Lifestyle

9 nawyków osób, które cieszą się powszechnym zaufaniem – czym zaskarbiają sobie sympatię innych?

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
12 czerwca 2017
Fot. iStock / SanneBerg
 

Niektórzy ludzie posiadają pewien zestaw cech, którym przyciągają nas do siebie, urzekają i sprawiają, że z miejsca obdarzamy ich zaufaniem. To właśnie tym osobom chętniej powierzymy tajemnice, opowiemy o problemach, podzielimy się z nimi radosnymi wiadomościami, czy zapytamy o ich zdanie. Gdy oni sami mówią – słuchamy, niemal spijając z ich ust każde słowo i wierząc w to, co chcą nam przekazać. Charyzma, urok, magia, wewnętrzny magnetyzm – czym przyciągają naszą uwagę i sympatię? A może to po prostu sprawa dobrych nawyków, dzięki którym osoby te cieszą się powszechnym zaufaniem?

Odpowiednio używają mowy ciała

Nasze gesty, mimika i sygnały niewerbalne stanowią nawet do 80 procent całego przekazu! Osoby cieszące się zaufaniem dobrze o tym wiedzą i posługują się mową ciała po mistrzowsku. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są małe gesty (np. dotknięcie ramienia naszego rozmówcy, odpowiednie ułożenie dłoni), a ich postawa wyraża otwartość, szczerość i chęć konwersacji. I wcale nie robią tego z wyrachowania czy kalkulacji – w większości dzieje się tak instynktownie, podświadomie i wypływa z ich naturalnych instynktów.

Są szczerze zainteresowani innymi i ich historiami

Osoby te rozumieją, że każdy ma jakąś historię do opowiedzenia i są nimi autentycznie zaciekawieni, pragną je poznać i usłyszeć.  Zachęcają innych do zwierzeń, zadają pytania, próbują wczuć się w ich sytuacje i zrozumieć towarzyszące im odczucia i emocje. Podczas wypowiedzi innych godni zaufania nie myślą też o tym, co powinni odpowiedzieć i nie boją się przerwy w rozmowie, która może krępować i onieśmielać – presja, by nie dopuścić do najmniejszej chwili ciszy jest im zupełnie obca.

Dzielą się z innymi przestrzenią i zainteresowaniem

Godni zaufania ludzie nie stawiają sobie za cel bycie w centrum zainteresowania i skupienie na sobie uwagi wszystkich dookoła, nie znajdziecie wśród nich szkolnych błaznów, czy żartownisiów obracających wszystko w żart i oczekujących gromkich oklasków.  Obca jest im postawa samolubna i egoistyczna, czy rywalizacja o sympatię i względy otoczenia. Chętnie dzielą się przestrzenią i zainteresowaniem, traktują wszystkich, jak równych sobie, chwalą inne osoby, podkreślają ich dobre cechy, sukcesy i osiągnięcia, są szczerze radośni z powodu innych.

Noszą w sobie wartościowe przesłanie

Swoje życiowe doświadczenia i przeżycia przekuwają w przesłanie, które chcą pokazać światu – ale nie jako sensację, lecz cenną lekcję, sposób, by uczyć się na błędach innych. Jeśli opowiadają o sobie i dzielą się swoją historią, to nie po to, by zaimponować i zdobyć czyjeś uznanie, ale by inni mogli skorzystać z ich doświadczeń i wyciągnąć korzyści dla siebie! Potrafią pocieszyć, podnieść na duchu, zmotywować i zawsze służą dobrą radą.

Słuchają aktywnie

Oni nie SŁYSZĄ co do nich mówmy – oni SŁUCHAJĄ! Ludzie, którzy cieszą się powszechnym zaufaniem wiedzą, że w rozmowie równie ważne jak mówienie (a może nawet ważniejsze!) jest słuchanie. Zadają pytania, parafrazują, potakują, dociekają, a takimi zachowaniami sprawiają, że nie trudno jest nam się zwierzać i słowa jakby same wypływają z naszych ust. Czasami aż jesteśmy zdziwieni własną otwartością i szczerością wobec pewnych ludzi, ale atmosfera zaufania, bezpieczeństwa i pełnej akceptacji, którą roztaczają wokół siebie, tak właśnie na nas działa!

