Go to content

10 sposobów na wywołanie szczęścia. Czas wyzwolić endorfiny!

Fot. iStock / Martin Dimitrov

Dobry humor? Byłoby idealnie, gdyby towarzyszył nam od samego rana, przez cały dzień. A jednak bywa, że wstajemy przysłowiową lewą nogą lub w ciągu dnia dzieją się rzeczy, które skutecznie zabijają w nas poczucie zadowolenia i doskonałe samopoczucie. Jednak są sposoby na to, by uśmiechać się przez cały czas. A wszystko dzięki endorfinom, które bardzo łatwo można aktywować, gdy jest taka potrzeba.

Endorfiny, co to takiego?

Endorfiny, nazywane też hormonami szczęścia, to grupa hormonów peptydowych, wytwarzanych przez obszary w mózgu wpływające na uczucia i odczuwanie oraz rdzeń kręgowy. Endorfiny należą do naturalnych opioidów, czyli substancji łagodzących ból, których działanie porównuje się do skutków zażycia morfiny. Wzrost stężenia endorfin we krwi sprawia, że odczuwany ból słabnie. Co ciekawe, wzrost ich stężenia pojawia się w sytuacji zagrożenia, gdy się śmiejemy, podczas aktywności fizycznej, szczególnie podczas towarzyszącej jej rywalizacji. Poczucie szczęścia daje również jedzenie — czekolada, a nawet niektóre ostre przyprawy (np. chili) także sprzyjają wytwarzaniu endorfin.

Istnieje więcej sposobów na dobry humor nakręcany endorfinami

1. Nie zrywaj się z łóżka od razu

Daj sobie parę chwil na pozytywne rozbudzenie, wyciągnięcie się w pościeli. Dzięki tej swoistej gimnastyce polegającej na wyciągnięciu i naprężeniu mięśni całego ciała, a także głębokiemu oddechowi, pobudzisz krążenie krwi a do komórek mózgu głowy uderzy fala tlenu. To z kolei spowoduje przyspieszoną produkcję endorfin i serotoniny. Endorfiny doskonale wpływają na humor, działają kojąco i przeciwbólowo. Serotonina to neuroprzekaźnik o działaniu przeciwdepresyjnym, który pobudza dobry humor i wprawia w stan rozluźnienia. Taki miks szybko doda energii i zmobilizuje do działania w trakcie dnia.

2. Prysznic naprzemienny

Pewnie pierwsza myśl o polewaniu ciała wodą raz ciepłą, a raz zimną, nie przyprawia o zachwyt, jednak to przynosi szybkie efekty. Naprzemienny zimno-ciepły prysznic pobudzi krążenie i tak jak podczas przeciągania się w pościeli, dotleni mózg. Dzięki temu szybciej przychodzi jasność umysłu i gotowość do działania. Po prysznicu użyj balsamu o ulubionym zapachu, co dodatkowo wprawi cię w dobry humor.

3. Zjedz węglowodany złożone

Zafunduj sobie na śniadanie posiłek oparty na węglowodanach złożonych. Skutecznie i na długo podnoszą one poziom cukru we krwi i dodają energii, co poprawia nastrój. Postaraj się, by na twoim talerzu rano lądowało pełnoziarniste pieczywo, owsianka, makaron lub płatki z pełnego ziarna, brązowy ryż lub orzechy.

4. Otaczaj się energetycznymi  barwami

Najlepsze do tego będą odcienie pomarańczy, żółci i czerwieni. Nie musisz ubierać się w krzykliwe kolory od stóp do głów, ale posiadanie choć jednego kolorowego elementu garderoby, wpłynie dobrze na twoje samopoczucie. Udowodniono, że jaskrawe, wesołe kolory stymulują mózg do pracy, zwiększają koncentrację, sprzyjają kreatywności i poprawiają nastrój.

5. Antydepresanty na drugie śniadanie

Szukając przekąski w czasie drugiego śniadania, nie kupuj byle czego. Sięgaj po te produkty spożywcze, które zawierają bogactwo naturalnych antydepresantów: magnezu, witamin z grupy B, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz substancji pobudzających organizm do produkcji hormonów szczęścia: serotoniny, dopaminy, endorfin. Do nich zalicza się np. banan, chude mięso, np. kurczaka lub indyka, sałatka ze szpinakiem. Jeśli nie przejmujesz się kaloriami, kilka kostek czekolady zdecydowanie poprawi ci humor.

6. Pozbądź się zmarszczek z czoła

Ale nie za sprawą zabiegów kosmetycznych, ale naturalnego rozluźnienia mięśni twarzy. Najczęściej nosimy się lekko spięte, więc na czole tworzą się zmarszczki, a twarz przybiera zasępiony wygląd. Rozluźnienie napiętych mięśni, mózg traktuje jako sygnał dla relaksu i wyciszenia emocji.

7. Relaksuj się

Rób to tak jak lubisz, pozytywny skutek może przynieść nawet kilkuminutowe zamknięcie oczu, i skupienie myśli nad przyjemnymi sprawami czy wspomnieniami. Zrelaksowana będziesz miała lepszy humor, a problemy przestaną wydawać się tak straszne, jak w chwili odczuwania napięcia.

8. Ruszaj się

Tańcz, biegaj, zażywaj spacerów na świeżym powietrzu. Każda aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, a co za tym idzie, poczucie zadowolenia i satysfakcję. Jeśli robicie coś w towarzystwie, dobry humor powinien pojawić się szybko, ponieważ kontakt z innymi osobami zazwyczaj ściąga myśli na inne, bardziej przyjemne tory.

9. Uprawiaj seks

Dzięki temu twój organizm uwolni endorfiny, serotoninę i oksytocynę, działające jak naturalny antydepresant. Naukowcy z New York University 11 lat temu udowodnili, że w męskim nasieniu znajdują się substancje o działaniu antydepresyjnym. Podczas stosunku do krwiobiegu kobiety przenikają hormony, które oddziałują na komórki nerwowe mózgu i wpływają na nasz nastrój.

10. Bądź dla siebie dobra

Nagradzaj się za sukcesy i chwal często, budując pozytywny obraz we własnych oczach. Mów o sobie dobrze także w towarzystwie innych osób, ale nie w ramach przechwałek, ale dzielenia się w motywujący sposób własnymi osiągnięciami.


źródło: zdrowie.gazeta.pl, www.hellozdrowie.pl