Lifestyle Zdrowie

„Parszywa dwunastka” i „czysta piętnastka”. Lista owoców i warzyw najbardziej i najmniej skażonych pestycydami

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2017
Fot. iStock / serts
 

Jesz owoce i warzywa? Z pewnością robisz to dla zdrowia, bo wiele się mówi o ich roli dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymania odpowiedniej masy ciała. Im mądrzej jesz, tym więcej na tym zyskujesz. Jednak pochłanianie warzyw i owoców bez żadnej kontroli, może być szkodliwe. Szczególnie że razem z nimi możesz zjadać duże ilości pestycydów i chemii.

EWG (Enviromental Working Group) to amerykańska organizacja pozarządowa, która co roku (od 2004 r.) publikuje listę najbardziej zanieczyszczonych pestycydami warzyw i owoców. Analiza EWG opiera się na analizie ponad 35000 próbek pobranych do badań. Ponadto określa tzw. czystą piętnastkę, czyli warzywa i owoce wolne od chemii i zanieczyszczeń. Mimo że bada produkty z rynku amerykańskiego, lista pomocna jest niezależnie od długości i szerokości geograficznej. W tym roku znaleziono łącznie aż 146 różnych pestycydów, które nie zawsze były możliwe do usunięcia nawet po umyciu produktów.

”Parszywa dwunastka”, czyli produkty najbardziej skażone:

1. TRUSKAWKI
2. JABŁKA.
3. NEKTARYNKI.
4. BRZOSKWINIE.
5. SELER NACIOWY.
6. WINOGRONA.
7. WIŚNIE.
8. SZPINAK.
9. POMIDORY.
10. SŁODKA PAPRYKA.
11. POMIDORKI KOKTAJLOWE.
12. OGÓRKI.

„Czysta piętnastka”, czyli to można jeść bez obaw:

1. AWOKADO.
2. KUKURYDZA.
3. ANANAS.
4. KAPUSTA.
5. GROSZEK CUKROWY (MROŻONY).
6. CEBULA.
7. SZPARAGI.
8. MANGO.
9. PAPAJA.
10. KIWI.
11. BAKŁAŻAN.
12. MELON (MIODOWY ORAZ KANTALUPA).
13. GREJPFRUT.
14. KALAFIOR.
15. SŁODKIE ZIEMNIAKI.

Nie każdy ma dostęp do produktów organicznych, wolnych od tego typu zagrożeń. Warzywa i owoce, szczególnie te, do których nie mamy pewności, dobrze jest dokładnie umyć, a jeszcze lepiej skorzystać z tych metod dokładnego oczyszczania:

Woda z solą. Wystarczy przez 10 minut moczyć warzywa i owoce w wodzie z solą morską lub sokiem z cytryny, a następnie wypłukać pod bieżącą wodą.

Specjalny płyn do mycia warzyw i owoców. Gotowe płyny mają za zadanie usunąć szkodliwe bakterie takich jak E-coli, Salmonella i Listeria, oraz wypłukać z roślin resztki nawozów i pestycydów.

Woda o odczynie alkalicznym. Na 1 litr wody dodaj 1 czubatą łyżkę sody kuchennej, przez 2-3 minuty płucz owoce lub warzywa. Po zabiegu woda stanie się mętna, a na jej powierzchni można zauważyć tłustawy ślad.

Etapowe oczyszczanie. Do 1 litra wody dodaje ok. pół szklanki octu albo 2-3 łyżki kwasku cytrynowego, wypłucz warzywa i owoce przez 2-3 minuty. Po wyjęciu z kwaśnej wody płucz je w wodzie o odczynie alkalicznym (1 litr wody z 1 czubatą łyżką sody oczyszczonej) przez kolejne 2-3 minuty. Następnie wypłucz warzywa i owoce w czystej wodzie.

źródło: www.ofeminin.plpurestyle.pl


Lifestyle Zdrowie

Dlaczego kobiety z większą pupą cieszą się lepszym zdrowiem?

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
4 sierpnia 2017
Fot. iStock/gruizza
 

Kobiety, które mają więcej tłuszczyku w biodrach i udach, są mniej narażone na atak serca, udar mózgu i miażdżycę. Badania opublikowane przez czasopismo Cell Metabolism donoszą, że działa on jak gąbka i zatrzymuje ten tłuszcz, który „podróżuje” do organów wewnętrznych. W ten sposób chroni serce i płuca.

To dobra wiadomość dla kobiet, które mają figurę typu gruszka. Zdaniem naukowców jest ona znacznie lepsza dla zdrowia, niż figura typu jabłko, w której tłuszcz gromadzi się w okolicach brzucha i przez to organizm łatwiej wydziela szkodliwe substancje chemiczne do krwiobiegu.

Fot. iStock/jacoblund

Fot. iStock/jacoblund

Podczas badań okazało się także, że właściwości ochronne tłuszczyku w dolnych partiach ciała są bardziej widoczne u kobiet przed menopauzą. Jednak dotyczy to tylko tych pań, które w sposób naturalny – związany z produkcją hormonów – przybierały w tym czasie na wadze. U tych, które już wcześniej miały nadwagę, właściwości ochronne były mniej skuteczne.

Ale to nie jedyna zaleta figury typu gruszka. Wcześniejsze badania naukowców z Uniwersytetów w Pittsburgu i Kalifornii wykazały, że kobiety o bardziej obfitych kształtach mają wyższe IQ od szczuplejszych przedstawicielek płci pięknej. Odpowiadają za to nienasycone kwasy Omega-3, które gromadzą się w biodrach. Dzięki swojej lokalizacji, korzystnie wpływają na umysł kobiety.

