Go to content

Borelioza – nietypowe objawy. Kiedy zacząć się martwić?

Borelioza nietypowe objawy
Fot. iStock / anakopa

Borelioza to choroba, o której mówi się coraz więcej i o której coraz więcej wiemy. Borelioza ma to do siebie, że nadal jest bardzo trudno rozpoznawalna, ponieważ jej objawy można przypisać wielu innym chorobom. Na szczęście świadomość boreliozy pozwala reagować szybciej niż jeszcze kilka lat temu i podejmować właściwie leczenie. Warto wiedzieć, że borelioza ma kilka charakterystycznych objawów, które pozwalają myśleć, że właśnie z nią mamy do czynienia.

Symptomy wczesnego stadium boreliozy są dla nas oczywiste: w miejscu zakażenia może wystąpić wysypka, a także ból stawów, zmęczenie, gorączka, dreszcze, bóle głowy i/lub obrzęk węzłów chłonnych. Wiele objawów obejmuje problemy neurologiczne, takie jak drganie, mrowienie i drżenie; psychologiczne: lęk, depresja i wściekłość, poza tym pojawić się mogą nieprawidłowe praca serca, zaburzenia snu. A to nadal tylko kilka z nich.

Czy wiecie, jakie są nietypowe objawy boreliozy?

Borelioza – nietypowe objawy

Nowe objawy pojawiają się i znikają

Jedną z klasycznych cech boreliozy są objawy, które przychodzą i odchodzą. Wielu pacjentów z boreliozą zauważa, że ich objawy nasilają się w cyklach od dwóch do czterech tygodni. Możesz czuć się lepiej przez kilka tygodni, a później przychodzi tydzień, kiedy czujesz się fatalnie. Okresowe zanikanie objawów może sprawić, że zaczniesz wątpić, czy w ogóle jesteś chora. Jeśli jednak objawy powracają, zgłoś się do lekarza i opisz dokładnie, co dzieje się z twoim ciałem.

Czy borelioza boli?

Migrujący ból

Innym znakiem rozpoznawczym boreliozy jest ból migrujący, czyli taki, który przenosi się z jednej części ciała na drugą. Możesz na przykład odkryć, że jednego dnia boli cię prawe kolano, a drugiego lewe. Powszechne rodzaje bólu związane z boreliozą obejmują bóle stawowe i nerwowe.

Nadwrażliwość na swoje środowisko

Borelioza może doprowadzić do przeciążenia układu odpornościowego, powodując nietolerancję na nieprzyjemne zapachy, pleśń i chemikalia, co z kolei przełoży się na reakcje alergiczne np. na leki. Niektóre osoby z boreliozą cierpią także na nietypowe alergie pokarmowe, takie jak zespół alfa-gal, czy alergia na czerwone mięso.

Wpływ antybiotyków na objawy boreliozy

Jeśli borelioza nie zostanie rozpoznana, a lekarz przepisze antybiotyki zakładając inną niż borelioza chorobę, same objawy boreliozy mogą się zaostrzyć, może dojść do stanów zapalnych organizmu. Warto o tym pamiętać.

Poczucie zmęczenia

Borelioza nigdy nie śpi, co oznacza, że ci, których dopadła często mają problem ze snem. Nie mogą zasnąć, wybudzają się w nocy. Jedno z badań wykazało, że borelioza w 100% przypadków wywoływała zaburzenia snu. Co więcej, nawet gdy sypiasz dużo, mas poczucie nieustającego zmęczenia. Wpływ boreliozy sprawia, że możesz czuć się nadpobudliwy i roztrzęsiony.

Stan bez wyraźnej przyczyny

Borelioza jest niezwykłym naśladowcą wielu chorób. Stany, które mogą wynikać z boreliozy, obejmują fibromialgię, stwardnienie rozsiane, zespół jelita drażliwego, zespół przewlekłego zmęczenia, śródmiąższowe zapalenie pęcherza, autyzm, ADHD, chorobę Alzheimera, przewlekły ból miednicy, reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłe migreny, nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy i stwardnienie zanikowe jako szereg warunków zdrowia psychicznego. Jeśli jednak lekarz nie potrafi wskazać konkretnej przyczyny choroby, warto wykonać badania w kierunku boreliozy.

Załamanie zdrowia psychicznego

Borelioza może powodować zapalenie mózgu, co prowadzi do wahań nastroju, niepokoju, lęku, depresji i wściekłości. Ktoś, kto przez całe życie zachowuje równowagę i nagle staje się bardzo rozdrażniony, wzburzony, zapominający, pełen lęku – powinien wykonać badania w stronę boreliozy.

Odwiedź nas na Facebooku