Go to content

Jajo strusia to niecodzienny rarytas. Kiedy można je kupić i co z niego przygotować?

Jajo strusia - ile kosztuje i co można z niego przyrządzić
Fot. iStock

Jajo strusia to raczej rarytas, który ceniony za granicą, pojawia się rzadko na polskich stołach. Przywykliśmy do jaj niesionych przez kury, przepiórki, kaczki, gęsi i nieco rzadziej indyki, ponieważ te ptaki towarzyszą nam od dawna. Natomiast strusie to ptaki egzotyczne, które w polskich hodowlach nadal stanowią niecodzienny widok. Jakie zalety ma jajo strusia i jaka jest jego cena?

Jajo strusia – niecodzienny rarytas

Dzięki coraz większej otwartości na nowe pomysły i smaki, coraz chętniej, najczęściej z ciekawości, sięgamy po strusie jaja. A w ich przypadku, jedno jajo ważące nawet 1,5 kg jest w stanie napełnić brzuchy kilku dorosłych osób! Jajo strusia jest odpowiednikiem aż 25 – 28 jaj kurzych. Co ciekawe, tym niecodziennym rarytasem nie można cieszyć się przez cały rok. Nie każdy wie, że strusie znoszą jaja wyłącznie między marcem a końcem sierpnia, a szczyt przypada na maj i czerwiec. Jeden struś w tym czasie może złożyć nawet od 50 do 80 jaj.

Jajo strusia - ile kosztuje, jajo strusia faszerowane

Fot. iStock

Jeśli ktoś ma ochotę spróbować jajo od strusia, musi się na nie zdecydować w odpowiednim czasie. Najlepsze jaja pochodzą od strusi karmionych zbożami z upraw ekologicznych oraz wysokobiałkowych zielonek. Miłośnicy smaku strusich jaj chwalą je za smak znacznie subtelniejszy, niż w przypadku jaj kurzych.

Jajo strusia – cena

Ciekawość każe zadać pytanie, ile kosztuje jajo strusia? Ten produkt zdecydowanie traktowany jest jako towar luksusowy, dostępny w nielicznych sklepach oraz możliwy do zakupienia bezpośrednio od hodowcy. W porównaniu do jaja kurzego, jedno jajko strusia jest kosztowne. Cena za jajo strusia wahają od 60 do nawet 100 zł, co zależy od jego wielkości. Można kupić również puste jajo przeznaczone na wielkanocne pisanki. Taka wydmuszka kosztuje zazwyczaj od można 20–30 zł za sztukę.

Jajo strusia - ile kosztuje, jajo strusia faszerowane

Fot. iStock

Co ciekawe, takie jaja nie tylko są oryginalnym materiałem na wielkanocne pisanki, ale można z nich wykonać różne ozdoby. Z tak dużych skorup można stworzyć ozdobne półmiski, szkatułki, kawałki jaj mogą stać się elementami witraży czy obrazów. Nawet drobne odłamki ze strusich jaj znalazły swoje zastosowanie. Można z ich udziałem stworzyć amulety szczęścia (są porównywane do amuletów z kości słoniowej), lub niepowtarzalną biżuterię, która przyciągnie spojrzenia. Tak więc cena za jajo strusia jest raczej wysoka, za to produkt można wykorzystać w całości – od smacznego wnętrza po pustą skorupę.

Jajo strusia - ile kosztuje, jajo strusia faszerowane

Fot. iStock

Jajo strusia zalety dla zdrowia

Jajko strusia waży około 1500 g, a często i więcej. W przybliżeniu zawiera 1000 g białka oraz 320 g żółtka, w którym mieszczą się cenne dla zdrowia substancje. Jaja strusia zawierają nieco mniej cholesterolu w porównaniu z jajami kur, i znacznie więcej ważnych dla zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Jajo strusia – co z niego przyrządzić?

Żeby dostać się do wnętrza skorupy surowego jaja strusiego, trzeba rozwiercić je ostrym nożem lub wykorzystać do tego wiertarkę! Aby otworzyć na pół skorupę jajka ugotowanego na twardo, należy użyć piłki do metalu. Gdy sztuka już się uda, można zabrać się do przyrządzania. Co można przyrządzić ze strusiego jaja? Oczywiście potrawy klasyczne, takie jak jajecznica, jajo na twardo i na miękko. Opcję na miękko przyrządza się w ciągu 45 minut, a żeby jajko ugotowało się na twardo potrzeba na to aż 90 minut. Powodzeniem wśród smakoszy cieszy faszerowane jajo strusia.

Jajo strusia - ile kosztuje, jajo strusia faszerowane

For. iStock

Przepis na faszerowane jajo strusia

Składniki:

  • jajko strusia
  • 2 pęczki natki pietruszki
  • 2 pęczki szczypiorku
  • 80 g tartej bułki
  • 100 g masła
  • sól, pieprz

Przygotowanie:

  1. Jajo ugotuj w osolonej wodzie na twardo około 2 godzin.
  2. Po ugotowaniu wyjmij je, ostudź i podziel piłką do metalu wzdłuż na pół, nie uszkadzając skorupy.
  3. Wyjmij żółtko i białko z obu połówek. Posiekaj i zmieszaj je z posiekaną natką pietruszki i drobno siekanym szczypiorem, dodaj bułkę tartą, dopraw solą i pieprzem.
  4. Połówki skorup od wewnątrz posmaruj masłem. Resztę masła posiekaj i wrzuć do farszu. Farsz nałóż do wysmarowanych skorup. Wyrównaj farsz i wstaw połówki jaja do piekarnika nagrzanego do 120ºC.
  5. Piecz około 30-40 minut.

źródło:  strusiakraina.pl, www.smakizpolski.com.pl ,kuron.com.pl