Zdrowie

Jeśli męczy cię stres, lęk czy niepokój, zamiast po lekarstwa, sięgnij po równie skuteczne i naturalne zioła

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
24 sierpnia 2016
Fot. iStock / foodandstyle
 

Trudno jest prowadzić życie zupełnie pozbawione stresu. Nie da się ciągle omijać sytuacji powodujących napięcie, odczuwanie pewnego dyskomfortu czy niepokoju, które towarzyszą nam w wielu codziennych czynnościach. Bo trudno spokojnie podchodzić do kwestii spóźnienia się kolejny raz do pracy, czy kolejnej choroby dziecka, która znów wymusza wzięcie zwolnienia z pracy.

Stres jest po prostu wkalkulowany w codzienność i musimy umieć funkcjonować pod presją. Ale gdy tych sytuacji jest zbyt wiele, negatywne uczucia gromadzą się w nas i utrudniają normalne funkcjonowanie. Pojawia się zmęczenie, uczucie przytłoczenia, ale i objawy typu bóle głowy, bezsenność czy problemy trawienne.

Zioła mają moc

Mimo że jest wiele różnych suplementów diety i leków mających pomóc, gdy dopada nas nadmiar złych emocji, lepiej zacząć od naturalnych środków. Bardzo często okazują się one być łagodnym, ale i skutecznym oraz wystarczającym rozwiązaniem na dręczące problemy. Olejki eteryczne, napary, nalewki, herbatki ziołowe mają łagodne i skuteczne działanie wyciszające. Z tego powodu, lepiej wykazać ostrożność w ich stosowaniu, np. podczas prowadzenia auta. Sprawdź więc, jakie zioła pomogą załagodzić różne skutki stresu.

Rumianek

Rumiankowa herbata pozbawiona kofeiny pomaga w zaśnięciu, skutecznie łagodzi niepokój. Jest on często stosowany jako łagodny środek uspokajający w sytuacjach stresowych, w przypadku koszmarów i bezsenności.

Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

Lawenda

Napar z tych aromatycznych kwiatów przynosi ulgę przy bólach i zawrotach głowy, działa rozkurczowo, obniża ciśnienie krwi, uspokaja i wzmacnia system obronny. Jest ona pomocna w leczeniu bezsenności, objawów niepokoju.

Fot. iStock / Peter Burnett

Fot. iStock / Peter Burnett

Melisa

Zawiera substancje, które działają kojąco na system nerwowy. Można wykorzystać ją w stanach pobudzenia, przy kłopotach z zasypianiem, przy wyczerpaniu nerwowym, w neurastenii, w biegunkach i bólach przewodu pokarmowego na tle nerwicowym. Doskonale się sprawdza jako herbatka, a także dodatek – przyprawa do deserów czy obiadów.

Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

Waleriana

Inaczej zwana kozłkiem lekarskim, obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego, zmniejsza napięcie i uczucie niepokoju, wywołuje stan odprężenia. Dzięki walerianie poprawia się też jakość snu – sen przychodzi szybciej, jest głęboki i spokojny.

Werbena

Według podań nie tylko chroniła przed atakiem  złych mocy, ale wykazywała bardziej przyziemne moce. Werbena wzmacnia układ nerwowy, zalecana jest m.in. przy bezsenności, łagodzi bóle migrenowe.

 Fot. Pixabay / KRiemer / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / KRiemer / CC0 Public Domain

Chmiel

Nie powinien kojarzyć się jedynie z piwem, a również z szerokim zastosowaniem w ziołolecznictwie. Jego szyszki są znane z działania uspokajającego i nasennego, utrudnia przenoszenie bodźców do układu nerwowego, hamuje czynność kory mózgowej, wycisza i uspokaja. Doskonale sprawdza się też w razie problemów z zasypianiem.

