Go to content

Regeneracja stóp po zimie. Wszystko co musisz wiedzieć

pedicure
Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

Jeszcze kilka tygodni, a zima zacznie ustępować miejsca ciepłej i pięknej wiośnie. Do szaf głęboko schowamy zimowe obuwie i ciepłe skarpetki. Wraz ze zmianą garderoby, czas także przyjrzeć się swojemu ciału. Zimą stopy traktowane są często po macoszemu – bo poza nami nikt ich nie widzi. Warto jednak przeprowadzić regenerację skóry stóp, by nie tylko pięknie wyglądały ale i dodawały pewności siebie. Wystarczy poświęcić im kilka minut każdego dnia, by pielęgnacja weszła nam w nawyk a zadbane stopy stały się codziennością. 

Peeling to konieczność. Dorośli nie mogą pochwalić się miękką i delikatną skórą pięt, niczym u niemowlęcia. Konieczne jest więc przeprowadzanie raz w tygodniu peelingu, aby usunąć zrogowaciały, narastający naskórek. Jeśli ktoś lubi długie kąpiele, nie musi specjalnie się wysilać, z marszu można wykonać złuszczenie, wystarczy użyć tarki do stóp lub peelingu w kremie. Jednak wymoczenie stóp to konieczność, najlepiej robić to przez 10-15 minut, w gorącej wodzie z dodatkiem dodatkiem oliwy, soli do kąpieli, olejków nawilżających, lub specjalnymi środków do stóp. Jeśli masz kłopot z potliwością, napar z tymianku, szałwii czy pokrzywy zadziała odkażająco. Mechaniczne złuszczenie nie powinno być wykonywanie zbyt często ani zbyt mocno. Poza możliwością skaleczenia i zakażenia rany, zbyt częste usuwanie naskórka może prowadzić do jego nadmiernego odrastania i problem zamiast zniknąć, może się nasilić.

Wypróbuj samodzielnie zrobiony peeling: 2 łyżki soli lub cukru wymieszaj z 5 łyżkami oliwy z oliwek lub oliwki dla dzieci. Wmasuj w stopy, opłucz.

Stosuj kremy nawilżające. Rodzaj kremu powinnaś dobrać do potrzeb skóry stóp. Dobrym nawykiem jest codzienne stosowanie odpowiedniego kremu po kąpieli, ponieważ stopy podobnie jak reszta ciała, wymaga nawilżenia. Wtedy skóra będzie bardziej miękka i delikatna, w niczym nie będzie przypominała niesławną tarkę.

Wypróbuj domową maseczkę zmiękczającą: 100 g płatków owsianych należy zalać jogurtem naturalnym, a gdy płatki lekko napęcznieją i wchłoną jogurt, nakładamy miksturę na stopy. Maskę zmywamy po 20 minutach i nakładamy balsam.

Przyjrzyj się odciskom. Zastosuj przeznaczone do ich usuwania maści lub płyny. Nagniotki nie są jedyni defektem kosmetycznym, ponieważ mają one wrastający w stopę rdzeń, który powoduje ból, więc należy im przeciwdziałać. Jeśli na twoich stopach pojawia się więcej takich odcisków i zrogowaceń, pomyśl o kremie z mocznikiem, który rozpuszcza martwe komórki i wygładza skórę. Jeśli odciski i modzele ( skupiska zrogowaciałego naskórka bez wyraźnych granic) są rozległe oraz bolesne, najlepiej, aby usunął je specjalista.

Masuj stopy pachnącymi olejkami. A najlepiej poproś o to partnera, połączysz chwile troski o ładne stopy z relaksem i bliskością.

Poświęć uwagę paznokciom. Troska o ich wygląd jest kropką nad i w kwestii dbałości o stopy. Skracaj je regularnie i wypiłuj pilnikiem, odsuń nadmiar skórek. Jeśli jesteś zwolenniczką koloru na stopach, zafunduj pedicure paznokciom, może nikt inny tego nie zobaczy, ale ty z pewnością poczujesz się pięknie od stóp do głowy.