Lifestyle Zdrowie

Co się dzieje z twoim ciałem, jeśli pijesz co najmniej jedną kawę dziennie

Redakcja
Redakcja
13 listopada 2018
Fot. iStock / Klikovic
 

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Jest ciepła, pięknie pachnie i pobudza nasze zmysły. Ale czy wiesz, jakie jeszcze korzyści daje nam filiżanka kawy, którą wypijamy każdego dnia? 

Ochrona przed nowotworami

Przeprowadzono kilka badań, aby sprawdzić, czy właściwości rakotwórcze w kawie są powiązane z rozwojem raka – chodziło o związek, którego naukowcy nie byli w stanie znaleźć. Niektóre badania wykazały jednak, że kawa może rzeczywiście chronić przed wieloma nowotworami.

Jak podają naukowcy, kawa może zmniejszyć ryzyko różnych nowotworów, w tym raka głowy i szyi, jelita grubego, piersi i wątroby, ze względy na setki biologicznie aktywnych związków, w tym kofeina, flawonoidy, lignany i inne polifenole, które znajdują się w palonej kawie . Wykazano, że te i inne związki kawy zwiększają wydatek energetyczny, hamują uszkodzenia komórek, regulują geny zaangażowane w naprawę DNA, mają właściwości przeciwzapalne i / lub hamują przerzuty.

Może zmniejszyć ryzyko samobójstwa

Niestety, z trwogą obserwujemy rosnącą liczbę samobójstw, a wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak zatrzymać tę epidemię, na którą tak naprawdę brak lekarstwa. Tymczasem badanie przeprowadzone przez naukowców z harvardzkiej szkoły zdrowia, wykazało, że wskaźnik samobójstw wśród dorosłych, którzy pili od dwóch do czterech filiżanek kawy dziennie, był o połowę mniejszy niż w przypadku osób pijących kawę bezkofeinową lub nie pijących jej wcale. Stwierdzono ponadto, że kofeina zawarta w kawie nie tylko stymuluje centralny układ nerwowy, ale może również działać jako łagodny lek przeciwdepresyjny, zwiększając wytwarzanie niektórych neurotransmiterów w mózgu, takich jak serotonina, dopamina i noradrenalina. Kofeina zasadniczo poprawia nasz nastrój.

Może zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera i demencji

Ostatnie badania wykazały, że picie 3-5 filiżanek dziennie przez osoby w średnim wieku, zmniejsza ryzyko demencji i choroby Alzheimera o około 65 procent w przyszłości.

Zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

Naukowcy z Harvardu przez prawie 20 lat przebadali ponad 100 000 osób, aby znaleźć korelację między kawą a zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2. Odkryli, że ci, którzy zwiększali spożycie kawy o więcej niż jedną filiżankę dziennie, mieli o 11% niższe ryzyko zachorowania. Odkryli również, że ci, którzy zmniejszyli spożycie kawy o jedną filiżankę dziennie, zwiększyli ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 17%.


źródło: Foodprevent


Lifestyle Zdrowie

Żeby on był szczęśliwy w waszym związku, potrzebuje kilku prostych rzeczy. Dajesz mu je?

Redakcja
Redakcja
13 listopada 2018
 

„A mi się wydawało, że między nam jest wszystko w porządku!” – słyszałaś już kiedyś te słowa? Często okazuje się, że w związku tkwimy z błogiej nieświadomości, nie chcemy zauważyć pewnych symptomów tego, że dzieje się źle, że naszemu partnerowi nie jest z nami dobrze. Nakładamy na oczy różowe okulary i udajemy, że wszystko jest w porządku. Dopiero, gdy on zaczyna mieć pretensje lub po prostu odchodzi, otwierają się nam oczy, jesteśmy zdziwione, że jak to? Nie było mu z nami dobrze?
I chociaż to kobiety częściej inicjują rozwód, to jednak faceci są specjalistami od nagłych odejść, porzuceń, pozostawiając żony w w szoku, niedowierzaniu i złości. Patrzysz teraz na niego i zastanawiasz się, czy twój mąż jest szczęśliwym mężem? W końcu oni też mają pewne oczekiwania i potrzeby. Najczęściej mówimy o swoich, ale prawda jest taka, że do stworzenia udanego związku musi być dwoje szczęśliwych ludzi, a nie tylko jedno z was.

Żeby on był szczęśliwy, potrzebuje kilku prostych rzeczy. Dajesz mu je?

Chce być doceniony i zauważany

Badania pokazują, że mężczyźni chcą się czuć doceniani, za to, co robią (lub nie). Jest to podstawowy mierniki ich szczęścia w małżeństwie.

Nie czuje się oceniany i krytykowany

Wie, że może ci zaufać, że może ci się zwierzyć ze wszystkiego, bo nie ocenisz go i nie będziesz krytykować. Ten rodzaj samo-ujawniającej się komunikacji jest niezwykle ważny, ponieważ buduje zaufanie i zaangażowanie w związku.

Chce czuć, że go pragniesz

Wydaje się nam często, że faceci po prostu lubią seks i to wszystko. Nieprawda, oni lubią też czuć się zdobywani, pożądani, to dla nich niezwykle ważne, także dla twojego męża.

