędzanie czasu w pojedynkę może być naprawdę satysfakcjonujące – daje możliwość pracy we własnym tempie, samodecydowania o swojej aktywności, rozwijania indywidualnych zainteresowań, a nawet robienia tego, co w obecności innych nie przystoi. Bez względu na wiek, urodę, wykonywany zawód, status materialny, stan cywilny i liczebność rodziny, każda z nas powinna choć raz w swoim życiu zrobić pewne rzeczy solo. W końcu zaliczamy się do tych inteligentnych 😉

Podróż solo

Nie musi to być od razu podróż dookoła świata albo wyprawa niczym z „Jedz, módl się, kochaj”, ale samotna podróż to bardzo dobry pomysł i danie sobie czasu i przestrzeni na przemyślenie pewnych spraw. Warto pokonać swoje lęki i strachy, zaufać sobie i niczego specjalnie nie planować – słuchaj samej siebie, rozmawiaj z poznanymi ludźmi, bądź otwarta na myśli, które przyjdą ci do głowy.

Lista życiowych celów

Bez presji, bez tworzenia skomplikowanych planów i wyśrubowanych wymagań, bez pytania innych o zdanie – zastanów się, czego chcesz w życiu, jakie są twoje priorytety, dokąd zmierzasz?

Nowa pasja

Zawsze marzyłaś o kursie tańca, nauce francuskiego albo warsztatach z gotowania? Nie czekaj z realizacją tego marzenia, nie szukaj towarzystwa, zrób to, o czym od dawna myślałaś! Nie tylko wzbogacisz swoje umiejętności i nauczysz się nowych rzeczy, ale też dowiesz czegoś o samej sobie, zmierzysz z nową sytuacją.

Samotna kolacja

Nie chodzi o kanapki z żółtym serem w domu, ale o kolację w miłym miejscu, klimatycznej restauracji z dobrym jedzeniem. Jadanie samotnie bywa onieśmielające, głowę masz pewnie pełną potencjalnych opinii i komentarzy innych, ale zmierz się z tym i przekrocz swoje granice.

Seans solo w kinie

Odstresuj się, wyłącz telefon, zapomnij na chwilę o kłótni z mężem, zadaniu domowym dziecka, poleceniach służbowych – jesteś tylko ty, świetna historia na ekranie i ewentualnie przystojny aktor na pierwszym planie.

Dzień SPA

Możesz wyjechać gdzieś i oddać się w ręce specjalistów, albo urządzić sobie SPA we własnych czterech ścianach. Zapal świece, zrób sobie aromatyczną kąpiel, nałóż maseczkę – należy ci się chwila luksusu.

Mały remont

Albo przemeblowanie – zrób coś sam,  przemaluj szafę, przestaw meble, zmień kolor ścian w sypialni. Nie tylko zmienisz przestrzeń, w której mieszkasz na lepsze, ale też zagwarantujesz sobie ogrom satysfakcji i dumy za każdym razem, gdy spojrzysz na swoje dzieło.

Zgubienie się

Czasami żeby się odnaleźć, trzeba się trochę zgubić. Najważniejsze, że znajdziesz właściwą drogę, a tedy poczujesz się silniejsza, mądrzejsza i bardziej pewna siebie.

Własna mantra

Mantra to taka formuła, wers, zdanie, którego powtarzanie ma pomóc w praktyce duchowej, uspokojeniu myśli, zaktywizowaniu naszej energii, opanowaniu umysłu. Co jest twoją mantrą? Może to być fragment wiersza lub tekstu piosenki, możesz też wymyślić ją sama.

Religijne przemyślenia

Jaki jest twój stosunek do religii? Praktykujesz, bo masz taką potrzebę, czy ze względu na rodzinę i bliskich? Nie wierzysz, bo większość twoich znajomych tak mówi, czy naprawdę to czujesz? Zagłęb się w swoją duszę i umysł, zastanów, jaka jest TWOJA opinia na ten temat.

Samotna przejażdżka

Wsiądź do pociągu byle jakiego albo do własnego samochodu i jedź przed siebie! Puść swoja ulubioną muzykę i oddaj się myślom – ciekawe, dokąd cię poprowadzą. Nie myśl o mecie i nie planuj – po prostu jedź.

Relaks w czterech kątach

Zaszyj się w domu z książką albo dobrym filmem, ignoruj telefony i pukanie, wyślij gdzieś rodzinę, połóż się wygodnie na kanapie i po prostu odpoczywaj. To wcale nie takie proste, jak się wydaje – potrafisz leniuchować bez wyrzutów sumienia?

Samorozpieszczanie

Zafunduj sobie bilet na koncert, torebkę, o której marzyłaś, książkę ulubionego autora – nie pytaj o pozwolenie, po prostu spraw sama sobie przyjemność! Jeśli marzysz o czymś od bardzo dawna, to realizacja tego z pewnością nie robi z ciebie egoistki – wszak marzenia są po to, by je spełniać.

Pisanie pamiętnika

Wywal z siebie, co cię dręczy, co smuci, a co cieszy. Zapisz swoje myśli, to pozwoli ci na ich zobaczenie, przeczytanie i powtórne przemyślenie.

Bezwstydne zachowanie

Chcesz tańczyć jak szalona do piosenki Biebera, wyjadać dżem placami ze słoika albo fałszować tak, że uszy puchną i psy z sąsiedztwa się zlatują? Proszę bardzo, nic nie stoi na przeszkodzie!

Chodzenie nago

Jak tam z samoakceptacją własnego ciała? Ściągaj ciuchy i przejdź się po domu nago, poczuj jak to jest być sobą bez okrycia i przykrywania boczków, fałdek i cellulitu. Świetna lekcja pewności siebie.

Wolontariat

Daj coś z siebie światu – nie tylko pomożesz innym, ale też i samej sobie. Pomaganie daje mnóstwo satysfakcji i radości, uczy pokory i wdzięczności za to, co mamy w swoim życiu.

Trening

Odpal Chodakowską albo filmik innego trenera, wsiądź na rower, idź pobiegać i daj sobie wycisk! Trenując ciało trenujesz też umysł i zapewniasz sobie sporą dawkę powysiłkowych endorfin.

List

Taki normalnym staromodny, ze znaczkami i kopertą. Napisz go do kogoś, kto jest ci bliski, komu sporo zawdzięczasz, komu chcesz powiedzieć kilka miłych słów.

Spontaniczny akt życzliwości

Pomóż – tak po prostu i bez planu. Możesz wpłacić kilka złoty na czyjeś leczenie, wnieść sąsiadce zakupy do domu, kupić bezdomnemu obiad albo zorganizować zimowe buty dla potrzebującego dziecka.

Płacz do smutnych piosenek

Wyrycz się, wypłacz, wyrzuć z siebie emocje. Kto powiedział, że silne kobiety nie mogą płakać? Nawet chłopakom się przecież zdarza.

Maraton z ulubionym serialem

Włącz swój ulubiony serial i płaszcz na kanapie tyłek aż miło. Czasami właśnie tego nam potrzeba.


Na podstawie: www.womansday.com