Lifestyle Psychologia

Inteligentni ludzie kładą się spać późno, wszędzie robią bałagan i przeklinają. To potwierdzone naukowo!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
31 stycznia 2017
Fot. iStock/SIphotography
 

Jeśli w dzieciństwie ciągle zbieraliście reprymendy za bałagan w pokoju, toczyliście wojny z rodzicami, gdy kazali wam gasić światło i iść spać, albo dostawaliście kary „tylko” dlatego, ze wymsknęło wam się jakieś przekleństwo… – gratulujemy wam serdecznie! Niektórzy eksperci uważają, że oznacza to, że jesteście naprawdę bardzo inteligentni.

Mów brzydko… kiedy można

Istnieje opinia, że ​​tylko słabo wykształceni ludzie używają wulgarnego języka, ponieważ mają ograniczony zasób słownictwa. Ale w rzeczywistości, to właśnie ci, którzy nigdy nie użyli przekleństwa znają i rozumieją mniej słów.

Badacze przeprowadzili interesujący eksperyment: poprosili osoby biorące w nim udział, by przypomniały sobie jak największą liczbę przekleństw. Wyniki były zaskakujące: ci, którzy podali najwięcej przykładów, mieli równocześnie najwyższe IQ z całej grupy, a także znacznie większe umiejętności krasomówcze. Jednak inteligentni ludzie charakteryzują się również zdolnością do wykorzystania odpowiednich słów w zależności od sytuacji, a także wiedzą, kiedy milczeć.

Noc jest młoda

Już od dłuższego czasu, eksperci badali ludzi wybitnie utalentowanych i doszli do wniosku,  że „nocne marki”  mają zazwyczaj wyższy poziom inteligencji. Więc jeśli jesteś jednym z tych ludzi, którzy kochają kłaść się późno w nocy – możesz się cieszyć. Jesteś w tej samej drużynie co Karol Darwin, Winston Churchill i Madonna (i Doda podobno też!).

Twórczy bałagan

I na koniec jeszcze jedna, wspaniała wiadomość. Bałagan w domu i wyjątkowa inteligencja często idą w parze. Badania przeprowadzone na  Uniwerytecie  w Minnesocie, dały interesujące wyniki: chaos na twoim biurku wskazuje wcale nie na to, że jesteś brudaskiem, ale na to, że twój mózg koncentruje się na tym, co naprawdę ważne. Ponadto, psychologowie są przekonani , że nieuporządkowane środowisko jest doskonałym sposobem na pobudzenie twórczego nastroju.

No, teraz chyba zupełnie inaczej spojrzycie na wasze mieszkanie. I na pokój dzieci, rzecz jasna. I pamiętajcie, że czasem lepiej przekląć, niż być małym, cichym…


Na podstawie: brightside.com

 


Lifestyle Psychologia

Nie biega z nożem i nie robi dziwnych min. Jak rozpoznać psychopatę?

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
31 stycznia 2017
Nie biega z nożem i nie robi dziwnych min. Jak rozpoznać psychopatę?
Fot. iStock / Jos_Temprano
 

W filmowych produkcjach wszystko jest zazwyczaj bardzo jasne – psychopata to ten, który biega z nożem, robi dziwne miny, zachowuje się wyraźnie inaczej niż inni, a w ramach hobby krzywdzi innych i zabija według sobie tylko znanego schematu. W rzeczywistości niejeden z nas mógł spotkać na swojej drodze psychopatę nawet o tym nie wiedząc (i uchodząc z tego spotkania bez szwanku). Szacuje się, że na świecie skłonności psychopatyczne może posiadać od jednego do trzech procent ludności – jak więc ich rozpoznać, na jakie cechy zwrócić uwagę?

Kim jest psychopata?

Dla jasności warto zaznaczyć, że psychopatia nie jest chorobą psychiczną, a specyficznym rodzajem zaburzenia osobowości, który charakteryzuje się antyspołecznym stylem życia, dużymi deficytami w rozumieniu, przeżywaniu i ekspresji emocji oraz impulsywnością zachowania. Przyczyny psychopatii upatruje się w czynnikach biologicznych, temperamentalnych oraz środowiskowych, ale jednej, konkretnej odpowiedzi na nie ma. Zaburzenia te częściej dotykają mężczyzn, a objawy zazwyczaj pojawiają się w okolicy 20 roku życia i mogą nieco osłabnąć po 40 urodzinach. Nie zawsze można je jednak zauważyć od razu – czasami ukryte są pod maską sympatii i dopiero z biegiem czasu przybierają na sile. Jak zatem rozpoznać psychopatę? Oto 5 charakterystycznych dla nich rzeczy:

