Go to content

Chwyć za kijki i w drogę! 8 korzyści z nordic walking

fot. iStock/ Rocky89

Od dobrych kilku lat nikogo nie dziwią już osoby, które na spacer zabierają parę kijków. Nordic walking wymyślony został w Finlandii w latach 20 XX wieku i był formą całorocznego treningu dla narciarzy biegowych. W 1997 roku został opisany przez Marko Kantaneva i od tamtej pory stał się niezwykle popularny nie tylko wśród zawodowców, ale też wśród amatorów ze sportowym zacięciem. I słusznie, bo choć wydaje się niepozorny, ot zwykłe maszerowanie z kijkami, to korzyści płynące z nordic walking są ogromne.

Wzmacnia mięśnie całego ciała

Chodzenie z kijkami, przy zachowaniu prawidłowej techniki, angażuje aż 90 procent mięśni naszego ciała! Dla porównania – przy pływaniu jest to tylko 65%, a przy bieganiu 60%. Przy nordic walking nie chodzi o intensywne używanie mięśni, ale o zakres ich wykorzystania.

Łagodny dla stawów

W nordic walking  organizm nie jest tak obciążony, jak np. przy bieganiu. Sport tennie obciąża stawów, dzięki czemu jest odpowiedni dla osób z nadwagą, otyłością, problemami ortopedycznymi (np. bóle kolan, bioder, pleców, kręgosłupa), osób mających problemy z utrzymywaniem równowagi lub koordynacją ruchową. Podczas maszerowania z kijkami nacisk na stawy jest o 5–10 kg mniejszy niż bez nich!

Sposób na zbędne kilogramy

Zwykły chód pozwala nam spalić 280 kcal, a marsz z kijkami podwyższa tę wartość do 400 kcal na godzinę. Regularne spacery i codzienna aktywność z pewnością dadzą rezultaty także w postaci zrzuconych kilogramów.

Dobry dla układu krążenia

Maszerując pobieramy więcej tlenu – od 20 do nawet 58% ! Wszystko zależy od intensywności, z jaką wbijamy kijki w podłoże. Ponadto nasze tętno wzrasta o 5 – 17 uderzeń na minutę, serce pompuje więcej krwi, a w efekcie organizm jest lepiej dotleniony. Nordic walking poprawia krążenie i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca.

Poprawia samopoczucie

Na strapienia najlepsze zmęczenie! Za każdy wysiłek fizyczny nasz organizm nagradza ans dodatkową porcją endorfin. Nie bez znaczenia jest też lepsze dotlenienie i fakt, że przebywamy na świeżym powietrzu. Samopoczucie i dobry humor z pewnością na plus!nordic walking

Rozluźnia mięśnie barków i szyi

Maszerowanie z kijkami pomaga rozluźnić napięcie mięśni barków, szyi i grzbietu. Dla osób pracujących za biurkiem, przy komputerze to idealna forma sportu, która szybko pomoże pozbyć się uczucia odrętwienia i bólu. Siedzący tryb pracy wymaga ruchu po jej zakończeniu.

„Zmusza” do przebywania na świeżym powietrzu

Nie da się maszerować z kijkami w mieszkaniu, trzeba wyjść na zewnątrz. Czy to w parku, w górach, na plaży, czy w mieście, dzięki nordic walking będziemy wychodzić na dwór i skończy się nasze zamknięcie w czterech ścianach. To też okazja do nawiązania nowych znajomości towarzyskich – przecież można maszerować i rozmawiać jednocześnie!

Odpowiedni bez względu na wiek i kondycję

Nordic walking nie wymaga wielu godzin nauki, a podstaw technicznych można się szybko nauczyć. Sport ten mogą uprawiać osoby rozpoczynające przygodę z aktywnością ruchową, o słabszej kondycji, seniorzy, osoby z nadwagą czy otyłością, a nawet, po konsultacji z lekarzem, kobiety w ciąży. Jest dla każdego!

Wolicie inną dyscyplinę sportu? Może pływanie, tenis lub joga? Wybierzcie coś, co nie tylko wpłynie korzystnie na zdrowie i kondycję, ale też sprawi przyjemność.

Na podstawie: www.bonavita.pl  www.holmesplace.pl

Zapisz