Lifestyle

7 metod na usunięcie tatuażu, które nie zawsze skutkują

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 grudnia 2018
Fot. iStock/Renphoto
 

Tatuaże zdobyły ogromną popularność i nietrudno zaleźć osobę, która ma takie dzieło na sobie. Kolorowe, czarno-białe, a nawet i wykonywane białym tuszem przykuwają wzrok, stanowią ozdobę i dumę właściciela. Tym większą, im bardziej projekt był przemyślany i perfekcyjnie wykonany przez tatuatora.

Życie jednak pokazuje, że niektóre pomysły na trwałą ozdobę się nie sprawdziły. Wzór albo napis, którego nie chcemy dłużej oglądać na skórze, może skutecznie psuć humor. Wtedy też pojawia się problem, czy dany tatuaż przerobić na inny, zmieniając np. imię byłego  faceta na coś bardziej sympatycznego? Bo tatuażu nie da się ot tak zmyć ze skóry, ale można starać się go skutecznie usunąć. Usuwanie głęboko wprowadzonego barwnika ze skóry jest trudne i bolesne, trwa dość długo i może być kosztowne. Zdecydowanie łatwiej jest tatuaż zrobić, niż go usunąć.

7 metod na usunięcie tatuażu, które nie zawsze skutkują

Nowoczesne lasery dobrze sobie radzą z zadaniem i są uważane za najlepszą metodę. Trzeba rozeznać się i wybrać odpowiedni gabinet, aby zabieg był skuteczny i bezpieczny. A jakie metody mogą zawieść nadzieje na usunięcie kłopotliwego tatuażu?

Dermabrazja mechaniczna

Polega na usunięciu powierzchownych warstw skóry wraz z barwnikiem, przy pomocy urządzenia z głowicą ścierną. Rana, która pozostaje po  zabiegu wygląda jak głębokie otarcie. Efekty nie są idealne, ponieważ barwnik w głębszej warstwie skóry nadal jest widoczny. Zbyt intensywne ścieranie mogłoby doprowadzić do powstania szpecących blizn w miejscu tatuażu.

Salabrazja

To usuwanie tatuażu za pomocą soli kuchennej. To częsta chałupnicza metoda, polegająca na wcieraniu soli w skórę tak agresywnie, aby spowodować utratę barwę pigmentu tatuażu. Efekt nie satysfakcjonuje, natomiast znacznie częściej pozostawia skutki uboczne — zbliznowacenia, podrażnienia skóry i jej odbarwienia.

Rejuvi

Polega na nacięciu skóry i aplikacji bezpośrednio na ranę kwasu mlekowego. Pozwala to usunąć tatuaż poprzez wypchnięcie tuszu razem ze strupkiem powstającym na ranie. Zabieg niesie ze sobą ryzyko powstawania blizn, powikłań dermatologicznych oraz śladów po tuszu.

Fot. iStock/AndreyPopov

Kwasy

Głębokie złuszczanie kwasami jest jednym z bardziej agresywnych, ale całkiem skutecznych metod usuwania tuszu ze skóry. Po kilku miesiącach tatuaż ulega wybieleniu i staje się niewidoczny. Trzeba jednak wziąć pod uwagę ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, typu przebarwienia, blizny czy zakażenia. Im głębsze złuszczanie, tym większe ryzyko uszkodzenia skóry.

Światło ipl

Światło ipl umożliwia usunięcie barwnika, unikając krwawienia oraz rozległych uszkodzeń termicznych dla sąsiednich tkanek. Po zabiegu naskórek się złuszcza przez ok. 2 tygodnie. Wykonuje się serię 3-5 zabiegów powtarzanych co 3-4 tygodnie, jednak zabieg nie zawsze bywa satysfakcjonujący.

Metoda elektrokoalgulacji

Elektrokoagulacja to inaczej wypalenie tatuażu. Specjalne elektrody ścinają białka tkanek poprzez termiczne uszkodzenie. To powoduje naturalne wyłuszczanie się barwnika z głębszych warstw skóry. Mniej więcej po 6 zabiegach można oczekiwać efektów. Jest to jednak proces bolesny i niekiedy może powodować przebarwienia, odbarwienia, blizny zanikowe lub przerosłe.

