Zdrowie

Skutki uboczne przyjmowania leków. Jak się ich uniknąć? Oto sześć prostych wskazówek

Redakcja
Redakcja
8 października 2018
Fot. iStock/undefined undefined
 

Wszystkie leki na receptę mają działania niepożądane. Prawdę mówiąc, gdybyśmy przeczytali każde słowo na etykiecie, większość z nas odmówiłaby przyjmowania leków przepisanych przez lekarzy. To jedna strona. Druga wygląda tak, że reklamy telewizyjne gloryfikują branie leków dla typowych problemów, biorąc te bez recepty bardzo rzadko jesteśmy zaniepokojeni potencjalnymi szkodliwymi efektami ubocznymi i interakcjami z innymi lekami.

Oto sześć wskazówek i pytań, które warto zadać lekarzowi, by zostać jak lepiej poinformowanym o potencjalnych skutkach ubocznych, zanim zdecydujesz, czy powinieneś przyjmować leki czy nie.

Przed podjęciem decyzji o przyjęciu jakiegokolwiek leku skonsultuj się ze swoim lekarzem

Zwykle lekarz wydaje zalecenie, a następnie pacjent kiwa głową i otrzymuje receptę lub na kartce papieru zapisany lek, który recepty nie potrzebuje.

Ważne jest, aby zapytać, jakie to jest lekarstwo. Upewnij się, że otrzymałaś odpowiedzi na wszystkie dręczące cię pytania.

Zapytaj czy istnieją inne alternatywy dla przyjmowania leków

Wiele osób zgadza się przyjmować leki, nie pytając o długoterminowe skutki albo o to, czy można inaczej zaradzić chorobie. Czasami domowe sposoby wystarczą, choć wymagają więcej cierpliwości i siły.

Spytaj o potencjalne pozytywne i negatywne skutki uboczne

Do częstych niepożądanych skutków należą: pragnienie lub suchość w ustach, wysypka skórna, zaparcia lub luźne stolce, zaburzenia żołądkowe, zawroty i bóle głowy.

Zapytaj, czy istnieją produkty, leki bez recepty, które obniżają skuteczność leku

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich lekach i suplementach, które przyjmujesz, ponieważ niektóre produkty spożywcze i suplementy bez recepty sprawiają, że leki są mniej skuteczne.

Zażywaj leki zgodnie z zaleceniami

Badania konsekwentnie pokazują, że 20 do 30 procent recept na leki nigdy nie jest wykupowana, około 50 procent leków na choroby przewlekłe nie są przyjmowane zgodnie z zaleceniami. Ci, którzy biorą leki na receptę – czy to na zwykłe przeziębienie czy na stan zagrażający życiu, zwykle przyjmuje tylko połowę przepisanych dawek.

Przeczytaj uważnie ulotkę, zażyj leki zgodnie z zaleceniami i nigdy nie podawaj przepisanych tobie leków znajomym.

Niech farmaceuta będzie twoim nowym najlepszym przyjacielem

Gdy osoba przy kasie w aptece spyta, czy masz pytania na temat leku, powiedz „Tak”. Farmaceuci wiedzą więcej niż większość lekarzy na temat interakcji z lekami, skutków ubocznych, reakcji alergicznych w oparciu o historię choroby, jeśli są podawane, i środków spożywczych, które przeciwdziałają lekom.


źródło: Yourtango


Zdrowie

Osiem kroków, które mądre i dojrzałe kobiety robią w drodze do swojego szczęścia. Spróbuj i ty

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
8 października 2018
Fot. iStock/Sjale
 

Mówisz: „Pozytywne myślenie”, myślisz: „W życiu mi się to nie uda”. I to wcale nie dlatego, że chociaż intensywnie wyobrażasz sobie nagiego Ryana Goslinga w twoim łóżku, on jednak się w nim nie pojawia, ale dlatego, że za bardzo nie wierzysz w te wszystkie czary mary.

Tyle tylko, że dopóki nie spróbujesz, to się nie przekonasz, czy teoria, że mózg można wytrenować do tego, by być szczęśliwym, jest jedynie wymysłem niepoprawnych optymistów-psychologów, czy może naprawdę działa.

Powiem ci jedno. Znam wiele kobiet, które są w swoim życiu nieszczęśliwe i tak naprawdę niewiele, które mówią: „Kurczę, fajnie mi, dobrze”. I to nie dlatego, że mają rolls royce’a w garażu i męża w setce najbogatszych Polaków, ale dlatego, że o swoje szczęście same zadbały, zmieniając podejście, myślenie i nastawienie do wielu rzeczy. To co? Spróbujesz?