Nie muszą mieć zawsze racji

Każdy z nas lubi mieć rację – to bardzo ludzkie zachowanie – jednak godni zaufania ludzie wiedzą, że nie zawsze jest to konieczne. Nie będą za wszelką cenę starali się udowodnić, że to oni wiedzą lepiej i przekonywać wszystkich dookoła o zasadności ich twierdzeń. Potrafią ustąpić, przyznać innym rację, przyjąć ich punkt widzenia lub podejść do niego z tolerancją i życzliwością.

Myślą pozytywnie

Bo dobrze wiedzą, jak istotne jest to dla szczęścia! Rozpoczynają dzień pozytywnymi myślami i w każdej sytuacji starają się dostrzegać coś dobrego. Nie tracą czasu na marudzenie, narzekanie czy wyolbrzymianie problemów i zamartwianie się tym, co może się wydarzyć- dobrze wiedzą, że takie nawyki działają destrukcyjnie na nasze samopoczucie i nie przynoszą nic dobrego.

Okazują słabości

Ludzie cieszący się powszechnym zaufaniem nie są krystaliczni i perfekcyjni, przeciwnie – nie boją się pokazać własnych słabości i wad! Wbrew pozorom, ta niedoskonałość działa na ich korzyść i przyciąga do nich innych. Nie wywierają na nas presji pt. „musisz być idealny i bez skazy”, ale dają przyzwolenie na odpuszczanie sobie i wyluzowanie, a dzięki temu są bardziej ludzcy, tacy jak my wszyscy.

Uśmiechają się

Bo wiedzą, że uśmiech to jedna z najpotężniejszych broni człowieka! Powoduje, że z miejsca inni obdarzają nas większym zaufaniem, czują większą sympatię i mniejszy strach, są ośmieleni i bardziej chętni do kontaktu. Zatem uśmiechajmy się częściej do innych, do świata i do samych siebie!


Na podstawie www.powerofpositivity.com


Lifestyle

Czy wiesz, co się dzieje z twoim organizmem przez 6 godzin po wypiciu filiżanki kawy?

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
12 czerwca 2017
Fot. iStock / Kikovic
 

Oprócz wody, kawa jest najbardziej rozpowszechnionym napojem na świecie. Według statystyk około 2,25 miliarda osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki małej czarnej. W Polsce w ciągu ostatnich 10 lat spożycie wzrosło o ponad 80 proc., a najchętniej sięgamy po latte, espresso i cappuccino. Nie tylko stawia na nogi, lecz także jest doskonałym pretekstem do spotkania bądź nawiązania nowej znajomości. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, co się dzieje z ciałem po wypiciu kawy? Przyjrzyjmy się jakie zmiany zachodzą w organizmie przez 6 godzin po wypiciu pierwszego łyka.

Kawa i mózg

Właściwości kawy korzystne dla mózgu stały się tematem badań naukowców. Prowadzą działania, które mają na celu stwierdzić, czy może stać się ona skutecznym środkiem ochronnym przed zwyrodnieniami mózgu oraz czy może chronić przed depresją. Skąd takie przypuszczenia?

Głównym powodem, dla którego ludzie sięgają po kawę, są jej właściwości pobudzające i rozjaśniające umysł. Odpowiedzialne są za to substancje chemiczne, które przenikają do mózgu. Na przykład kofeina łatwo przekracza barierę krew-mózg i skutecznie blokuje aktywność adenozyny, która powoduje zmęczenie oraz senność. To dzięki temu masz więcej energii, zaczynasz jaśniej myśleć. Ta właściwość została wykorzystana przy leczeniu bólu w migrenach o etiologii naczyniowej. Poza tym kawa wpływa na nasz nastrój.

Dopamina to hormon szczęścia, dodający energii neuroprzekaźnik. To dzięko niemu mamy motywację i chęć do działania. Dlatego warto zadbać o jego odpowiedni poziom i sięgać (w granicach rozsądku) po substancje uważane za mniej szkodliwe używki, takie jak kawa, herbata i alkohol. Od rana może nam pomóc mała czarna, która poprawi nastrój i zwiększy czujność. Chyba nie ma prostszego sposobu na dobry humor od rana (no dobra – seks jest jeszcze lepszy:))

Warto wspomnieć także o tym, że wpływa pozytywnie na naszą pamięć. Po wypiciu filiżanki ulubionego napoju zwiększają się zdolności przyjmowania wiedzy i zapamiętywania, ponieważ kofeina delikatnie podnosi poziom adrenaliny. W związku z tym zostaje zwiększone tempo wydzielania przekaźnika zwiększającego pamięć, czyli acetylocholiny. Więc kiedy czujesz, że masz kryzys w ciągu dnia i gorzej zapamiętujesz informacje, kubek aromatycznej kawy na pewno ci pomoże.