Krioterapia

Wymrażanie zimnem jest jedną z mniej popularnych metod rozjaśniania tatuaży. Wymrażanie skóry ciekłym azotem powoduje jej uszkodzenie, potrzeba jest wiele zabiegów, natomiast efekt finalny nie zachwyca.

źródło:  www.drlegrand.pl , www.pkik24.pl 


Lifestyle

Nieznośne krótkie, trzyliterowe słowo, które wszystko psuje. Starajcie się go nie używać

Redakcja
Redakcja
6 grudnia 2018
Fot. iStock/lechatnoir
 

Słowa bywają problematyczne. Ile razy doszło do nieporozumień miedzy tobą a innymi, bo opacznie się zrozumieliście, bo co innego ktoś miał na myśli, a ty zupełnie inaczej to odebrałaś? 

Od jakiegoś czasu myślę, że komunikacja jest naszym największym problemem. Gdybyśmy potrafili ze sobą rozmawiać, właściwie dobierać słowa, o ile nasza codzienność byłaby łatwiejsza. Weźmy na przykład jedno krótkie, trzyliterowe słowo „ale”. Potrafi ono wyrządzić wiele krzywdy, gdy zostanie niewłaściwie użyte. „Ale” zawsze niesie za sobą jakąś krytykę, jakiś haczyk, którego dopatruje się nasz rozmówca.

Mówimy:

„Pięknie ci w tej sukience, ale kolor mógłby być inny”.

Uwierzcie, ta, której do mówicie, nie słyszy już tego, że pięknie wygląda, skupia się na drugiej części tego, co powiedzieliśmy. Ale, że jak kolor inny, zmienić, źle wyglądam, nie pasuje mi? A wam mogło tylko chodzić o odcień, może o to, że wy dla siebie wybralibyście innych kolor, który i tak w gruncie rzeczy nie ma znaczenia, bo ona w tej sukience wyglądaj pięknie. Zupełnie inaczej by brzmiało.

„Wybrałabym inny kolor. Tobie za to pięknie w tej sukience”.

Często w rozmowie z dziećmi używamy tego nieznośnego „ale”

„Super posprzątałeś pokój, ale skarpetki mogłeś schować do szafy”.

Co słyszy dziecko? Że znowu czegoś nie zrobiło, chociaż tak się starało. A co, gdybyście powiedzieli:

„Super posprzątałeś pokój. Chodź, jeszcze te skarpetki ułożymy”.

Podobnie jest w relacji z partnerem. Mówimy:

„Kocham cię, ale mógłbyś mi kupić kwiaty”.

Czyli co? Jego miłość jest niewystarczająca? Może to duże uproszenie, ale (nomen omen) słuchanie tego „ale” nie jest niczym przyjemnym. Sprawdźcie to na własnej skórze, jak często czujecie się rozczarowani, jest wam przykro, bo pada to nieznośne „ale”. Jasne, że czasami nie da się upilnować słowotoku, który ciśnie się nam na usta, jednak świadomość tego, co mówimy, a co chcemy przekazać, może nas oduczyć złych nawyków w komunikacji.


Lifestyle

Przestań sabotować swój związek, odrzuć toksyczne myśli i zawalcz, jeśli ci na was zależy

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 grudnia 2018
Fot. iStock/Vasilisa_k

Nawet doskonały związek może zrujnować wiele różnych rzeczy. Zdrada, kłamstwo, przemoc, manipulacja. Coś, co z pozoru wydawało się idealne, wpada w matnię krętactw, nadużyć. Jednak bywa, że rozstajemy się bez tak zwanej przyczyny. „Nie bije, nie pije, nie zdradza”, a jednak coś się między wami zaczyna psuć. Eksperci od związków mówią, że negatywne myśli mogą być ostatecznym zabójcą związków. Istnieje bardzo ścisła pętla sprzężenia zwrotnego między myślami, uczuciami i zachowaniem, dlatego to, co myślimy, jest niezwykle ważne. To nasze myśli mogą wywoływać kłopoty w relacjach. Być może nosisz w sobie przekonanie wyniesione z dzieciństwa, że jesteś niewystarczająco dobra albo, że nie zasługujesz na miłość, może boisz się panicznie straty.

Najważniejsze to próbować zapobiec takim i podobnym myślom, znaleźć sposób na pozytywne nastawienie. Co możesz zrobić, żeby negatywne myśli nie sabotowały twojego związku?