Osiem kroków, które mądre i dojrzałe kobiety robią w drodze do swojego szczęścia. Spróbuj i ty

Na litość boską, pozwól temu już odejść

Czy wiesz, że ignorowanie wyzwala ten sam obszar mózgu, co ból fizyczny, a wpatrywanie się w zdjęcia tego, co było, co minęło, związane jest z głodem i uzależnieniem? Nikt z nas nie chce przyznać, że „pragniemy” lub czujemy się „uzależnieni” od kogoś, kto już nie chce z nami być. Cóż, ale tak się dzieje. Żebranie o czyjąś uwagę nikomu dobrze nie robi. Jeśli ktoś nie chce cię w swoim życiu, sercu czy choćby w pracy, przestań się tam dobijać. Pamiętaj, kiedy jedne drzwi zamykamy, otwierają się drugie. Zawsze.

Zmień melodię

Jaki utwór włączasz sobie rano? Jakiej muzyki słuchasz w ciągu dnia? Niby to tylko muzyka, ale to, czego słuchamy wpływa bezpośrednio na nasze emocje. Zwróć uwagę na to, czego słuchasz, jeśli są to refleksyjne, przepełnione tęsknotą i smutkiem utwory – zmień melodię. Zapewniam – poczujesz się dużo lepiej.

Odpuść sobie złe relacje

Ona nie odebrała telefonu, on nie odpisał na SMS-a, nie oddzwania. Serio? Będziesz zadręczać się tym, że ktoś zignorował cię, bo ty z czymś nawaliłaś? Coś powiedziałaś? Zachowałaś się jakoś inaczej? Naprawdę będziesz za każdym razem szukać winy w sobie? A co jak po drugiej stronie jest ktoś, kto manipuluje, kłamie, kto cie unika, bo on czy ona mają problem z relacjami, kto nie może się odezwać, po prostu zwyczajnie nie ma czasu?

Daj sobie spokój z przeszłością, znajdź siebie tu i teraz

Znowu rozpakowałaś pudełko z pamiątkami, otworzyłaś maila zapisanego na zawsze w twojej skrzynce, obejrzałaś zdjęcia? Jedyne, co powinniśmy wiedzieć o przeszłości, to to, że nic nie może nas złamać, oprócz nas samych. Zobacz, jesteś tu, gdzie jesteś. Nie pozwól, by kolejny dzień przepłynął ci przez palce.

Zgadnij co? Niektórzy ludzie patrzą na zegarek i zastanawiają się nad tym, co było przez całe swoje życie. Nie bądź tym kimś. Skoncentruj się na teraźniejszości. A jak masz z tym problem, zadzwoń do przyjaciółki, niech ona ci przypomni, dlaczego dzisiaj powinnaś być szczęśliwa.

Nie za każdym drzewem czai się niedźwiedź

Przestań się obawiać tego, czego jeszcze nie zrobiłaś. Bojąc się i wyszukując powodów do strachu,

powstrzymujemy się przed dokonywaniem zmian, które mogłyby zmienić kierunek naszego życia, a także sprawić, że nasze życie przestanie być nudne. Zawsze jak się boję, pytam: „A co, jeśli nigdy się nie dowiem, jak cudowne może być moje życie?”.

Zagraj w grę „Sześć rzeczy”

To banał, o którym kiedyś przeczytałam, ale który okazuje się być niezwykle skuteczny. Jak ci źle, czujesz, że jesteś na skraju załamania, chce ci się płakać, najchętniej zamknęłabyś się w czarnej norze, zagraj w „Sześć rzeczy”. Na czym polega ta gra? Szybko pomyśl i wymień sześć rzeczy, za które jesteś wdzięczna.

To działa za każdym razem. Naprawdę.

Bądź realistką

Buddyści uważają, że odrzucenie tego, co dzieje się tu i teraz, jest źródłem nieszczęścia. Brzmi prosto (i nieco naiwnie na początek), ale im bardziej koncentrujesz się na akceptacji, tym bardziej rozumiesz, jak niewiarygodnie proste może być życie, gdy przestajemy je komplikować życzeniami i oczekiwaniami.

Niezależnie od tego, czy mam do czynienia z utratą pracy, rozstaniem, czy z czymś znacznie poważniejszym, zaakceptowanie tego, że jestem tam, gdzie jestem, zamiast skupiać się na tym, gdzie byłem, jest pierwszym krokiem, który możesz zrobić.

Dokonuj lepszych wyborów

Bycie ofiarą pozwala ci być leniwym. Przecież jeśli to, co się dzieje, nie jest twoją winą, to nic nie musisz robić, prawda? Otóż nieprawda. Tylko dlatego, że ktoś inny dokonał złych wyborów, które rykoszetem odbiły się w twoim życiu, nie oznacza, że masz zielone światło, do litowania się nad sobą.

