Go to content

10 sposobów, w jakie twoje ciało potrafi wpłynąć na mózg

Fot. iStock/Vimvertigo

Tak, dobrze czytasz. Do tej pory mówiło się przede wszystkim o tym, jak umysł wpływa na ciało. Za każdym razem podkreślana jest potęga ludzkiego umysłu i niesamowite możliwości mózgu. Wiadomo, że nasze ciało po prostu musi poddać się woli naszego „centrum dowodzenia” w głowie, o ile nasz organizm działa prawidłowo i nie dręczy go choroba.

Tym razem udowodniono, że układ może zadziałać w drugą stronę i to nasze ciało często podpowiada mózgowi jego kolejne działania.

Wiadomo, że ciało i umysł są od siebie wzajemnie zależne. Wbrew pozorom, to ciało pełni ważniejsze funkcje, biorąc udział w procesach poznawczych za pomocą zmysłów, czyli dzięki bodźcom odbieranym przez nie. Sygnały płynące z ciała dają naszemu mózgowi „instrukcję” jak należy zachować się w danej sytuacji. Określając zależność w prostych słowach — to ciało jest dla naszej głowy oknem na świat.

10 sposobów, w jakie ciało wpływa na mózg

1. Wyprostowane plecy budują dominującą postawę

Wyprostowana sylwetka stwarza lepszy odbiór naszej osoby oraz wpływa na fakt, że jesteśmy fizycznie i psychicznie silniejsi. Udawanie poprzez swoją postawę fizycznej i psychicznej siły, w pewnym stopniu nam jej dodaje. Np. podczas nieprzyjemnych badań czy pobierania krwi, prostując plecy obniżamy odczuwanie stopnia bólu. Przeprowadzone badania pokazały, że celowe przyjęcie wyprostowanej sylwetki, wypchnięcie piersi do przodu i zaciśnięci dłoni w pięści), w efekcie zwiększa poziom testosteronu i obniża stężenie kortyzolu. Te zmiany w poziomie hormonów wystarczą, by dodać każdemu odwagi, wiary we własne siły, zwiększyć chęć do podejmowania ryzyka i tolerancję bólu.

2. Uśmiech poprawia humor

Podnosząc nawet celowo kąciki ust do uśmiechu, mimiką wpływamy na nasze emocje. Uśmiechając się wysyłamy do mózgu sygnały, że jest dobrze, więc poprawia się nam humor, stajemy się łagodniejsi dla innych. Działanie odmienne — czyli przybieranie smutnego wyrazu twarzy, ściąga nasz humor w dół.

3. Dyskomfort ciała powoduje zaniżoną ocenę sytuacji

Jeśli ciągniemy na plecach ciężki bagaż, od razu gorzej oceniamy długość drogi, która została do przebycia. Pod wpływem ciężaru i dyskomfortu, droga wydaje się dłuższa a napotkana górka bardziej stroma. Faktycznie zaczynamy iść mniej efektywnie, niż można tego oczekiwać.

4. Skrzyżowanie rąk ułatwia znalezienie rozwiązania

Gdy pojawia się problem do pokonania, lepiej nie siadać prosto, ale skrzyżować ramiona na piersi. W przeprowadzonym eksperymencie udowodniono, że ta postawa ułatwia podejmowanie trafnych decyzji. Część grupy podczas rozwiązywania zadania miała ramiona skrzyżowane, a część trzymała ręce na udach. Ci, którzy siedzieli ze skrzyżowanymi rękami, dłużej myśleli nad problemem, a także częściej podawali właściwe rozwiązanie o 20 proc. częściej.

5. Odczuwanie słodkiego smaku czyni nas milszymi

Smak czekolady sprawia, że jesteśmy dla innych bardziej łaskawi, a gorzka kawa wywiera zupełnie odmienny efekt. Podobnemu badaniu poddano osoby, które jadły przekąski słodkie, gorzkie, a podczas próby kontrolnej piły wodę o neutralnym smaku. Okazało się, że produkty ostre, zaostrzają naszą ocenę, słodkie natomiast prowokują do życzliwych gestów wobec innych.

6. Żucie gumy poprawia pamięć

Jednostajne poruszanie szczękami podczas żucia gumy, ułatwia skupienie się na problemach wymagających długotrwałej obserwacji, usprawnia także pamięć wzrokową i słuchową. Ci, którzy żuli gumę, szybciej reagowali i byli dokładniejsi niż inne osoby oraz cechowali się lepszą pamięcią długo- i krótkoterminową.

7. Myślenie dotykowe ma wielkie znaczenie

Jeśli trzymamy w dłoni przedmiot miękki, ciepły i lekki, podejmujemy inną decyzję, gdy mamy w ręku rzecz twardą, zimną i ciężką. To, co ciężkie, wydaje się ważniejsze i lepsze w porównaniu z lżejszym przedmiotem. CV na cięższej podkładce wydaje się bardziej wartościowe i ważniejsze od tego, podanego w lekkiej koszulce. Naukowcy udowodnili, że siedząc na krześle pokrytym szorstkim materiałem, odbieramy rozmowę jako trudniejszą niż wtedy, gdy siedzimy w miękkim fotelu.

8. Czerwony kolor nas mobilizuje

Czerwone ubranie czy wystrój wnętrza w tym kolorze, wyjątkowo mobilizuje nas do działania pod kątem psychicznym i sił fizycznych. Naukowcy uważają, że czerwony kolor wyzwala agresję, więc ci, którzy noszą ubrania sportowe w tym kolorze, są bardziej zmotywowani do odnoszenia zwycięstwa.

9. Im więcej gestów, tym lepsze efekty nauki

Intensywne gestykulowanie pomaga odtworzyć informację albo przebieg zdarzenia. Dodatkowo nie tylko odświeża pamięć, ale także pomaga tworzyć nowe pomysły. Posługiwanie się gestami pomaga w wyobraźni obracać i przesuwać przedmioty. To jest cenna pomoc w sytuacji, gdy np. chcemy zdecydować o nowym układzie mebli w pokoju, bez ich fizycznego przestawiania. Ci, którzy lubią gestykulować, łatwiej rozwiązują trudniejsze zadania.

10. Prawa strona ciała kontra lewa

Osoby posługujące się prawą ręką, wybierając między dwoma kandydatami do pracy — mieli wybrać tego o bardziej inteligentnym wyglądzie —, częściej wybierali osobę po ich prawej stronie,  — leworęczni zaś – po lewej. Aby rozstrzygnąć, czy to mózg kieruje ciałem, czy ciało wskazuje decyzje mózgowi, poddano eksperymentowi 13 praworęcznych osób po udarach mózgu, cierpiących na paraliż jednej strony ciała. Osoby sparaliżowane w lewym ręku, w teście umownie lepsze symbole umieszczali po prawej stronie. Natomiast ludzie ze sparaliżowaną prawą ręką wykonywali zadanie jak leworęczni od urodzenia. Okazuje się więc, że kategoryzacja jest nabytą cechą, którą można zmieniać.


 

źródło: www.focus.plwww.fozik.plbadania.net