Przypomnij sobie czas, kiedy się zakochałaś

Być może jesteś w jakimś kołowrotku napędzanym przez nieustanne krytykowanie twojego partnera, szukanie jego wad. Być może dzieje się tak przez twoje obawy, lęki. Nie pozwól się temu ponieść. Zamknij oczy, wróć myślami do tych chwil, kiedy się w nim zakochiwałaś. Czasami potrzebujemy przypomnienia dobrych rzeczy, żeby przezwyciężyć te złe.

Odseparuj przeszłość od teraźniejszości

Wszyscy trzymamy w sobie jakąś cząstkę przeszłości, która chroni nas przed zranieniem. Ale nie możemy pozwolić, by przeszłość całkowicie przejęła kontrolę nad tym co tu i teraz. Pamiętaj, że twój były partner, nie jest tym, jakiego masz teraz, że twój związek nie jest tożsamy z już zakończonym.

Znajdź inne sposoby kierowania swojej energii

Toksyczne myśli mogą skłonić cię do irracjonalnych, sabotujących związki zachowań – przeszukiwanie telefonu partnera, potrzebę nieustannej kontroli, zazdrości. Dlatego właśnie musimy zrozumieć, co robią nam nasze myśli. Na przykład, dlaczego odczuwasz potrzebę wysłania SMS-a do swojego partnera 20 razy z rzędu? Być może chcesz mieć pewność, że on o ciebie dba, że nie zapomina? Nie działaj kompulsywnie, pod wpływem silnych emocji. Odłóż to, co chcesz zrobić na za 15 minut, godzinę i zajmij się czymś innym. To naprawdę pomaga.

Nie zakładaj, że wiesz, co myśli twój partner

Negatywne myśli często pochodzą z założeń, które nie zawsze są prawdziwe. Dlatego niczego nie zakładaj – nie wiesz, co on powie, pomyśli, czuje. Jesteś odpowiedzialna tylko za swoje emocje i myśli. Nie wyciągaj pochopnych wniosków. Rozmawiaj i słuchaj, co ma do powiedzenia ci twój partner.

Miej jedną osobę, która pomaga ci w trudnych sytuacjach

Gdy jesteś zła na swojego partnera, nierzadko opowiadasz o waszych problemach każdemu, kto tylko chce cię wysłuchać. To nie jest dobry sposób, bo tylko buduje mur negatywów. Jeśli naprawdę musisz dać upust swoim uczuciom, miej jedną przyjaciółkę, której się zwierzasz na temat swojego partnera. Tak zapobiegniesz spirali toksycznych myśli.

Stwórz listę toksycznych myśli i wymyśl ich pozytywną alternatywę

Aby toksyczne myśli nie rządził światem twojego związku, potrzebna jest autorefleksja. Pomaga jej stworzenie listy wszystkich negatywnych myśli, które prowadzą do kłótni, nieporozumień, frustracji. Zrób krok dalej, zapisz te myśli na kartce i ich alternatywne odpowiedniki. Na przykład, jeśli uważasz, że twój partner nie jest już tobą zainteresowany, ponieważ nie odpowiedział na twojego SMS-a, pomyśl dlaczego nie odpisał – może jest zajęty, pracuje. To, że nie odpisał nie jest natychmiast miarą jego braku zainteresowania.

Otwórz się

Bez względu na to, jak toksyczne są twoje myśli, mają one jedno źródło – strach. Boisz się, że twój partner odejdzie, zostawi cię. Nad tymi lękami powinnaś pracować, nie pozwolić, by one sterowały twoimi emocjami, myślami i zachowaniami. Znajdź sposób, żeby nad nimi zapanować. Rozmawiaj z partnerem, mów mu o lęku, o obawach, jeśli on się o tym dowie, łatwiej będzie mu ciebie zrozumieć i zmienić być może swoje pewne nawyki. A jeśli czujesz, że negatywne myśli nadal mają nad tobą władzę, pomyśl o terapii, uratuj siebie, tylko tak będziesz w stanie stworzyć dobry związek.


Zobacz także

niezgoda

Dogadać się… nie zawsze musi oznaczać – zgodzić się z kimś

Chwyć za kijki i w drogę! 8 korzyści z nordic walking

Każdy związek jest jak lustro. W drugiej osobie zobaczysz swoje lęki, obawy i emocje