Tak więc chyba warto polubić swoje krągłości. 🙂


 

Źródła: independent, abcnews


Lifestyle Zdrowie

Leki i zioła, po których lepiej nie wychodź na słońce

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
4 sierpnia 2017
Fot. iStock / canva

Bez przesady, no co się w końcu może stać…? Przebarwienia, wysypki, brązowe plamy, a wszystko to brzydki i uparte. Uważajcie, po wakacyjnym plażowaniu mogą zostać dotkliwe pamiątki. Sam krem z filtrem nie załatwia sprawy. Niektóre bardzo popularne leki czy zioła w reakcji z promieniowaniem słonecznym mogą przysporzyć nam sporo problemów.

Nie ma co ukrywać, najbardziej na takie dolegliwości narażone są panie – szczególnie w okresie wakacyjnym. Witaminy na włosy, herbatka na lepszą przemianę materii i jeszcze proszek-cud na chudą i jędrną pupę.  Najczęściej na chwilę przed urlopem udaje nam się utrzymać regularność przyjmowania rożnych suplementów – o ile w akcie bikini-rozpaczy nie zaczynamy się nimi zajadać.

Okazuje się jednak, że bardzo wiele popularnych medykamentów naraża naszą skórę na dotkliwe konsekwencje – reakcję fotouczuleniową lub fototoksyczną.

Odczyny fototoksyczne  

To zmiany skórne pojawiające się w reakcji na połączenie pewnych substancji wprowadzonych do ciała (np. składników leków czy roślin) w połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym. W tm przypadku zmiany pojawiają się szybko, są reakcją na promieniowanie słoneczne, i w miejscu, które było eksponowane na słońcu. Odczyny fototoksyczne przypominają ostre poparzenia słoneczne, czasem z pęcherzami. Zazwyczaj przybierają formę rumienia.

Reakcje fotoalergiczne – alergie

Odczyny fotoalergiczne występują tylko u niektórych osób i pojawiają się zazwyczaj następnego dnia po opalaniu. Przybierają formę grudek, wypełnionych osoczem. Jest to typowa reakcja alergiczna – jak w przypadku wielu innych niezależnych od słońca alergii. Zmiany rozprzestrzeniają się i często wychodzą poza obręb, który został poddany promieniowaniu słonecznym. Zmienione pod wpływem światła słonecznego cząsteczki leków razem z białkami skóry tworzą alergeny, które zapamiętuje nasz układ odpornościowy.

Niestety w konsekwencji, każdy następny kontakt substancji danego leku ze słońcem, będzie skutkował szybko postępującą alergią – zmiany będą się pojawiały już po niewielkiej i krótkiej ekspozycji na słońce.

Czy wiedziałaś, że nie powinnaś wychodzić na słońce po zażyciu tych środków?

Leki, po których lepiej nie wychodź na słońce

 1. antybiotyki (szczególnie tetracykliny)
 2. leki porzeciwgrzybicze
 3. antykoncepcja hormonalna
 4. hormonalna terapia zastępcza
 5. antydepresenty
 6. niektóre leki przeciwbólowe (ketoprfen, pyralgina, diklofenak, naproksen i ibuprofen),
 7. leki przeciwzapalne (naproksen i piroxycam),
 8. leki uspokajające,
 9. leki moczopędne,
 10. leki na cukrzycę,
 11. cytostatyki,
 12. leki na nadciśnienie tętnicze,
 13. leki na arytmię serca, wiele antybiotyków,
 14. terapia hormonami sterydowymi,
 15. leki przeciwpsychotyczne,
 16. fenytoina (leczenie padaczki),
 17. sulfasalazyna,
 18. leki obniżające cholesterol z grupy fibratów,
 19. maści dermatologiczne.

 Zioła, po których lepiej nie wychodź na słońce

Szczególnie niebezpieczne:

 1. dziurawiec,
 2. arcydzięgiel,
 3. rumianek,
 4. nagietek lekarski,
 5. aminek większy
 6. ruta
zioła, po którychnie wolno wychodzić na słońce

Fot. iStock

O właściwościach fotouczulających:

 1. arnika
 2. skrzyp polny (rzadko uczula, jednak zdarzają się takie przypadki)

Co jeszcze w kontakcie ze słońcem może powodować fotouczulenie?

Niektóre warzywa i słodziki. Nie można oczywiście popadać w przesadę, ale jeśli objecie się po uszy cykorią czy sałatą wasza skóra w kontakcie z promieniowaniem słonecznym może zareagować alergicznie. Z popularnych produktów, które mogą fotouczulać warto wymienić seler i lubczyk.

Dobrze przed opalaniem pozbyć się również biżuterii – złoto i srebro również mogą powodować odczyny alergiczne. W przypadku leków, warto stosować jedną, najważniejszą zasadę – czytajcie ulotki, jeśli produkt ma właściwości fototoksyczne lub fotouczulające, taka informacja zawsze pojawi się w ulotce dla pacjenta.


 

Źródło: hellozdrowie.plporadnikzdrowie.pl,poradnikzdrowie.pl


Zobacz także

Zaburzenia psychiczne - leczenie, test, rodzaje

Zaburzenia psychiczne. Na czym polegają i jak je leczyć?

Lubisz szperać w lumpeksach? Tych rzeczy nigdy nie kupuj

Wstydziłam się tego, że on pije, że przychodzi po mnie do szkoły śmierdzący wódką, że inni myślą: „to córka pijaka”. Kim są DDA?