Zdrowie

10 produktów, które na długo zalegają w żołądku

Redakcja
Redakcja
25 kwietnia 2017
Następny

Jeśli zdarza ci się czuć po posiłku ciężko i bez energii, zapewne zastanawiasz się nad tym, co takiego zjadłaś, o czym twój żołądek nie może jeszcze zapomnieć. To uczucie może towarzyszyć ci na co dzień, jeśli nie przykładasz większej wagi do swojej diety.

Przez pewne produkty, możesz czuć się ociężale, cierpieć na wzdęcia, odbijanie i dyskomfort trawienny. Zamiast cieszyć się energią po zjedzonym posiłku, wręcz przeciwnie, masz ochotę położyć się i przeczekać w bezruchu ten najtrudniejszy czas. Ponadto jedzenie ciężkostrawnych produktów powoduje, że czujesz się pełna i pauzy między posiłkami stają się zbyt długie. Czas przebywania pokarmów w żołądku zależy od indywidualnych predyspozycji i sprawności całego układu trawiennego. Warto przy takich okazjach sięgać po zioła poprawiające trawienie. Zobacz, z czym twój żołądek ma najwięcej pracy.


 

źródło: kuchnia.wp.pldietety.plsurojadek.com

Zdrowie

Jak bracia i siostry wpływają na nasz charakter? 9 rzeczy, które zawdzięczamy rodzeństwu

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
25 kwietnia 2017
Jak bracia i siostry wpływają na nasz charakter? 9 rzeczy, które zawdzięczamy rodzeństwu
Fot. iStock / ArthurHidden
 

Można z nimi koty drzeć, skakać sobie do gardeł, wyzywać się nawzajem od najgorszych, a w głębi serca wiedzieć, że to i tak nie ma znaczenia, że za chwilę o tym zapomnicie, że można na nich polegać. Rodzeństwo – pod tym hasłem kryje się niespotykana więź, cenna relacja i najlepsi nauczyciele w naszym życiu! Bo siostra i brat bez wątpienia mają ogromy wpływ na nasz charakter – można by powiedzieć, że jesteś jaka jesteś właśnie dzięki nim. Zobaczcie, co zawdzięczamy naszemu rodzeństwu, a potem koniecznie odezwijcie się do swojej siostry lub swojego brata.

Kształtują naszą osobowość

Niektórzy twierdzą, że chodzi tutaj o kolejność urodzenia – ci najstarsi z rodzeństwa są podobno odpowiedzialni, naturalnie przewodzą i wchodzą w role liderów. Ci pośrodku są urodzonymi dyplomatami i negocjatorami, z łatwością znajdują kompromis w różnych sytuacjach. Z kolei najmłodsi to wyluzowane lekkoduchy z dużym poczuciem humoru, ogromnym potencjałem towarzyskim i predyspozycjami do imponowania innym i popisywania się.  Inni zaś są przekonani, że kolejność urodzenia nie ma znaczenia, liczy się to, jaki jest charakter naszego rodzeństwa – jeśli brat lub siostra są nieśmiali i wstydliwi, my będziemy przebojowi i odważni, jeśli oni interesują się nauką i zdobywaniem wiedzy, nam w głowie będzie zabawa i rozrywka – tak na zasadzie kompensacji cech i utrzymania równowagi w rodzinie. I coś w tym pewnie jest, bo nie raz spotyka się rodzeństwo różne od siebie niczym ogień i woda.

Są buforem bezpieczeństwa

Często starsze rodzeństwo jest dla młodszego niczym kolejny rodzic, a w sytuacjach problemowych i w obliczu trudności, obecność brata lub siostry potrafi zadziałać kojąco i jest ogromnym wsparciem. Nic dziwnego, w końcu kojarzą nam się z rodzinnym domem, opieką i troską najbliższych, latami beztroskiego dzieciństwa i braku problemów ze świata dorosłego. To także ludzie, którzy widzieli nas w różnych sytuacjach, znają nasze wstydliwe sekrety, największe wpadki i sukcesy – nie musimy się przy nich spinać i krępować, możemy być sobą.

Są pierwszymi rywalami (w tym dobrym sensie!)

Rodzeństwo uczy nas, że na pewne rzeczy trzeba sobie zapracować i po prostu je wywalczyć – o to wcale nie chodzi o tę złą rywalizację! Brat czy siostra mogą być motywacją do tego, by starać się bardziej, sięgać dalej i chcieć więcej.  Zwłaszcza starsze rodzeństwo często stanowi dla młodszych wzór do naśladowania, niekiedy wręcz ideał, do którego chcą się upodobnić. Nie ma nic złego w dobrej rywalizacji i współzawodnictwu, pod warunkiem, że obowiązuje zasada fair play i nie pojawia się zazdrość, a rodzice nie porównują i nie faworyzują żadnej ze stron.

Uczą nas rozwiązywania konfliktów

Konia z rzędem temu, kto nie kłócił się ze swoim bratem lub siostrą! Najcenniejsze lekcje negocjacji, osiągania kompromisów i uzyskiwania zgody dostajemy właśnie w rodzinnym domu. Rodzeństwo uczy nas tego, w jaki sposób rozwiązywać konflikty, choć nauka ta prowadzi często przez metody wymuszania, bicia, szantażowania i grania na emocjach – ale przecież najlepiej uczymy się na błędach.

