Go to content

Dlaczego naszym dzieciom potrzebny jest minimalizm. Prezenty nie zastąpią najważniejszych wartości

Fot. iStock/evgenyatamanenko

Zarzucamy naszym dzieciom, że żyją w chaosie, że nie potrafią się skoncentrować, że nie umieją się uczyć. Są niespokojne, w ciągłym ruchu, otaczają je setki bodźców, na które nie sposób nie zareagować. Mamy o to pretensję do dzieci, ale czy słusznie? Zastanówmy się, co my sami jesteśmy w stanie im zaoferować, by uspokoić, wyciszyć trochę to ich współczesne, szybkie dzieciństwo. Odpowiedzią jest… minimalizm.

Pozbądź się ze swojego, z waszego życia, tych wszystkich niepotrzebnych rzeczy, które zaśmiecają, uniemożliwiają wam kontakt. Nie przyczepiaj I-pada do fotelika samochodowego, kiedy stoisz w korku, odwożąc dziecko do przedszkola, ale rozmawiaj . Na urodziny daj jeden, wartościowy prezent, a nie 10 takich, które za chwilę zostaną zapomniane. Bądź obecny. I kieruj się kilkoma, najważniejszymi zasadami:

Bądź wdzięczny, ucz wdzięczności za to, co masz

Walentynki to święto miłości. Wielkanoc to święto życia i nadziei. Boże Narodzenie to czas spędzony z rodziną. Życie, miłość, rodzina to najwspanialsze prezenty, jeśli umie się je docenić, jeśli nie zastępuje się ich przedmiotami.

Wybieraj rodzinę, ucz, że ona jest wartością

Badania wykazały, że dzieci, które jedzą obiad wspólnie z innymi członkami rodziny, mają lepsze wyniki w nauce i cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym. Jeśli w tygodniu to niemożliwe, w weekendy zawsze siadaj do stołu razem ze swoimi dziećmi. Ciesz się tym czasem, celebruj go. Spraw by stał się cudownym wspomnieniem z dzieciństwa.

Wybieraj zdrowie

Naukowcy potwierdzają, że nawyki żywieniowe zaszczepione w naszych dzieci od najwcześniejszych dni, przynoszą same korzyści w dorosłym życiu. Ucz, że do posiłku siada się przy stole, że ważnym elementem diety są owoce i warzywa. Nie oferuj dziecku ekranu telewizora, ale spacer na świeżym powietrzu. Zamiast kolejnego pudełka klocków, podaruj mu swój czas spędzony przy grze w „Chińczyka”.

Wybieraj świadomy konsumpcjonizm

Myśli, zanim kupisz. I myśl „ekologicznie”. Zamiast codziennie kupowanych, plastikowych zabawek z kolorowych gazetek wybierz dwie, trzy, trwałe, drewniane zabawki, które „rosną z dzieckiem”. Bądź dobrym przykładem, jak robić świadome zakupy.

Wybierz spokój

Jesteś pierwszym nauczycielem moich dzieci. Jesteś największym wzorem. Wszystko zaczyna się od ciebie. Podejmujesz wybory, które mają wpływ na twoje dzieci i ich dzieciństwo. Niech będą przemyślane.


Na podstawie: becomingminimalist.com