Związek

Gdzie tkwi tajemnica dobrego związku? Jest tylko i aż kilka ważnych elementów

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 stycznia 2019
Fot. iStock/teksomolika
 

Kto z nas nie chciałby poznać przepisu na dobry długotrwały związek? Ze wzruszeniem słuchamy historii tych, którzy spędzili ze sobą 40, a nawet 50 lat. I choć pewnie mieli swoje wzloty i upadki, to jednak nadal potrafią patrzeć na siebie z miłością i trzymać się za rękę.

Gdzie tkwi tajemnica? Specjaliści mówią, że w emocjonalnej intymności i komunikacji, która jest fundamentem prawdziwego partnerstwa.

Jednym z ważnych czynników dbania o więź, która na co dzień nas łączy i daje pewność, że nasza miłość nie utonie w rutynie, jest dzielenie się ważnymi dla nas sprawami. Zwierzanie się, powierzanie swoich najskrytszych marzeń, pragnień partnerowi, mówienie o tym, co nas boli, czego się boimy, sprawia, że czujemy się bardzo blisko tej drugiej osoby. Intymność wymaga nieustannego jej podsycania i dbania o to, by między wami nie wygasała.

Oprócz wzmacniania więzi emocjonalnych, równie ważne jest utrzymywanie kontaktu fizycznego. Brzmi dość oschle, ale często możemy spotkać pary, które po kilku latach wspólnego życia przestają się przytulać, iść za rękę podczas spaceru, którym wydaje się, że spanie pod jedną kołdrą wystarczy za wszystkie przejawy czułości. Tak nie jest i powinniśmy o tym pamiętać, bo dotyk może komunikować całe mnóstwo emocji, takich jak miłość, współczucie i troskę. To on wzmacnia nasze poczucie bezpieczeństwa i przyciąga nas do siebie nawzajem.

Jedne z badań nad związkami, wykazały, że im częściej się całujemy, tym bardziej zmniejszamy stres i zwiększamy poczucie, że nas związek jest udany. Dlatego nie zapominajcie dzielić się czułością, dotykiem, spontanicznie przytulać. Mijając się między sypialnią a łazienką zatrzymajcie się na chwilę, by znaleźć choćby kilka sekund tylko dla was.

A jeśli już mowa o spontaniczności, ta jest niezwykle istotna. Przełamujcie rutynę, róbcie wspólnie rzeczy, których nie robiliście. Zmieńcie restaurację, zamiast do kina idźcie do teatru, wyjedźcie gdzieś razem. Nie siedźcie każdego wieczoru na kanapie. I nie wykręcajcie się zmęczeniem, ciężkim dniem. To wy jesteście dla siebie najważniejsi, więc kiedy zadbacie o waszą miłość, jak nie teraz? Ona odejdzie zaniedbana, zakurzona wiecznymi wymówkami, bo brak czasu, chęci, pieniędzy.

Rozmawiajcie, poznawajcie się, bo przecież nieustannie się zmieniamy, pozwalajcie sobie od czasu do czasu na odrobinę szaleństwa. To tak dużo, a jednocześnie tak niewiele, by żyć w dobrym związku przez wiele lat.


Związek

Nowy Rok i nowe standardy opieki okołoporodowej Czego mogą spodziewać się przyszłe mamy?

Redakcja
Redakcja
5 stycznia 2019
Mat. prasowe
 

Wraz z początkiem roku 2019 weszły w życie zmiany w standardach organizacyjnych opieki zdrowotnej nad kobietą w czasie cięży, porodu, połogu oraz nad noworodkiem, zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia. W zaktualizowanych standardach znalazły się istotne z punktu widzenia przyszłych mam reformy. Dowiedz się, czego dotyczą.

Nowe standardy zostały wprowadzone poprzez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz. U. poz. 1756). Znaczna część dotychczasowych przepisów dotyczących opieki okołoporodowej pozostała niezmieniona, ale w dokumencie znalazło się również kilka nowości. W zaktualizowanych standardach znajdą się między innymi zapisy dotyczące ciąży, łagodzenia bólu porodowego czy zasad organizacji pracy personelu w trudnych przypadkach. Warto, by każda przyszła mama zapoznała się z prawami, jakie będą jej przysługiwać od początku tego roku. Oto najważniejsze zmiany w tym zakresie:

  • Zlikwidowano obowiązkową hospitalizację po 41. tygodniu ciąży. Zgodnie z nowymi wytycznymi po 40. tygodniu ciąży kobieta ma posiadać komplet badań i być pod opieką lekarza. To on zadecyduje, czy przyszła mama powinna udać się do szpitala. Przepis ten ma na celu ograniczenie nadmiernej liczby wykonywanych porodów zabiegowych.

  • Doprecyzowano przepisy tak, aby mieć większą pewność, że pacjentka wybrała i poznała swoją położną jeszcze przed porodem (w 21.-26. tygodniu ciąży). Samo skierowanie do położnej zostało uznane za niewystarczające.

  • Wprowadzono kontrolę ryzyka depresji poporodowej. W ramach nowych standardów kobieta będzie poddana ocenie ryzyka i nasilenia objawów depresji poporodowej. Procedura będzie odbywała się w trzech etapach: 11.-14. tygodniu ciąży, 33.-37. tygodniu i po porodzie, podczas wizyty położnej w miejscu pobytu matki i jej dziecka.