 Fot. Pixabay / Bairli1 / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Bairli1 / CC0 Public Domain

Pamiętaj, że oprócz stosowania preparatów ziołowych w leczeniu objawów niepokoju, powinnaś szukać sposobów, aby zmniejszyć stres w swoim życiu.  Wypróbuj także medytację, ćwiczenia oddechowe oraz różne formy aktywności na świeżym powietrzu, które pomogą zmniejszyć lęk. Znajdź przyczynę problemów i postaraj się ją usunąć, ponieważ leczenie objawów bez leczenia przyczyny nie będzie w pełni skuteczne.


źródło: www.powerofpositivity.com, www.poradnikzrowie.pl


Zdrowie

Cztery sposoby na infekcję intymną

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
24 sierpnia 2016
Cztery sposoby na infekcję intymną
Fot. iStock / PeopleImages
 

Jeśli myślicie, że znajdziecie tutaj domowe czary-mary i magiczne, niebywałe specyfiki na swędzenie i pieczenie, to się zdziwicie. Bo magiczne specyfiki będą, ale nie mają nic wspólnego z wiedzą tajemną. Dlatego zapraszam was na wycieczkę po kobiecej intymności – sprawdźcie, co szybko i skutecznie pomoże w przypadku infekcji, o czym bardzo „lubimy” zapominać…

Sposób pierwszy: Najlepszym sposobem na infekcje – jest niedopuszczenie do niej!

I to nie żart. Wiem, że powiecie „gdyby to było takie proste, to kobiety nie miałyby problemów”, ale wiem też, że choć deklarujemy wiedzę i troskę o swoją intymność z wykonaniem bywa naprawdę różnie. Codzienna higiena nie może być agresywna. Mit szarego mydła, powinien już dawno odejść do lamusa, mydło podwyższa pH i niszczy ochronne Lactobacillis.

Do higieny intymnej, która jest pierwszym krokiem do zachowania zdrowia intymnego, ale i pierwszą linią walki z rozpoczynającą się infekcją – wybieramy kosmetyki do tego przeznaczone. Nie mydło (nawet to szare), nie żel pod prysznic, nie! Specjalistyczne, hipoalergiczne kosmetyki do higieny intymnej dają gwarancję zachowania w dobrej kondycji naturanych  ochronnych mechanizmów – dlatego, że pH okolic intymnych różni się od pH naszej skóry i tak powinno pozostać.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Szukajcie emulsji z zawartością Lactobacillus, które niszczą chorobotwórcze bakterie i grzyby i pomagają w utrzymaniu naturalnej, fizjologicznej flory bakteryjnej okolic intymnych. Podczas wyboru kosmetyku możemy śmiało wymagać: 0% konserwantów, barwników, SLES, SLS, mydła. Świetnym produktem jest prOVag® emulsja. Mogą ją stosować alergicy, kobiety w ciąży i małe dzieci.

I jeszcze dobra rada, zrezygnujcie z gąbek i myjek – to prawdziwa kolonia dla drobnoustrojów. Obojętnie czy objawy, które się pojawiły są pierwszym dzwonkiem czy intensywnie cię dręczą i wyczekujesz już wizyty u specjalisty – prawidłowa higiena intymna, to pierwszy sposób na ulżenie sobie nieco i wzmocnienie okolic intymnych przed bitwą z bakteriami lub grzybami.

Przed wykonaniem intymnej toalety wykonaj tzw. nasiadówki z kory dębu – doskonały sposób naszych mam i babć, takie ziołowe zabiegi przyniosą ci ulgę.

Sposób drugi: Szybka reakcja, naturalne wspomaganie

Jeśli już wiesz, co się święci – a nieprzyjemne swędzenie lub pieczenie nie pozostawiają złudzeń – zadziałaj miejscowo. My polecamy prOVag żel®, którymiałyśmy okazję wypróbować. To ciekawy produkt dostępny na rynku. Żel wspomagający podczas infekcji intymnych – do zewnętrznego użytku. Żel oprócz właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych jest bardzo kojący. Oprócz wspomagania (nawet podczas „profesjonalnego” leczenia) sprawdzi się również w walce z podrażnieniami. A o te podczas choroby nietrudno.

