Go to content

Pływać każdy może! 8 powodów, by wskoczyć do basenu choćby zaraz

fot. iStock/ SolisImages

Pływanie to typowa i niezwykle popularna wakacyjna aktywność – gdy lato pokazuje nam swoje gorące oblicze niejeden marzy o zanurzeniu się w chłodnej wodzie. I słusznie, bo pływanie, oprócz orzeźwienia, niesie ze sobą wiele korzyści i zalet, zatem warto wskoczyć do basenu choćby zaraz!

Jest dobre dla naszej sylwetki

W końcu pływanie to sport, sport to ruch, a ruch to spalone kalorie! Nawet rekreacyjne, spokojne pływanie może spalić do 500 kilokalorii w godzinę! Zacznijcie regularnie wskakiwać do basenu, a szybko zauważycie spadek wagi, wysmukloną sylwetkę, zgrabniejsze ramiona i mniejszy cellulit – tak, tak, dzięki oporowi wody i delikatnemu masażowi skórka pomarańczowa odchodzi w zapomnienie.

Poprawia kondycję

Podczas pływania pracują wszystkie mięśnie, całe ciało jest zaangażowane w wysiłek, co wpływa na poprawę kondycji i zwiększenie się wytrzymałości organizmu. Z pewnością odczujesz to w codziennym funkcjonowaniu, a także podczas uprawiania innych sportów.

Zbawiennie wpływa na serce

Pływanie pobudza serce do pracy i korzystnie wpływa na cały układ krążenia. Jest tak dobre, że lekarze zalecają trening na basenie nawet pacjentom po przebytych zawałach!

pływaniePoprawia koordynację i gibkość

Choć wszystko wydaje się bardzo proste w teorii, to prawidłowe pływanie odpowiednim stylem wymaga świetnej koordynacji całego ciała. Ruchy rąk i nóg, falowanie ciała, oddech – to wszystko musi ze sobą współgrać!

Daje nam nowy oddech

Dzięki pływaniu możesz oddychać pełna piersią – pojemność życiowa twoich płuc wzrasta, a mięśnie wdechowe i wydechowe pracują lepiej. Najlepiej na wypracowanie oddechu działa pływanie stylem krytym – z głową w wodzie, wydychając do niej powietrze.

fot. iStock

fot. iStock

Jest łagodne dla kręgosłupa i stawów

Prowadzisz siedzący tryb życia? Masz pracę przy biurku? Marsz na basen! Pływanie może pomóc w zniwelowaniu bólów kręgosłupa i wad postawy, a przy tym nie obciąża go i jest łagodne dla stawów. To wszystko dzięki temu, że w wodzie ważymy nawet 10 razy mniej niż na lądzie – może to czas zacząć ważyć się na pływalni? 😉

Łagodzi stres i poprawia nastrój

Podczas ćwiczeń w wodzie nasze ciało poddawane jest delikatnemu masażowi, dzięki czemu po wizycie na basenie czujemy się zrelaksowani i odprężeni. Poza tym endorfiny – hormony szczęścia – wytworzone podczas wysiłku fizycznego, skutecznie poprawiają nam nastrój i zapewniają doskonały humor.

Jest dla każdego!

Pływać każdy może – od bobasa po emeryta. Niemowlaki można zabrać na basen już od 2-3 miesiąca życia i wcale nie będzie to dla nich szokiem – do około 8 miesiąca mają naturalny odruch zamykania ust przy zanurzeniu wody (w końcu przez dziewięć miesięcy pływały w wodach płodowych).

Wolicie inną formę ruchu? Nie ma sprawy – zobaczcie, jakie korzyści daje jazda na rowerze i wskakujcie na siodełko!

Na podstawie: www.4f.com.pl    www.hellozdrowie.pl

Zapisz