Go to content

10 produktów, które na długo zalegają w żołądku

Jeśli zdarza ci się czuć po posiłku ciężko i bez energii, zapewne zastanawiasz się nad tym, co takiego zjadłaś, o czym twój żołądek nie może jeszcze zapomnieć. To uczucie może towarzyszyć ci na co dzień, jeśli nie przykładasz większej wagi do swojej diety.

Przez pewne produkty, możesz czuć się ociężale, cierpieć na wzdęcia, odbijanie i dyskomfort trawienny. Zamiast cieszyć się energią po zjedzonym posiłku, wręcz przeciwnie, masz ochotę położyć się i przeczekać w bezruchu ten najtrudniejszy czas. Ponadto jedzenie ciężkostrawnych produktów powoduje, że czujesz się pełna i pauzy między posiłkami stają się zbyt długie. Czas przebywania pokarmów w żołądku zależy od indywidualnych predyspozycji i sprawności całego układu trawiennego. Warto przy takich okazjach sięgać po zioła poprawiające trawienie. Zobacz, z czym twój żołądek ma najwięcej pracy.


 

źródło: kuchnia.wp.pldietety.plsurojadek.com

Fot. iSock / zeljkosantrac

1/10 Boczek i słonina

Nie ma tu żadnego zaskoczenia. Boczek i słonina są wyjątkowo ciężkostrawne, więc 200 g tłuszczu z wieprzowiny zalega w żołądku nawet 7-8 godzin. To właśnie w żołądku następuje nadtrawienie białek i tłuszczy, więc na długi czas przy bardzo tłustym jedzeniu jest on obciążony pracą.

80/20 Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/en/cupcake-red-cake-dessert-temptation-252805/”target="_blank">Aleksandria</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

2/10 Ciasta z kremem

Te słodkie pokusy, przyrządzone na bazie tłustej śmietany, również nie należą do lekkostrawnych przysmaków. Poza tym zamiłowanie do kalorycznych przekąsek może się negatywnie odbić na wyglądzie sylwetki.

dieta cukrzycowa - jadłospis, w ciąży, owoce Fot. iStock / YelenaYemchuk

3/10 Wędzone produkty

Wędzony kurczak, szynka czy ryba, mogą zalegać w żołądku od 3 do 4 godzin.

Fot. iStock / AlexRaths

4/10 Przetwory z mięsa wieprzowego

To także naładowane tłuszczem produkty, które będą zalegały w żołądku ok 5-6 godzin. Pamiętajcie, że pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu zwierzęcego, jak i smażone mogą podrażniać układ pokarmowy.

dieta cukrzycowa - jadłospis, w ciąży, owoce Fot. iStock /naito8

5/10 Warzywa strączkowe

Co prawda, w przeciwieństwie do tłustego boczku, warzywa strączkowe to skarbnica witamin i cennych dla zdrowia substancji, ale nie należą one do najszybciej trawionych warzyw. Zalegają one w żołądku od 4 do 5h (m.in. ze względu na dużą zawartość białka – 20%-35%, czyli podobnie jak w mięsie).

Fot. iStock

6/10 Dania mięsne

Szczególnie długo zalegać będą: wołowina, kaczka i tłusta gęś. Czas ich trawienia to ok 4-5 godzin.  W przypadku, gdy cierpicie na zespół nadwrażliwego jelita, dyspepsję, nadkwaśność żołądka, chorobę wrzodową żołądka czy refluks przełykowy, lepiej zrezygnować z tego typu (szczególnie smażonych) pokarmów.

7/10 Przetwory rybne

Same ryby, np. ugotowane na parze, nie sprawią nam wielkiego problemu z trawieniem. Natomiast przetwory, takie jak śledzie w occie czy w śmietanie, potrzebują 4-5 godzin na opuszczenie żołądka.

Fot. iStock / Elena_Danileiko

8/10 Podroby

Jeśli ktoś jest miłośnikiem kaszanki lub duszonej wątróbki, powinien brać poprawkę na dłuższy czas trawienia nie tylko samych podrobów, ale pokarmów zawierających ich elementy w składzie, np. pasztetów przygotowanych w domu.

Fot. iStock / TinaFields

9/10 Grzyby

Jeśli lubicie je jeść, koniecznie podawajcie grzyby w towarzystwie ziół ułatwiających trawienie – rozmarynu, tymianku, majeranku, cząbru, kminku, jałowca. Grzyby są trudne do strawienia, ze względu na chitynę, czyli wielocukier, który nie jest trawiony przez żołądek człowieka. Ponadto grzyby zawierają dużo białka, które jest słabo rozpuszczane przez kwasy żołądkowe.

Fot. i Stock / TheCrimsonMonkey

10/10 Potrawy smażone i fast foody

Produkty z dużą ilością tłuszczu i fast foody będą zwalniać motorykę układu trawiennego i będą przebywać w nim długo, powyżej 6 godzin. Sam żołądek potrzebuje do ich strawienia aż 5-6 godzin, a układ pokarmowy jest przecież o wiele dłuższy.