Sposób trzeci: Wzmacnianie naturalnej ochrony

Ten sposób powinien być dla wszystkich oczywisty, niestety nie zawsze tak jest. Bo dopóki nie pojawią się kłopoty, rzadko myślimy o stosowaniu probiotyków ginekologicznych. Bez względu na stopień infekcji i jej źródło, bez względu na to czy już jesteśmy po wizycie u ginekologa i w łazience dumnie stoi tuba z antybiotykiem (PS: nie trzymajmy ich w łazience!) lub paczka globulek, naturalne środowisko pochwy i okolic intymnych nie lubi zmian – uzupełnienie zbawiennych Lactobacillusów i utrzymanie odpowiedniego, chroniącego nas pH to zadanie priorytetowe. W takiej sytuacji probiotyk powinien być naturalnym wyborem. Szczególnie, że w przypadku antybiotykoterapii, czeka nas większa praca przy przywracaniu stanu zen.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Wybór probiotyku też nie jest wcale oczywisty, bo nie każdy probiotyk okaże się dobry dla kobiecych problemów. Intuicyjnym wyborem będzie zakup preparatu oznaczonego jako „ginekologiczny”, jednak to nie jedyne kryterium, jakim powinnyśmy się kierować.

Aby zadziałał naprawdę skutecznie, warto wybrać taki dedykowany Polkom, czyli zawierający szczepy bakterii dopasowane do naszych potrzeb. Mikroflora pochwy różni się u kobiet – ale oprócz różnic indywidualnych, są jeszcze różnice geograficzne. Zupełnie inne proporcje szczepów bakterii  znajdują się w lekach dedykowanych Polkom, Kandyjkom czy mieszkankom Australii. W Polskich aptekach pojawia się coraz więcej preparatów dopasowanych właśnie do naszych potrzeb, w tym prOVag®.

W przypadku bakterii probiotycznych pochodzenie szczepów ma istotne znaczenie, ze względu na fakt, że ilość i proporcje bakterii w naturalny sposób występujących w organizmie człowieka różnią się w zależności od miejsca zamieszkania. Inny skład ma biocenoza pochwy kobiety zamieszkującej Afrykę czy Północną Amerykę, a jeszcze inny jest skład tej biocenozy u kobiet w Europie.

Sposób czwarty: Walcz na froncie

Gdy sytuacja jest paląca, a dolegliwości nie dają o sobie zapomnieć trzeba walczyć grubszą artylerią. Oprócz całego asortymentu lekkiego kalibru warto zasilić armię Lactobacillus „na miejscu”.

Z serii, o której wspominałam dostępny jest probiotyk dopochwowy (z tzw. polskimi szczepami) inVag®.

Pamiętajcie infekcje intymne zawsze trzeba wyleczyć PORZĄDNIE. Nie odkładajcie wizyty u ginekologa! A jeśli przyjdzie wam czekać na nią, nie skazujcie się na cierpienie. Te proste sposoby potrafią bardzo wspomóc nie tylko leczenie, ale i obniżyć dyskomfort czy ból – a nie oszukujmy się, w infekjach intymnych ten potrafi nieźle nam dopiec.

Piramida dla królowej, czyli…

Piramida Zdrowia Intymnego  – rewolucyjna koncepcja pełnej profilaktyki i  leczenia zakażeń pochwy (problemów intymnych) 

Piramida Zdrowia Intymnego to rewolucyjna koncepcja pokazująca  jak w pełni skutecznie, ale i w zgodzie z naturą kobiet leczyć oraz chronić zdrowie intymne. Wskazuje 4 proste zasady, których przestrzeganie jest gwarancją całościowego  dbania o zdrowie intymne.