Fot. Pixabay / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / CC0 Public Domain

Kawa i ciało

Podczas gdy wiele osób sięga po kawę, aby się rozbudzić i podnieść poziom energii, warto także uświadomić sobie, że posiada ona cenne korzyści dla naszego ciała. Oto niektóre z nich.

Jeśli walczysz ze zbędnymi kilogramami, nie rezygnuj z kawy. Kofeina podkręca metabolizm, w związku z czym przyspiesza spalanie tłuszczu. Jednak postaw na kawę dobrej jakości i bez dodatku białego cukru. Dodatkowo warto sięgnąć po czarny napój przed wysiłkiem fizycznym, ponieważ zwiększa zdolności psychoficznego pobudzenia.

To także źródło antyoksydantów, czyli związków zwalczających choroby i zapobiegających starzeniu się. Chronią przed miażdżycą, chorobami serca, udarami, cukrzycą i wieloma schorzeniami. Poza tym opóźniają proces starzenia się organizmu, co jest dobrą informcją. Czyżby filiżanka kawy mogła zastąpić dobry krem?:)

Dodatkowo zawiera mnóstwo witamin, głównie z grupy B. Jedna filiżanka dostarcza odpowiednio 11 proc., 2 proc. i 6 proc. zalecanego dziennego spożycia witamin B2, B3 i B5, które mają istotne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Wpływają na równowagę psychiczną oraz chronią przed nowotworami.

Poza tym działa ochronnie na wątrobę i pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy naczyń krwionośnych.

Łyk kawy. I co dalej?

Jakie pozytywne korzyści ma kubek kawy dla naszego mózgu i ciała już wiemy. Ale co się dzieje z organizmem, kiedy ona w nim krąży? Prześledźmy to kolei.

W ciągu 10 minut po wypiciu, kofeina wchodzi do krwiobiegu, powodując wzrost tętna i ciśnienia krwi. Po 20. minutach wiąże się z adenozyną i zostaje zmniejszone uczucie senności. Jednocześnie podnosi się poziom dopaminy, przez co czujemy się szczęśliwsi i mamy więcej siły oraz motywacji do działania. Po 30. minutach nadnercza zaczynają wytwarzać więcej hormonów. W ciągu 40 minut organizm wytwarza więcej serotoniny, co wpływa na poprawę siły mięśni i koordynacji. W ciągu 4 godzin zwiększa się metabolizm, przez co spalamy szybciej tkankę tłuszczową. W 6 godzinie kofeina powoduje działania moczopędne i dlatego częściej oddajemy mocz. W tym czasie ponad 50 proc. kofeiny zostaje wydalone z organizmu.

Jak widać kawa ma wiele pozytywnych korzyści dla ciała i mózgu. Jednak, aby wykorzystać jej cenne właściwości, nie powinniśmy przekraczać zalecanej dziennej dawki, czyli mniej niż 400 mg kofeiny na dobę, czyli ok. 4 filiżanek. Należy pamiętać także o tym, żeby uzupełniać magnez, ponieważ kawa go wypłukuje i mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak np. drżenie rąk lub mrowienie. To chyba dobry czas na kawę:)


 

Źródło: powerofpositivity.comkawa.pl


Lifestyle

Rozwód z klasą? Nie słyszałam, nie widziałam. No chyba, że na filmie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 czerwca 2017
Fot. iStock/golero

„Chcesz naprawdę dobrze poznać swojego męża, rozwiedź się z nim” – powiedziała mi kiedyś przyjaciółka. Dlaczego miała rację? Bo rozwód to wydarzenie angażujące nasze emocje, wyciągające „na wierzch” niespełnione obietnice i tajemnice, skrywane głęboko żale, a czasem, niestety budzące w nas także najgorsze instynkty. Ona przekonała się o tym na własnej skórze.  Rozwód z klasą? Nie słyszałam, nie widziałam. No, chyba, że na filmie.

Zaczęło się całkiem spokojnie, choć głównym powodem rozwodu było to, że on już nie kocha. To znaczy kocha, ale już nie żonę, tylko sporo młodszą koleżankę żony. To w sumie prawie to samo, więc o co chodzi?