Pod koniec każdego dnia jesteś odpowiedzialna za stworzenie przestrzeni i życia, które kochasz. Jeśli więc ciągle jesteś zestresowana lub czujesz się tak, jakbyś nie był tam, gdzie chcesz być, zmianę, której szukasz, możesz znaleźć tylko w swoich wyborach.


Zdrowie

Oddaj swój stary stanik i pomóż uratować życie!

Redakcja
Redakcja
8 października 2018
Fot. Materiały prasowe

Wystartowała akcja charytatywna DOTYKAM=WYGRYWAM. Głównym jej celem jest promocja profilaktyki raka piersi poprzez regularne samobadanie piersi i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Wszystkie zebrane podczas akcji środki zostaną przekazane stowarzyszeniu Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Każdy ma szansę wesprzeć projekt.

Wystarczy oddać swój stary, źle dopasowany biustonosz do reCYClingu, by zasilić konto stowarzyszenia. Celem jest zebranie jednej tony staników i zebranie funduszy dla Amazonek.

Fot. Materiały prasowe

Do akcji włączyły się gwiazdy zachęcające do dbania o zdrowie piersi przez swój udział w oryginalnej sesji zdjęciowej. Powstał w ten sposób oryginalny BRAplanner. Są nimi: Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Aleksandra Kisio, Ilona Felicjańska, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Karolina Szostak, Lidia Kalita, Lidia Popiel, Marzena Rogalska, Anna Iberszer, Anna Gzyra-Augustynowicz, Aleksandra Mikołajczyk, Olga Kozierowska, a także  influencerki: Anka Dziedzic Fit Mom, Mum Me, Ash Plum Plum,Paula Perez oraz siostry ADiHD współzałożycielki marki FIT & JUMP. Pomysłodawczynią projektu, który odbywa się po raz 7. jest Izabela Sakutova, międzynarodowa ekspertka brafittingu i lingerie stylingu.

Fot. Materiały prasowe

Każdemu kto odda swój stary stanik do reCYClingu otrzyma od sklepów współpracujących z bieliźnianą marką Panache, wspierającą akcję DOTYKAM=WYGRYWAM, bon o wartości 20 zł na zakup nowego biustonosza i ekspercką poradę profesjonalnej brafitterki. Biustonosze można wyrzucać do 31 października do specjalnie przygotowanych pojemników ustawionych w salonach z bielizną w całej Polsce, oznaczonych logiem kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM. Ich lista znajduje się na stronie: www.dotykamwygrywam.pl.

Fot. Materiały prasowe

Rak piersi w Polsce jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów u kobiet.  Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, iż co roku chorobę tą diagnozuje się u około 18 tys. kobiet, z czego ponad 5 tys. umiera. Dlaczego? Pierwszym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Choroba wykryta we wczesnym etapie jest niemal w 100 proc. wyleczalna. Według specjalistów najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu jest dokładne poznanie własnych piersi i comiesięczne samobadanie. Niestety poprawnie i regularnie wykonuje jedynie 2-3 proc. kobiet!

Fot. Materiały prasowe

„Działając w branży bieliźnianej, która jest tak blisko związana z kobiecymi piersiami, uważam za swój obowiązek popularyzowanie i podnoszenie świadomości kobiet w temacie dbania o zdrowie piersi. Dlatego nieprzerwanie od 7 lat organizuję właśnie akcję DOTYKAM=WYGRYWAM.” – tłumaczy swój zapał pomysłodawczyni kampanii Izabela Sakutova, międzynarodowy ekspert brafittingu i lingerie styling.  – „W tym roku dodatkowo został stworzony oryginalny gadżet kampanii, jakim jest BRAplanner z pożytecznymi informacjami na temat samobadania i brafittingu oraz zdjęciami Ambasadorek, które aktywnie włączyły się w promocję projektu.”

Fot. Materiały prasowe

Oprawę graficzną BRAplannera przygotowała znana wszystkim wielbicielkom ciętego dowcipu rysunkowego Magda Danaj i jej Porysunki, a zdjęcia wykonała Karolina Chabel-Williams i Piotr Harwas.

Fot. Materiały prasowe

Nasz portal jest partnerem medialnym akcji.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Zobacz także

Sprawdź, które zioła i przyprawy przyspieszą przemianę materii i ułatwią chudnięcie

„Jest pani za młoda, żeby umierać na raka!”. Doktor House potrzebny od zaraz!

Jakie są wyzwanie współczesnej medycyny