Zasada 1: Zacznij od właściwej higieny intymnej

Prawidłowa higiena intymna to absolutna podstawa utrzymania zdrowia intymnego. Dzięki właściwemu wyborowi prOVag emulsji, nie tylko nie zaszkodzisz swojej mikroflorze i śluzówce  (jak wiele innych preparatów),  ale i zadziałasz kompleksowo: delikatnie mycie+ochrona+pielęgnacja.

provag_grafika

Zasada 2: Przy pierwszych problemach działaj szybko i skutecznie

Pierwsze objawy typu podrażnienia czy świąd świadczą o braku równowagi mikrobiologicznej lub o alergiach, które mogą prowadzić do stanów zapalnych. Wyprzedź problemy: zadziałaj natychmiast w zgodzie z kobiecą naturą. Użyj prOVag żel, który działa antybakteryjnie i antygrzybiczo oraz łagodzi podrażnienia i chroni. 

Zasada 3: Stosuj długotrwałą ochronę intymną

Warto rozpieszczać swoją kobiecość  – chronić ją skutecznie i długotrwale! Zwłaszcza w szczególnych sytuacjach jak: nawroty problemów intymnych, antybiotykoterapia, ciąża, menopauza, antykoncepcja zastosuj podwójną osłonę kapsułki prOVag, które chronią odbudowują mikroflorę układu moczowo-płciowego i pokarmowego.

Zasada 4: Skutecznie wylecz zakażenia intymne  (bakteryjne i grzybicze)

Kiedy leczysz zakażenia niezbędny jest dopochwowy lek, który szybko i skutecznie przywróci równowagę mikroflory pochwy i prawidłowe pH. Stosuj najlepiej przebadany i dopasowany do mikroflory Polek lek inVag. Użyj go wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych bakteryjnych i grzybiczych, w tym również upławów.

Dowiedz się więcej www.provag.info

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z marką ProVag


Zdrowie

18 małych rzeczy, które możesz zacząć robić już teraz, żeby za 10 lat wszystkich wyprzedzić

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
24 sierpnia 2016
Fot. iStock / Vizerskaya

Nie znajdziecie tu informacji w co inwestować, żeby za 10 lat z wyższością patrzeć na tych, którzy czekają z napięciem do 10-tego każdego miesiąca. Nie znajdziecie też porad jak zatrzymać czas, by kupić trochę życia lub dobrego nastroju młodszym wyglądem. Ani tego jak zostać mistrzynią zen, gdy pali się świat. Na pewno zauważyliście, że są ludzie, tak podobni a jednak inni od nas samych – ci, których życia wydają się podobne, ale sposób ich odbierania świata, podejmowania wyzwań i znoszenia porażek – napawa nieco zazdrością.

Potrafią żyć lekko. Jakby jakimś magicznym sposobem im życie szybciej przyniosło doświadczenie, spokój, pewność. Tak naprawdę jest kilka cech, które sprawiły, że te osoby zaczęły wcześniej od nas świadomie żyć. Czasem życie ich do tego zmusiło, innym razem tak zadecydowali. Ale dziś nie mają wątpliwości, wygrali.

Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas może życ bardziej świadomie. Może nauczyć się jak wpływać na swoje życie – i nie mam tu na myśli totalnej kontroli. Los i tak nie raz pokrzyżuje nam plany, ale to jak to wszystko przyjmiemy i czy czy nawet na porażkach i upadkach uda nam się czegoś nauczyć, zależy już od nas.

18 małych rzeczy, które możesz zacząć robić już teraz, żeby za 10 lat wszystkich wyprzedzić

1. Przyjaźnij się z ludźmi innymi od siebie. To poszerza horyzonty, uczy, otwiera na świat i pokazuje inne drogi i rozwiązania.

