Psychologia

9 oznak mówiących o tym, że stałaś się więźniem własnego umysłu

Redakcja
Redakcja
2 marca 2017
Fot. iStock / martin-dm
 

Żyjemy w czasach, które wymagają od nas zaangażowania w wiele czynności. Odczuwamy presję, by podołać wymaganiom, które nakładamy na siebie, jak i oczekiwaniom otoczenia. Sprawdzamy się w pracy, w domu, poświęcając się pasji, gdy porównujemy swoje dokonania do dokonań innych. Nieustannie analizujemy i podejmujemy nowe działania. Nasze myśli zaczynają nas zniewalać.

Bywa, że stajemy się zakładnikami własnych myśli

I dzieje się to wbrew naszej woli, a często i poza świadomością. Ani się spostrzegamy, a nie jesteśmy w stanie zrelaksować się w czasie wolnym, oderwać się od natłoku męczących myśli. To obciąża nadmiernie, powodując stres i frustrację. A im bardziej chcemy od siebie to odsunąć, tym mocniej do nas wraca. Istnieją objawy, które powinny dać pretekst do zastanowienia nas sobą, zanim staniemy się udręczonymi zakładnikami własnych myśli.

9 sygnałów, które świadczą o zaplątaniu się w sieć własnych myśli

1. Bezsenność

To jeden z głównych problemów, który nie pozwala się wyłączyć mózgowi i odpocząć od nawracających myśli. Przewracając się z boku na bok, trudno pozwolić odpłynąć problemom w czasowy niebyt.

Rada: Wygospodaruj czas na ulubioną formę relaksu — joga, malowanie, cokolwiek, co pozwoli zwolnić bieg myśli i wyciągnąć emocję na zewnątrz głowy. To pozwoli się zdystansować.

2. Obawa o przyszłość

Codzienność obfituje w mniejsze i większe kłopoty, których trudno uniknąć. To normalne, jednak gdy martwimy się niepotrzebnie na zapas, w końcu sami nakręcamy się na nieszczęścia, które mogą nas dotknąć.

Rada: Jeśli jest coś, co nie daje ci spokoju, przeznacz od 15 do 30 minut dziennie na szczerą, oczyszczającą rozmowę z kimś bliskim, kto zrozumie nasze obawy, ale nie pozwoli na ciągłe rozmyślanie o tym, co może się stać niedobrego. Podobne zadanie spełni wypisanie swoich obaw na kartce, co również pomoże je oswoić.

3. Nadmierne kontrolowanie

Potrzeba kontrolowania wszystkiego i wszystkich wynika z chęci opanowania i utrzymania w ryzach przyszłości, co nie może się udać. Ogromny lęk przed nieznanym powoduje obmyślanie wszystkich opcji, zamiast podejmowania działań.

Rada: Wdech — wydech… Staraj się skupiać na chwili obecnej, działać tu i teraz. Przekonasz się, że rozmyślanie o przyszłości niczego nie zmienia, za to powoduje ogromny stres.

4. Dążenie do perfekcji

Strach przed porażką powoduje nieustanne dążenie do doskonałości, co powoduje frustrację. Może też zadziałać odwrotnie, paraliżując przed jakimkolwiek działaniem w obawie przed klęską.

Rada: Pozwól sobie na błędy. To umożliwi rozwój, naukę i w efekcie pokonywanie nowych wyzwań w przyszłości, które dotychczas powodowałyby obawy.

5. Nieustanne analizowanie

Obawa przed podjęciem złej decyzji, zmusza do ciągłego analizowania i nie pozwala dokonać żadnego wyboru. A to wszystko, bo nie ufamy sobie.

Rada: Postaw na intuicję. Nawet jeśli się pomylisz, przynajmniej wyciągniesz z tego wnioski i oszczędzisz sporo czasu na bezproduktywne rozmyślanie.

6. Nawracające bóle głowy

Ból głowy stanowi sygnał dla ciała, że czas zrobić przerwę, szczególnie od meczących myśli.

Rada: Skup się na oddechu i skoncentruj nad czymś miłym, neutralnym. Wzmocnienie pozytywnych myśli uwolni głowę i pozwoli jej odpocząć.

7. Bóle ciała

Problemy, które rodzą się w umyśle, mają realne przełożenie na funkcjonowanie ciała. Ciało zatrute nawracającymi myślami reaguje bólem, np. ze strony stawów czy mięśni.