  • Położono duży nacisk na wsparcie przyszłych mam w laktacji. Karmienie piersią jest bowiem najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmić dziecko wyłącznie w ten sposób do 6. miesiąca życia.

  • Zaprzestano traktowania łagodzenia bólu porodowego jako dodatkowej procedury medycznej i położono większy nacisk na edukacje kobiet w tym zakresie. Przyszła mama będzie musiała otrzymać kompleksową informację, jakie metody uśmierzania bólu są dla niej dostępne i jakie mogą mieć skutki niepożądane.

  • Umożliwiono wcześniejsze zapoznanie się przyszłej mamy z miejscem porodu, wypełnienie dokumentacji medycznej i odbycie wcześniejszej konsultacji anestezjologicznej w celu przekazania informacji o dostępnych formach znieczulenia.

  • Ustalono, że o możliwości spożywania posiłków przez kobietę rodzącą będzie decydował lekarz. Do tej pory mogły decydować również położne.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przyszła mama w okresie oczekiwania na dziecko szuka rzetelnych informacji nie tylko na temat samego porodu, ale również dotyczących zalecanej diety w trakcie ciąży, karmienia piersią czy zasad właściwego żywienia malucha. Przejrzyste poradniki, zawierające sprawdzone informacje na te tematy, każda mama znajdzie na stronie edukacyjnego programu www.1000dni.pl.


Związek

Sennik egipski – najważniejsze, tradycyjne symbole senne

Redakcja
Redakcja
4 stycznia 2019
Fot. iStock / pixelparticle

Egipcjanie mają bogatą historię okultyzmu, magii i alchemii. Sny w starożytnym Egipcie odegrały bardzo ważną rolę w rozszyfrowaniu wiadomości od boskich pełnomocników. Istnieje wiele źródeł historycznych, które odnoszą się do starożytnych manuskryptów egipskich mówiących o tym, jak interpretować sny.

Egipska Księga Snów

Dobre znaki

Jeśli widzisz siebie pijącego wino, to dobry znak, będziesz żył w prawości

Jeśli zobaczysz, jak rozdzierasz ubrania, to dobrze, pozbędziesz się swoich chorób i lęków

Jeśli zobaczysz siebie martwego, będziesz żył długo

Jeśli zobaczysz we śnie pogrzeb starca, będziesz żył długo

Jeśli zobaczysz siebie, jak pijesz krew, pokonasz swoich wrogów

Jeśli widzisz siebie pijącego mleko, będziesz czerpać przyjemność z zaspokajania swoich w celu wzmocnienia pozycji.

Jeśli zobaczysz siebie czytającego na głos ze starej książki, poczujesz, że znalazłeś swoje miejsce na ziemi.

Jeśli zobaczysz siebie siedzącego w sadzie na słońcu, otrzymasz dobrą wiadomość lub zaznasz przyjemności.

Jeśli śnisz, że kierujesz strumieniem wody lub kierujesz nim, pojawi się dobrobyt.

Jeśli zobaczysz siebie nurkującego lub pływającego w rzece, pozbędziesz się wszystkich chorób.

Jeśli widzisz siebie, jedzącego i bawiącego się, znajdziesz szansę na lepsze i przyjemniejsze życie

Złe znaki

Jeśli widzisz siebie pijącego piwo, spotka cię cierpienie

Jeśli widzisz siebie, jak jesz ogórek, zostaniesz zraniony czyimiś słowami

Jeśli widzisz siebie w lustrze, oznacza to zdradę twojej żony /męża

Jeśli we śnie uprawiasz seks, usłyszysz smutne wieści

Jeśli we śnie ugryzie cię pies, magia jest przeciwko tobie, prawdopodobnie ktoś rzucił na ciebie mroczny czar!

Jeśli we śnie zostaniesz ukąszony przez węża, ktoś mówi źle o tobie

Jeśli we śnie piszesz, prawdopodobnie zostaniesz ukarany za twoje złe uczynki

Jeśli widzisz siebie jako sternika łodzi, nie zostaniesz osądzony jako niewinny

Jeśli zobaczysz swoje łóżko w ogniu (dosłownie) prawdopodobnie będziesz kłócił się z żoną/mężem

Jeśli zobaczysz, że się zraniłeś się, twoje kłamstwa wpędzą cię w kłopoty!

Jeśli zobaczysz siebie patrzącego na studnię, zostaniesz skazany na uwięzienie!

Jeśli zobaczysz karła, lepiej pilnuj swojej „połówki”

Jeśli zobaczysz, jak nacinasz drzewo, smutne słowa sprawią, że będziesz się martwić

Jeśli zobaczysz, że rzucasz kawałek drewna w ognień, ból pojawi się w twoim domu

Jeśli zobaczysz, jak obcinasz włosy, doznasz straty w swoim domu


Na podstawie: www.magicalrecipesonline.com


Zobacz także

Lepszy chłopak niż mąż, czyli dlaczego nigdy nie powinnaś wychodzić za mąż

Wybaczyła. Dała drugą szansę. Ale nie zapomniała. Kochanka zniknęła z ich życia

Kto jest winny zdradzie? Tylko zdradzający. Ale to się wie po czterdziestce