2. Czytaj. Nie kilka linijek tu i kilkanaście tam. Czytaj książki, magazyny.

3. Często pytaj siebie i ciesz się, że nie zawsze znasz odpowiedź. Całkowite bezpieczeństwo prowadzi do stagnacji.

4. Naucz się gotować sam, to co zazwyczaj zamawiasz. Zadowolenie i niezależność gwarantowane.

5. Naucz się układać wykorzystanie swojego budżetu tak, by czuć satysfakcję i zadowolenie, a nie ograniczenia.

6. Bądź gotów  żyć tak, jak inni nie będą/nie chcą. Dzięki takiej zgodzie, bedziesz mógł żyć tak, jak inni nie mogą.

7. Odłóż każdego miesiąca trochę pieniędzy.

8. Bądź gotowy przyznać, że popełniłaś błąd – to nie wstyd. Wstyd, to popełniać błędy i:
– nie widzieć ich za wszelką cenę,
– nie być gotowym ich naprawić,
– trwać w nich, by się do nich nie przyznać.

9. Oczyść swoją przestrzeń. Naprawdę, chcesz spędzisz następne lata na gromadzeniu przedmiotów? To pierwszy krok do zrozumienia, czego naprawdę potrzebujesz.

10. Zrób listę rzeczy, które lubisz i tych, których nie lubisz; zapisz te które cenisz i nie; tego co jest dla ciebie ważne. A potem wypisz rzeczy fundamentalne, te które według ciebie nigdy nie powinny się zmieniać pod wpływem innych, zdarzeń, rzeczywistości. Będziesz mógł wrócić do tej listy w trudnych momentach, gdy będziesz podejmować trudne decyzje. Pamiętaj, że te idee będą zmieniać się w czasie. Do listy zawsze można coś dopisać, a gdy coś wykreślisz – możesz zerknąć na nieaktualny punkt, bo to co teraz już nie jest najwazniejsze kiedyś doprowadziło cię do ważnego miejsca.

11. Traktuj samego siebie poważnie – jeśli chcesz, żeby reszta świata też to robiła.

12. Jeżeli ma w twoim życiu zagościć rutyna – niech to będzie „rutyna” dobrych praktyk. Powtarzanie czynności, które mają cię zaprowadzić do wymarzonego celu.

13. Olej „to wszystko” tak wiele razy jak będzie trzeba. Zaczynaj od nowa. Nie ma ludzi, którzy osiągają sukces idąc po linii prostej.

14. Inwestuj w ludzi, nie  przedmioty.

15. Pamiętaj, że nie ma cenniejszej wartości niż czas. Tylko nim nie da się hadlować. Korzystaj ze swojego tak, by nie musieć żałować.

16. Naucz się odchodzić. To trudne, odchodzimy bardzo często – ale prawie zawsze zostawiamy sobie choć uchylone drzwi, stoimy w rozkroku, długo zastanawiając się, jak życie toczy się bez nas.

17. Szanuj innych, szanuj siebie, szanuj świat.

18. … i nie bądź nigdy toksyczna. Ani dla innych, ani dla siebie. Nie odbieraj sobie własnych zasobów i możliwości. Najważniejszym elementem lekkiego życia, które prowadzi cię do twojego celu jest koktajl z empatii i zdrowego egoizmu. Jakie dobrać propocje poznasz sama, gdy pewnego dnia pomyślisz sobie „lubię swoje życie, cieszę się, że jestem tutaj, choć jutro będę już w innym momencie”.

Każda z tych małych rzeczy, to jeden mały krok w świadomym rozwijaniu siebie, w budowaniu własnych solidnych fundamentów, w umiejętności odpuszczania w życiu, gdy trzeba. Zdziwicie się jak wiele ograniczeń sami sobie stwarzamy.


na podtsawie: thoughtcatalog.com


Zobacz także

7 problemów stóp, które mogą zwiastować kłopoty zdrowotne

Jagody - właściwości dla zdrowia. Przepis na pierogi z jagodami

Jagody na dobry wzrok i problemy jelitowe. Dlaczego jeszcze warto włączyć jagody do diety?

Jak zorganizować dzień osobie chorej na Alzheimera? Zbiór porad