Więc na początku zgodził się na wszystko, byle tylko żona dała mu ten cholerny rozwód. Bierz samochód, bierz mieszkanie, dzieci też bierz (w sumie z dziećmi na karku trudno prowadzić romans). Nic już nie mów, tak wiem, to moja wina, no ale skończyło się. Ja teraz zaczynam wszystko od początku. Nie rób scen. Zadzwonię, pa.

Moja przyjaciółka scen nie robiła, przynajmniej nie jemu i przynajmniej nie „publicznie”. Co wypłakała, to zostało w czterech ścianach. Fakt, że dodatkowe „pociążowe” kilogramy, których nie mogła zrzucić od czterech lat, zniknęły jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w niecałe trzy miesiące. Szybko okazało się jednak, że tak łatwo i miło nie będzie, a on na to mieszkanie zgodził się, po prostu nie przemyślał. Dla dzieci miejsce w nowym mieszkaniu się znalazło, a starsze z nich wracało z niego coraz częściej przekonane, że mama jest osobą nudną, której w życiu niewiele wyszło, a młoda narzeczona taty jest piękna, dobra i szalenie interesująca.

Musiała powiedzieć „stop”. Rozwód i cały okres wokół tego wydarzenia zamienił się w jedną, wyniszczającą emocjonalnie i fizycznie walkę o dzieci, majątek i status pokrzywdzonego w tej relacji. Mąż mojej przyjaciółki sięgnął po najcięższą broń, wyciągając i piorąc publicznie wszystkie możliwe brudy i zarzuty dotyczące jej samej oraz jej bliższej i dalszej rodziny. Wysyłał SMS-y w których nazywał ją zaniedbaną i grubą kobietą o niskim poziomie inteligencji, a wspólnym znajomym opowiadał, jak bardzo cierpiał i dusił się intelektualnie w jej męczącym towarzystwie, przez całe 10 lat małżeństwa. Oraz, że nigdy nie była zachwycająca w łóżku. Mówiąc delikatnie. Dziś rozmawiają jedynie poprzez wiadomości tekstowe, a o wspólnej herbacie, czy wspólnie spędzonych urodzinach dzieci nie ma w ogóle mowy.

Więc moja przyjaciółką w żadne tam rozwodzenie się z godnością nie wierzy. A jeśli już, to mówi, że w jej przypadku zabrakło 5 złotych zasad, warunkujących rozwód z klasą:

1. Wzajemny szacunek

Jeśli brakowało go w trakcie małżeństwa, jeśli czułaś się lekceważona, niedoceniona, zaniedbana pod względem potrzeb emocjonalnych, nie spodziewaj się, że szacunek dla ciebie pojawi się w trakcie rozwodu. Przeciwnie, powinnaś być przygotowana na to, co najgorsze. Jeśli jednak nie przestaliście się szanować, rozstaniecie się z klasą.

DorotaWollenszleger z firmy Kobieta i Rozwód Gdańsk:
Wymienione wyżej cechy świadczą o związku toksycznym z elementami przemocy psychicznej albo o tym, że żyliśmy z narcyzem, co nie wyklucza pierwszego. W takiej relacji nie ma zdrowej definicji szacunku. Ofiara traktowana jest jak własność, istota gorsza, gdyż ideał jest tylko jeden. Jeśli do tego dołożymy, że zaczyna, ta własność, mieć swoje oczekiwania, coraz częściej je śmiało wyraża, mówi „nie” i stawia warunki, to wybuch agresji jest wręcz pewny.

2. Sympatia

Czasem miłość się kończy, ale poczucie przyjaźni, bliskości wynikającej ze wspólnych przeżyć sprawiają, że zachowujemy dla siebie wiele sympatii. Łatwiej nam wtedy zrozumieć, że chociaż nasze drogi się rozeszły, powinniśmy zrobić wszystko, by się nie krzywdzić, by ułatwić sobie wzajemnie ten trudny i bolesny moment, jakim jest rozwód.

DorotaWollenszleger z firmy Kobieta i Rozwód Gdańsk:
I tu bym wskazała właśnie szacunek wynikający z sympatii do siebie. Rozwód zgodny, pełen kompromisów na bazie zrozumienia wzajemnych oczekiwań jest możliwy. Warto by uchwycić i utrzymać tę relację w stanie niepogorszonym do końca rozwodu, bo jest duża szansa, że tak już zostanie. Jest to ważne przede wszystkim z punktu widzenia wychowania wspólnych dzieci, gdzie decyzje o ich życiu trzeba będzie podejmować wspólnie jeszcze wiele lat.

