Go to content

Gdzie tkwi tajemnica dobrego związku? Jest tylko i aż kilka ważnych elementów

Fot. iStock/teksomolika

Kto z nas nie chciałby poznać przepisu na dobry długotrwały związek? Ze wzruszeniem słuchamy historii tych, którzy spędzili ze sobą 40, a nawet 50 lat. I choć pewnie mieli swoje wzloty i upadki, to jednak nadal potrafią patrzeć na siebie z miłością i trzymać się za rękę.

Gdzie tkwi tajemnica? Specjaliści mówią, że w emocjonalnej intymności i komunikacji, która jest fundamentem prawdziwego partnerstwa.

Jednym z ważnych czynników dbania o więź, która na co dzień nas łączy i daje pewność, że nasza miłość nie utonie w rutynie, jest dzielenie się ważnymi dla nas sprawami. Zwierzanie się, powierzanie swoich najskrytszych marzeń, pragnień partnerowi, mówienie o tym, co nas boli, czego się boimy, sprawia, że czujemy się bardzo blisko tej drugiej osoby. Intymność wymaga nieustannego jej podsycania i dbania o to, by między wami nie wygasała.

Oprócz wzmacniania więzi emocjonalnych, równie ważne jest utrzymywanie kontaktu fizycznego. Brzmi dość oschle, ale często możemy spotkać pary, które po kilku latach wspólnego życia przestają się przytulać, iść za rękę podczas spaceru, którym wydaje się, że spanie pod jedną kołdrą wystarczy za wszystkie przejawy czułości. Tak nie jest i powinniśmy o tym pamiętać, bo dotyk może komunikować całe mnóstwo emocji, takich jak miłość, współczucie i troskę. To on wzmacnia nasze poczucie bezpieczeństwa i przyciąga nas do siebie nawzajem.

Jedne z badań nad związkami, wykazały, że im częściej się całujemy, tym bardziej zmniejszamy stres i zwiększamy poczucie, że nas związek jest udany. Dlatego nie zapominajcie dzielić się czułością, dotykiem, spontanicznie przytulać. Mijając się między sypialnią a łazienką zatrzymajcie się na chwilę, by znaleźć choćby kilka sekund tylko dla was.

A jeśli już mowa o spontaniczności, ta jest niezwykle istotna. Przełamujcie rutynę, róbcie wspólnie rzeczy, których nie robiliście. Zmieńcie restaurację, zamiast do kina idźcie do teatru, wyjedźcie gdzieś razem. Nie siedźcie każdego wieczoru na kanapie. I nie wykręcajcie się zmęczeniem, ciężkim dniem. To wy jesteście dla siebie najważniejsi, więc kiedy zadbacie o waszą miłość, jak nie teraz? Ona odejdzie zaniedbana, zakurzona wiecznymi wymówkami, bo brak czasu, chęci, pieniędzy.

Rozmawiajcie, poznawajcie się, bo przecież nieustannie się zmieniamy, pozwalajcie sobie od czasu do czasu na odrobinę szaleństwa. To tak dużo, a jednocześnie tak niewiele, by żyć w dobrym związku przez wiele lat.