Go to content

Co mówi o tobie twój tatuaż?

Fot. iStock/Rawpixel Ltd

Co mówi o tobie twój tatuaż? Jest to pytanie, które często pojawia się w internecie. Nagłówki sugerują, że posiadanie tatuaży mówi coś znaczącego na temat naszej osobowości lub pozwala mieć wgląd psychologiczny w tych, którzy je noszą.

Rzeczywiście, wiele badań przeprowadzonych przez lata próbowało odpowiedzieć na to pytanie, porównując cechy osobowości osób z tatuażami do tych, którzy ich nie mają. Niezależnie od tego, co potwierdziły poszczególne badania (np. że osoby z tatuażami są bardziej ekstrawertyczne), szersze spojrzenie na badania przeprowadzone w różnych populacjach, pokazuje, że trudno tu o jednoznaczną i spójną odpowiedź.

Weźmy pod uwagę takie sytuacje:

• Po urodzeniu córki 35-letni ojciec robi tatuaż na ramieniu

• 48-letnia instruktorka jogi decyduje się tatuaż mandali na plecach.

• W czasie pobytu w więzieniu 18-latek tatuuje pod oczami łzy.

• 20-latka na wakacjach decyduje się na tatuaż w kształcie motyla na kostce

Co tatuaż tak naprawdę mówi o użytkowniku? Nic. I potencjalnie wszystko.

O co chodzi? Posiadanie tatuażu nie mówi nam nic globalnie o danej osobie, ale przyjrzenie się szczegółowo indywidualnym tatuażom mówi już bardzo dużo i może być bardzo pouczające.

Takie stanowisko opublikowali naukowcy, którzy analizując ostatnie 30 lat badań na psychologią tatuażu wysnuli kilka wniosków.

Tatuaż staje się coraz bardziej normalny

Podczas, gdy tatuaże były historycznie związane z przestępcami, członkami gangu, więźniami i innymi zmarginalizowanymi grupami, tatuowanie jest obecnie częścią naszej kultury. Chociaż niektóre osoby decydują się na tatuaż wyrażając w ten sposób swój bunt i potrzebę unikalności, to posiadanie tatuażu szybko staje się znakiem zgodności z tym kim jestem i co czuję.

Tatuaże niekoniecznie odzwierciedlają dewiacje lub psychopatologię

Kiedyś tatuaż był oznaką przestępczości, perwersji, dewiacji a także choroby psychicznej. I chociaż istnieją dowody na to, że nastolatkowie z tatuażami są bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych zachowań, takich jak używanie narkotyków lub mają problemy w szkole, to jest to prawdopodobnie efekt uboczny faktu, że tatuaż jest nielegalny dla nieletnich. Innymi słowy, posiadanie tatuażu przez nastolatka wiąże się z ryzykownymi zachowaniami, ponieważ sygnalizuje, że chciał zrobić coś, co jest niezgodne z prawem.

Samo posiadanie tatuażu nie mówi nam nic o danej osobie

Ale już szczegółowe omówienie czyichś tatuaży może dostarczyć sensownego „okna do jego psychiki”. Znaczenie każdego tatuażu może być zupełnie inne, tak jak to, co motywowało nas do jego wykonania.

Więc jeśli nadal chcecie się doszukać informacji o sobie lub o kimś kto tatuaż posiada, to nie ma czym się skupiać. Jeśli chcecie czegoś się dowiedzieć, spytajcie, co tatuaż oznacza, dlaczego akurat taki, kiedy i dlaczego został zrobiony. Dopiero rozmowa może przynieść nam jakąś prawdę o nas samych lub o drugim człowieku.


źródło: Psychology Today