1/10 5 porcji owoców i warzyw
Odpowiednia ilość błonnika w diecie pomaga zapobiegać problemom. Błonnik jest roślinnym włóknem pokarmowym odpornym na działanie enzymów trawiennych i odpowiada za większość procesów miejscowych w żołądku i jelitach. Przede wszystkim odpowiada on za zwiększenie masy stolca oraz przyspieszenie ruchów robaczkowych jelit i skraca czas przechodzenia pokarmu przez jelita nie dopuszczając do zaparć.
WHO zaleca dziennie dostarczać do 40 g włókna pokarmowego z różnych źródeł, jednak w rzeczywistości Polacy dziennie spożywają nie więcej niż 15 g/ błonnika na dobę.Warto sięgać po pieczywo z pełnego ziarna (ciemne), kasze gruboziarniste — gryczana, perłowa gruba, jaglana, ryż brązowy, płatki owsiane, jęczmienne; owoce i warzywa, owoce suszone — śliwki, morele, rodzynki itp., warzywa strączkowe. Szczególne właściwości regulujące pracę przewodu pokarmowego mają śliwki suszone, warto jeść na czczo kilka śliwek suszonych namoczonych przez noc.
Należy jednak uważać, ponieważ przyjmowanie jego zbyt dużej ilości, przy niedostatecznym dostarczaniu wody do organizmu, sprawi, że zacznie pęcznieć, powodując zaparcia. Mogą pojawić się przy tym również wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, podrażnienia jelit. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, osoba dorosła powinna wypijać przynajmniej dwa litry płynów dziennie. Zmiany należy wprowadzać stopniowo, trwale i skutecznie zmieniając codzienny jadłospis.