Gdy trzeba sprowadzają nas na dobrą drogę

Rodziców można zwodzić i mydlić im oczy, ale brat lub siostra dobrze wiedzą, co kombinujemy i jak daleko od prawdy jesteśmy. Bez skrupułów wytargają nas za uszy i dadzą reprymendę, gdy zajdzie potrzeba, a w dorosłym życiu wyciągną pomocną dłoń, szczerze powiedzą, że coś jest nie tak i nie zawahają się postawić do pionu. Często nie bawią się w subtelności, nie owijają w bawełnę i nie próbują być mili na siłę – w i tym właśnie tkwi siła ich oddziaływania.

Uczą nas cierpliwości i pokory

Bo wytrzymać z młodszym, męczącym bratem lub starszą, upierdliwą siostra nie jest łatwo. Nauka cierpliwości zaczyna się już w dzieciństwie, choć i w dorosłym życiu rodzeństwo potrafi nas nieźle testować i wystawiać na próbę naszą wytrzymałość. Uczą nas także pokory – tego, że nie jesteśmy pępkiem świata, ważniejsi i lepsi od innych, ponad wszystkimi i wszystkim. Życie z rodzeństwem wymaga dzielenia się, współdziałania, czasami ustępowania i przedkładania potrzeb innym ponad własne pragnienia.

Dzięki nim umiemy walczyć o swoje i dążyć do celu

Dzięki rodzeństwu wiemy, że czasami trzeba uprzeć się, postawić na swoim i dążyć do celu pomimo trudności. Trzeba umieć jasno sprecyzować własne potrzeby, głośno o nich powiedzieć i nie dać sobie wejść na głowę, trwać przy swoim. Zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych, gdzie jest się jednym z wielu, którzy potrzebują uwagi i pomocy rodziców, trzeba wyrobić w sobie determinację, samozaparcie i samodzielność.

Uczą nas dystansu do samych siebie i humoru

Wydaje ci się, że jesteś królową świata i zaczynasz być zarozumiała? Rodzeństwo to najlepsze lekarstwo na pychę i nadęcie! Tylko brat lub siostra potrafią śmiać się z nas i żartować bez litości i skrępowania, a często nawet powodując u nas małego foszka, obrazę majestatu lub dąsy. Ale to właśnie uczy nas dystansu do świata i samych siebie, sprawia, że patrzymy na własne życie bez wielkiej powagi, a błędy, porażki i niepowodzenia potrafimy obśmiać i oswoić.

Pokazują, że miłość to czyny, a nie słowa

Bo choć nie mówią wprost o miłości, a często w dzieciństwie nawet niechętnie nam ją okazują, to kiedy trzeba stoją za nami murem, obronią, pocieszą, zatroszczą się i nie pozwolą zrobić nam krzywdy. Są obok w chwilach najważniejszych i najtrudniejszych i nawet jeśli z ich ust nie padają wielkie wyznania i deklaracje, to przecież wcale tego nie potrzebujemy, by wiedzieć, że są po naszej stronie – wszak miłość nie polega na pięknych słowach, ale na czynach i gestach.


Zdrowie

Wredna i chytra? Nie. Po prostu piękna! Fotograf walczy ze sterotypami dotyczącymi rudych kobiet

Redakcja
Redakcja
25 kwietnia 2017
Fot. Screen Instagram/redheads

Co pierwsze przychodzi ci na myśl, kiedy słyszysz „ruda” bądź widzisz rudą osobę? Pewnie to, co większość ludzi – wredna. I na pewno mało atrakcyjna, bo jak można z takim kolorem włosów i z piegami wyglądać atrakcyjnie? A właśnie, że można! Pokazują to prace fotografa, który miał dość stereotypów i chciał pokazać, że rude kobiety są naprawdę piękne. Udało mu się?

Rudy kolor włosów jest najrzadszy na świecie i ma go ok. 1,5 proc. ludzi na całym świecie. Według szwedzkich naukowców taki kolor to wynik przystosowania się do panujących warunków klimatycznych. Im mniej słońca w danym miejscu i kraju, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się rudzielców. Niestety, naukowcy przewidują, że poprzez ocieplanie się klimatu, rudy kolor włosów może zaniknąć. Co, patrząc na te zdjęcia, byłoby wielką stratą.

 

Projekt „Redhead Beauty” to pomysł amerykańskiego fotografa, który przez 3 lata zwiedził ponad 20 krajów na całym świecie. Brian Dowling zrobił on ponad 130 portretów rudowłosych kobiet.


„Ten projekt został przeprowadzony bez pomocy specjalistów. Nie korzystałem z pomocy wizażystki, nie miałem profesjonalnego oświetlenia i nie przerabiałem zdjęć w Photoshopie. Chciałem, żeby zdjęcia były naturalne i pokazywały prawdziwe piękno fotografowanych kobiet. Moim celem jest walka ze stereotypami” – twierdzi autor.

 

Zdjęcia są naprawdę fantastyczne i zbierają dużo pozytywnych opinii, co nie powinno nikogo dziwić. Znajdują się na nich kobiety pewne siebie i akceptujące swoje naturalne piękno.

Resztę zdjęć możecie zobaczyć tutaj

Źródło: kickstarter.com, dzieci.pl


Zobacz także

Gęsia skórka , przyczyny, rogowacenie mieszkowe

Gęsia skórka – z czego wynika taka reakcja? Kiedy mówimy o gęsiej skórce, a kiedy o rogowaceniu mieszkowym?

cieciorka - przepisy na hummus, ciecierzyca pieczona i po bretońsku

Ciecierzyca (cieciorka) – dlaczego warto po nią sięgać? Proste przepisy z cieciorką w roli głównej

Karl Lagerfeld zmarł z powodu tej choroby. 10 wczesnych objawów raka trzustki / Karl Lagerfeld , Paryż, 2008 r.

Karl Lagerfeld zmarł z powodu tej choroby. 10 wczesnych objawów raka trzustki