Rada: Rozciąganie każdego wieczoru przed snem, regularne, ale nieforsowne ćwiczenia fizyczne, zrelaksują ciało i umysł.

8. Zmęczenie

Ospałość, zmęczenie, brak energii do życia, wpływa na skupianie się na negatywnych stronach codzienności. Czasem zmęczenie nie pozwala zasnąć, powodując napływ niechcianych myśli.

Rada: Niezmiennie prosta — trzeba trzeba zwolnić, wziąć oddech, skupić się na sobie i potrzebach zarówno ciała, jak i umysłu.

9. Zakłócenie relacji z otoczeniem

Trudno być tu i teraz gdy myśli nieustannie krążą wokół problemu. Brak radości z życia i pewnej spontaniczności, nie pozwala na swobodne relacje z innymi ludźmi. Grzęźniemy we własnych myślach.

Rada: Warto skupić się na innych, słuchać, rozmawiać, tworzyć więzi. Relacje z otoczeniem pozwalają na przekierowanie myśli na inne, bieżące sprawy oraz wsparcie w chwilach, w których nie chcemy być sami.

źródło: www.powerofpositivity.com


Psychologia

Dlaczego każda kobieta potrzebuje innej kobiety, czyli po co nam „babskie zaplecze”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 marca 2017
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Życie jest zaskakujące, pełne niespodziewanych zwrotów akcji. Wszyscy czasem „upadamy” i, zagubieni, potrzebujemy pomocy. Ale bywa także wspaniale. Musimy więc mieć z kim dzielić nasze poczucie szczęścia, radość z osobistych i zawodowych sukcesów. Dlatego każda kobieta potrzebuje… kobiecej drużyny wsparcia. Nawet jednoosobowej.

Dlaczego kobieta potrzebuje „babskiego zaplecza”

Wsparcie 👠

Podobny poziom emocjonalności, podobne doświadczenia, podobny sposób patrzenia na życiowe problemy – wszystko to sprawia, że największym wsparciem będzie dla ciebie w trudnych chwilach bywa mama, przyjaciółka albo siostra. Kobiety potrzebują wsparcia innych kobiet.

Wiedza 🎓

Zasięgamy opinii zaprzyjaźnionych, bliskich nam kobiet w sprawach najważniejszych, takich jak zdrowie, miłość, macierzyństwo. Korzystamy z wiedzy i doświadczenia mamy, radzimy się przyjaciółki, która „już tam była” i czujemy się bardziej pewne siebie, spokojniejsze.

Zabawa 🎉

Możesz świętować z ukochanym, z rodziną, ale babskie koło przyjaciółek to towarzystwo, z którym łączy cię magiczna więź.

Obecność ❣

Iść przez życie mając u boku przyjaciółki, to tworzyć wspólne wspomnienia, pisać wspólną historię, coś drogiego, co zostanie z nami na zawsze. Świadomość, że ona lub one, po prostu są, że możesz na nie liczyć, daje ci siłę w najtrudniejszych momentach. Bliskie ci kobiety, są świadkami twojego życia. Cieszą się i płaczą razem z tobą. A kiedy trzeba kopną cię w tyłek i powiedzą: dosyć.

Cudownie jest być kobietą, ale też cudownie jest mieć wokół siebie, inspirujące, fantastyczne kobiety


Na podstawie: daytodayadventures.com

 


Psychologia

7 zaskakujących oznak twojej inteligencji

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
2 marca 2017
Fot. iStock / PeopleImages

Och jak lubi szukać w sobie znaków świadczących o naszej ponadprzeciętnej inteligencji, ale bardzo często wypatrujemy ich w zupełnie złym kierunku. Inteligencja potrafi ukrywać się sprytnie za naszą młodością czy upodobaniami,  w codzienności i w tym, co o sobie myślimy.

Nie wierzysz w siebie? Kochasz koty, a w młodości byłaś paczkowym komikiem? Będziesz zaskoczona, co może świadczyć o twojej inteligencji.

7 zaskakujących oznak twojej inteligencji

1. Nie uważasz siebie za geniusza

Im więcej wiemy w danej dziedzinie, tym bardziej jesteśmy świadomi swojej niewiedzy. Im mniej wiemy, tym mniej zdajemy sobie sprawę z tego, czego możemy jeszcze nie wiedzieć. To  tzw. Efekt Krugera-Dunninga, nazwany od nazwisk odkrywców tej zależności. Osoby mniej inteligentne lubią przeceniać u siebie tę cechę, podczas, gdy ci wyróżniający się swoim IQ, wcale nie są tego pewni. Pamiętaj „najgłośniejsza” odpowiedź nie zawsze jest prawidłowa.