Lubi z tobą być

Dobrze się przy tobie czuje, bo wie, że jest dla ciebie ważny, że dajesz mu jasne sygnały także poza sypialnią, że go kochasz – łapiesz za rękę, przytulasz się. Razem się śmiejecie, żartujecie, jednym słowem – miło wspólnie spędzacie czas.

Lubi, kiedy go potrzebujesz

Jasne, że zrodził się w nas – kobietach, kult „Zosi-Samosi”, ale czasami warto poprosić o pomoc, choćby z po to, żeby on poczuł się potrzebny, by miał radość z tego, może coś dla nas zrobić. Odpuśćmy sobie czasami i zdajmy się na naszych partnerów. Przecież to nie doprowadzi od razu do utraty własnej niezależności.

Chce być szanowany

Miłość i szacunek zawsze idą w parze. Bycie podziwianym i szanowanym przez kogoś, kogo kochasz, zwiększa twoje poczucie własnej wartości, sprawia, że zacieśnia się więź między wami.

Wie, że nie kryjesz urazy

To jest bardzo ważne. Kiedy on ma pewność, że to co było, odcinasz grubą kreską, że nie wracasz do rzeczy sprzed pięciu czy ośmiu lat, czuje się pewny w waszym związku. Wie, że małżeństwo z tobą może być pełne ekscytacji, otwarte na nowe,

Wie, że jest najwyższym priorytetem w twoim życiu

Twój mąż chce wiedzieć, że jest dla ciebie ważny, że kiedy będzie cię potrzebował, będziesz dla niego w 100%. To poczucie daje mu pewność, że jest we właściwym miejscu z kobietą, która go kocha.


źródło: Yourtango


Lifestyle Zdrowie

Jubileuszowa 5. edycja Ekocudów w Warszawie!

Redakcja
Redakcja
12 listopada 2018
Fot. Materiały prasowe

Ponad 180 polskich i zagranicznych marek kosmetyków naturalnych pod jednym dachem, liczne wykłady, warsztaty i niespodzianki – mieszkańcy Warszawy i okolic już po raz piąty będą mieli okazję uczestniczyć w Ekocudach, pierwszych i największych targach kosmetyków naturalnych w Polsce. Organizatorzy i wystawcy zapraszają 17 i 18 listopada do Centrum Praskiego Koneser.

Kosmetyki naturalne są ważnym elementem codzienności wielu osób, która prowadzi ich do życia w zdrowiu i harmonii z naturą. Gdzie można poznać takie kosmetyki, powąchać i przetestować na własnej skórze? Oczywiście na Ekocudach.

– Przed nami 8. już edycja Ekocudów w Polsce i jednocześnie 5. jubileuszowa w Warszawie. Od momentu pierwszych „ekocudownych” kroków nasze targi bardzo się rozwinęły, podobnie jak ewoluował cały rynek produktów naturalnych i ekologicznych. Cieszę się bardzo, iż jesienna edycja odbędzie się w nowej, prestiżowej lokalizacji – Centrum Praskim Koneser.  Jednak nowości na tym się nie kończą. Ekocuda odbędą się w stolicy już po raz 5. – będzie to okrągłe, jubileuszowe wydarzenie, które mamy zamiar uczcić niespodziankami dla naszych gości mówi Zuzanna Mierzejewska, właścicielka marki Ekocuda i organizatorka targów. Dodaje: Niezmiennie stawiamy na edukację, dlatego oprócz możliwości poznania i przetestowania przyjaznych dla skóry i środowiska kosmetyków naturalnych goście wezmą udział w licznych atrakcjach,  takich jak warsztaty makijażu czy wykłady dedykowane zdrowiu.

Przyczyn, dla których rezygnujemy z drogeryjnych produktów, a sięgamy po kosmetyki naturalne jest co najmniej kilka. Wiele osób robi to z czystej troski o środowisko. Istnieje również duża grupa klientów szukających ratunku dla przesuszonej i podrażnionej skóry, na której odbijają się konsekwencje wieloletniego stosowania preparatów drogeryjnych. Często jeden naturalny kosmetyk potrafi zastąpić kilka z nich. Co więcej, naturalne formuły wyróżniają przepiękne zapachy, działające w relaksacyjny sposób na cały organizm. W ich towarzystwie wieczorna kąpiel
i pielęgnacja mogą stać się odprężającym rytuałem, który zapewni odpoczynek duszy i ciału.

Sponsorem 5. edycji Ekocudów w Warszawie jest Annabelle Minerals ceniona polska marka kosmetyków mineralnych.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Kawiarnia Nancy Lee, która jest wyjątkowym miejscem na gastronomicznej mapie Warszawy i Polski.

Data: 17 i 18 listopada 2018

Miejsce: Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera 2, Warszawa

Fot. Materiały prasowe

www.ekocuda.com
www.facebook.com/ekocudacom 

www.instagram.com/ekocuda

 


Zobacz także

ryzyko rozwodu

Miała być druga podróż poślubna, była podróż przedrozwodowa. Czasami urlop otwiera nam oczy i pokazuje prawdziwe oblicze partnera

5 sygnałów cichej przemocy, które często lekceważymy

Tak, to ja, silna i nieustraszona! Jasne, co jeszcze będę próbowała sobie wmówić?