3. Dobra wola po obu stronach

Nieważne, z czego wynikają wasze chęci. Jeśli oboje macie przekonanie, że zrobicie wszystko, by wasz rozwód odbył się w jak najlepszej, pokojowej atmosferze, jeśli tego naprawdę chcecie, bardzo możliwe, że wam się uda. Jeśli nastawiacie się na „nie” i ustawiacie na pozycjach „obrona przez atak”, nie łudźcie się, że będzie kulturalnie i miło.

DorotaWollenszleger z firmy Kobieta i Rozwód Gdańsk:
Wystarczy mały punkt zapalny, by rozpętać burzę. Konflikt zaczyna narastać jak kula śniegowa, którą niełatwo już zatrzymać.

4. Umiejętność schowania żalu w kieszeń

Trudno o spokój na sali sądowej,  kiedy w sercach i głowach same nieprzepracowane żale, tłumione, negatywne emocje i przekonanie, że zostało się oszukanym, wykorzystanym i skrzywdzonym. Dodajmy do tego uczucia, które jeszcze nie zgasło, ale nie jest już odwzajemnione i chęć zemsty na byłym partnerze. To nie może się skończyć rozwodem „z klasą”.

DorotaWollenszleger z firmy Kobieta i Rozwód Gdańsk:
Rozwód budzi zawsze bardzo wiele emocji. Szczególnie jeśli przyczyną rozwodu jest zdrada, którą trzeba udowodnić przed sądem. Idealną sytuacją byłoby, gdyby osoba, która odchodzi ze związku do tej zdrady się przyznała. Przypadki rzadkie, ale zdarzające się. Z badań Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że do zdrady małżeńskiej przyznaje się blisko 30% polskich mężczyzn oraz ok. 15% kobiet. Najczęściej robią to wyłącznie w zaciszu domowym. Przyznanie się do winy przed sądem, zdecydowanie skróciłoby batalię sądową i to dopiero byłaby klasa.

5. Stawianie dobra dzieci ponad wszystko

Walka o dzieci, „nastawianie” ich przeciwko byłemu partnerowi, ograniczanie mu możliwości spotkania z córką, czy synem – to się zdarza zdecydowanie zbyt często.

Jeśli naprawdę zależy ci na dobru twoich dzieci, nigdy nie wykorzystasz ich przeciwko swojemu małżonkowi, ani nie wciągniesz w „gierki” między wami. Będziesz za to mówić o ich ojcu czy matce z szacunkiem i zadbasz o to, by i one tratowały w ten sposób swojego rodzica. Jesteś przykładem, pamiętaj.

DorotaWollenszleger z firmy Kobieta i Rozwód Gdańsk:
W ferworze walki, pochłonięci konfliktem i batalią sądową rodzice często nie zauważają jak ich dziecko stało się samotne. Dorosłym chodzi o to by dopiec sobie nawzajem w bardziej lub mniej wyszukany sposób. Reagują na prowokacje z drugiej strony, dają się wciągać we wciąż to nowe konflikty. Często niestety zostają wciągnięte w tę grę również dzieci. Mediatorzy, psychologowie czy terapeuci podkreślają, że ważne jest wypracowanie umiejętności oddzielenia sporów i złych emocji do byłych małżonków od obowiązków rodzicielskich. Bez wątpienia kochamy nasze dzieci najmocniej na świecie. W trakcie rozwodu nie zawsze wszystko zależy od nas, ale niech ta miłość, będzie siłą napędową do tworzenia życia po rozwodzie, tak by było na czym je budować.

Partnerem artykułu jest

logo KiR Gdańsk (1)

Kobieta i Rozwód Gdańsk to firma stworzona przez kobiety dla kobiet. To wyjątkowe miejsce skupiające wszystkich specjalistów, którzy na zawiłej drodze rozwodowej mogą być potrzebni: prawników, mediatorów, psychologów, terapeutów, detektywów. Bywa, że do jednej sprawy trzeba zaangażować cały zespół. Tu nic nie jest przypadkowe. Możesz być pewna, że przydzieleni do sprawy specjaliści to sprawdzeni, kompetentni i skuteczni profesjonaliści.


Zobacz także

Jak znaleźć pracę po urlopie macierzyńskim?

Ja pie*dole, no łeb spadł mi i leży obok. Czy ci panowie nie mieli własnego rozumu?

Przeprawa przez taka dżunglę to walka o życie po prostu. Amazonki wiedzą to najlepiej