2. Nie spieszyłaś się z utratą dziewictwa

Badacze z z UNC-Chapel Hill stwierdzili, że nastolatki skupione na swojej aktywności seksualnej są mniej inteligentne niż ich koleżanki. Podczas badań okazało się, że nie tylko seks wpływał na inteligencję, takie zachowania jak trzymanie się za ręce i całowanie również były powiązane z poziomem inteligencji u badanych.

A może ma to po prostu wiele wspólnego z uleganiem presji rówieśników? Jeśli więc dewizą twojej młodości było przekonanie, że na wielkie miłości i chłopaków masz jeszcze czas, a teraz zajmiesz się czymś ciekawszym – gratulacje 😉 .

3. Jesteś kociarą

Ja też mam psa, więc niechętnie obwąchiwałam się z wynikami tych badań, ale… Kociarze są bardziej inteligentni od miłośników psów. Udowodnił to Denise Guastello, profesor psychologii na Uniwersytecie Carroll w Brookfield w Wisconsin. To, co bywa największą przeszkodą w pokochaniu kota, czyli jego charakterek i niezależność, dla osób bardziej inteligentnych, jest największą zaletą.

4. Często się martwisz

A to wszystko dlatego, że bardziej analizujesz, więcej wiesz i łatwiej od innych przewidujesz zagrożenia. Jest to również związane z aktywnością werbalną. Jak widzisz, dopóki nie popadasz w skrajności takie, jak czarnowidztwo czy niepotrzebna histeria, odrobina przyziemnych zmartwień może przynieść sporo korzyści ;).

Pamiętajcie tylko aby nie rezygnować z marzeń z powodu ewentualnych problemów, jeśli o nich myślicie z wyprzedzeniem możecie przecież ich albo sprytnie uniknąć albo rozwiązać.

5. Nie prędko chodzisz spać

Wszystko przez mózg. Jeśli masz problemy z zasypianiem w nocy i raczej zaliczasz się do nocnych marków, zapewne przyczyną jest twoja inteligencja. Twój mózg ciągle pracuje na wysokich obrotach, zamiast spać. Według badań z 2009 roku, osoby, które pozostają dłużej aktywne w nocy i późno kładą się spać, o poranku wykazują wyższą inteligencję.

„Ponoć ranne ptaszki dostają najlepsze robaczki, ale kto by chciał robaka?!”. – trudno się nie zgodzić.

6. Byłaś klasowym klaunem

Utarło się że klasowy błazen, klaun czy komik, to osoby, które w szkole bynajmniej z inteligencją kojarzone nie są. A szkoda, bo w jak się okazuje w przyszłości, w tym okresie życia człowieka pracowitość czy wiedza książkowa i stopnie, niewiele mają wspólnego z tym, co będziemy sobą reprezentować w dorosłym życiu.

Mistrzowie ciętej riposty i osoby z wysokim poczuciem humoru, to zazwyczaj osoby bardziej inteligentne, choć daleko im do znalezienia się w jednej szufladzie ze szkolnymi prymusami.

7. Jesteś bałaganiarą

Naukowcy z University of Groningen dowiedli, że bałaganiarstwo w  przestrzeni twojej pracy sprzyja jaśniejszemu myśleniu. Z uśmiechem zerkamy na nasze uporządkowane inaczej biurka, skoro naukowcy twierdzą, że bałagan sprzyja kreatywności i świadczy o zdolnościach do rozwiązywania problemów, nie będziemy się przecież spierać 😉 .

Miłego dnia!


Na podstawie: *iheartintelligence.com; Huffington Post, sciencedirect.comdailymail.co.ukncbi.nlm.nih.gov

Daj się poznać – weź udział w naszej sondzie.


Zobacz także

6 rzeczy, które zauważy w nas tylko osoba o wysokim poziomie empatii. Zatrzymaj się nad nimi na chwilę

12 nawyków nieszczęśliwych ludzi – wyeliminuj je ze swojego życia czym prędzej!

Tylko mnie nie zawiedź, kolejnego rozczarowania nie zniosę. Nie bierz odpowiedzialności za coś, co od ciebie nie zależy