Go to content

5 zaskakujących rzeczy, które mogą obniżyć twoją inteligencję

Inteligencja to bez wątpienia jedna z tych rzeczy, na które nadmiar nikt specjalnie nie będzie narzekał (nie to, co np. kilogramy, stres albo obowiązki). Uwielbiamy mierzyć swoją inteligencję, sprawdzać się, czytać o jej oznakach i niezwykłych przejawach. Ale czy wiecie, że pewne nasze zachowania i złe nawyki mogą sprawić, że poziom intelektualny nieco spadnie? I nie, wcale nie chodzi tutaj o zbyt długie przesiadywanie przed komputerem, oglądanie głupawych programów telewizyjnych czy unikanie książek jak ognia – oto 5 zaskakujących rzeczy, które mogą obniżać naszą inteligencję.

5 zaskakujących rzeczy, które mogą obniżyć twoją inteligencję Fot. iStock / Kikovic

1/5 Zbyt duże spożycie cukru

Co ma piernik (a raczej słodki pierniczek lub inne ciasteczko) do inteligencji? Okazuje się, że nie tylko nasza talia i boczki cierpią przez zamiłowanie do słodyczy, ale również i umysł. Badania pokazały, że po sześciu tygodniach regularnego spożywania dużych ilości cukru, mózgi badanych zwalniały, a ich zdolności do nauki i zapamiętywania były mniejsze. Może to być związane ze zwiększonym ryzykiem stanów zapalnych w organizmie człowieka (cukier bardzo im sprzyja), co z kolei wpływa na komórki mózgowe i zdolności poznawcze.

5 zaskakujących rzeczy, które mogą obniżyć twoją inteligencję Fot. iStock / ALLVISIONN

2/5 Bierne palenie

Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów to samo zło, nawet to bierne. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan udowodniły, że wśród dzieci narażonych na wdychanie dymu wzrasta ryzyko mniejszych osiągnięć szkolnych i niższego poziomu inteligencji. Wszystko przez szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym, a także podniesiony poziom tlenku węgla w organizmie, przez który mózg dostaje mniej tlenu. A mniej tlenu, to dla niego mniej pokarmu, co w efekcie prowadzi do pogorszenia się jego pracy i zdolności umysłowych. Dla dobra swojego i innych w twoim otoczeniu skończ z nałogiem!

5 zaskakujących rzeczy, które mogą obniżyć twoją inteligencję Fot. iStock / ArtMarie

3/5 Wielozadaniowość

Choć wielu z nas marzy o tym, by się sklonować, mieć dodatkową parę rąk i być zdolnym do robienia kilku rzeczy na raz, to dla naszej inteligencji taka wielozadaniowość wcale nie jest dobra! Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda pokazały, że osoby, które wykonywały zadania jedno po drugim miały lepsze umiejętności poznawcze (czyli te pozwalające na poznanie otoczenia i tworzenie jego obraz w umyśle) i kontrolę kognitywną (czyli organizowanie własnych procesów myślowych, reagowanie na napotykane sytuacje i wpływanie na rzeczywistość) niż ci, którzy kończyli dwa zadania jednocześnie. Od dzisiaj możesz szefowi w pracy powiedzieć, że zarzucanie cię obowiązkami to działanie na szkodę firmy i podać na to naukowe uzasadnienie.

5 zaskakujących rzeczy, które mogą obniżyć twoją inteligencję Fot. iStock / Moussa81

4/5 Otyłość

Badacze są przekonani, że otyłość w średnim wieku zwiększa ryzyko demencji i pogorszenia się naszych zdolności poznawczych. Badania wskazują ponadto, że istnieje związek między niskim funkcjonowaniem intelektualnym a otyłością w okresie dojrzewania i dzieciństwa. Naukowcy do końca nie wiedzą, czy jest to spowodowane problemami medycznymi wynikającymi ze zbyt dużej wagi, czy samym faktem bycia otyłym. A może chodzi o zbyt duże spożycie cukrów, małą ilość ruchu i szkodliwe dla ciała i umysłu nawyki żywieniowe? Dbaj o swoją dietę i kontroluj wagę dla zdrowia i dobra własnej inteligencji.

5 zaskakujących rzeczy, które mogą obniżyć twoją inteligencję Fot. iStock / golubovy

5/5 Stres

Zbyt dużo stresujących sytuacji może doprowadzić do zmniejszenia się ilości powiązań między neuronami w mózgu i osłabić naszą zdolność do radzenia sobie z trudnościami w przyszłości. Wysoki poziom stresu nie tylko wpływa na obniżenie inteligencji i gorsze funkcjonowanie intelektualne, ale może też zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby Alzhaimera.


 

Na podstawie: wellnessbin.com