Są przeuroczy

To może wydawać się dziwne – jak to, psychopata jest uroczy? Otóż tak, bo dobrze wie, jak zaprezentować się w towarzystwie i zdobyć sympatię innych osób. Zazwyczaj psychopaci są powszechnie lubiani, świetnie odnajdują się w tzw. small talk, wręcz przyciągają innych do siebie. Potrafią opowiadać wciągająco, wiarygodnie i wzbudzić tym zaufanie otoczenia. Zawsze w swoich historiach stawiają siebie w korzystnym świetle.

Nie odczuwają skruchy i wyrzutów sumienia

Poczucie winy u nich nie funkcjonuje, nie są zdolni do odczuwania prawdziwej skruchy i wyrzutów sumienia. Jeśli kogoś skrzywdzą, unikają odpowiedzialności za swoje zachowanie, nie widzą w tym swojej winy i zrzucają ją na innych – mogą nawet powiedzieć, że ktoś zasłużył na takie złe traktowanie, że to mu się należało. Jeśli zwróci się psychopacie uwagę, że obraził kogoś lub zranił, najprawdopodobniej wzruszy tylko ramionami i uzna innych za zbyt wrażliwych lub nie mogących znieść prawdy.

Są bardzo aroganccy

Uważają siebie za ważnych i mają zawyżone poczucie własnej wartości i samoocenę. A skoro są tacy wspaniali, to reguły i zasady ich nie dotyczą – nie muszą ich przestrzegać. Wszystko, co robią jest najlepsze, ich potencjał jest ogromny, a zatem zasługują na sukcesy, wysokie stanowiska, awanse i nagrody.

Nie boją się podjąć wielkiego ryzyka

Bezpieczeństwo nie jest dla nich istotne, zwłaszcza cudze. Nie liczą się z zasadami, dlatego mogą kłamać, kraść, oszukiwać, dążyć do celu po trupach i podejmować wielkie ryzyko. Nie liczą się z konsekwencjami swoich zachowań, nawet jeśli dobrze wiedzą, jak powinni postąpić i co jest właściwe. Nie są osobami, na których można polegać. Jeśli zaplanują przestępstwo, zrobią to skrupulatnie i dokładnie – bywają niezwykle inteligentni.

Są mistrzami manipulacji

W kontaktach z innymi psychopaci są uczuciowo ubodzy – nie doświadczają prawdziwych emocji w stosunku do drugiego człowieka, ale obserwują uważnie i mogą je naśladować i powtarzać po innych. W efekcie swoich starań ich bliscy często mogą nie zauważać, że coś jest nie tak i że ta troska i życzliwość to tak naprawdę perfekcyjna gra i maska. Psychopaci są także mistrzami w manipulowaniu innymi – wiedzą, kiedy i komu schlebić, powiedzieć komplement by przekonać kogoś do jakiegoś pomysłu lub nakłonić do zrobienia czegoś, co służy wyłącznie ich celom.

W leczeniu psychopatii stosuje się zazwyczaj środki farmakologiczne, poznawczo- behawioralną terapię indywidualną, a także spotkania w grupach i wspólnotach terapeutycznych. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest włączenie w proces leczenia rodziny i bliskich z otoczenia pacjenta. Im szybciej rozpozna się zaburzenie i wdroży odpowiednie postępowanie, tym efekty terapii dają lepsze skutki i wyraźniejsze rezultaty.


Na podstawie: www.psychologytoday.comwww.psychiatria.mp.pl


Lifestyle Psychologia

Znalazł niezwykły sposób na walkę z Alzheimerem ojca

Karolina Krause
Karolina Krause
31 stycznia 2017
Fot. Screen z YouTube The Songaminute Man

Nie od dziś wiadomo, że muzykoterapia może zdziałać cuda w terapii wielu neurologicznych chorób. Ale to, co zrobił ten syn, aby pomóc swemu ojcu w walce z Alzheimerem dosłownie ściska za serce!

80- letni Ted McDermott w młodości był zawodowym śpiewakiem i występował na scenach klubów w całej Wielkiej Brytanii. Wkrótce po urodzeniu syna muzyk zmienił jednak profesję, by móc lepiej zadbać o swoją rodzinę. W 2013 roku zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera.

Jakiś czas później, jego syn Simon (40) zauważył,  że gdy tylko ojciec zaczyna śpiewać objawy choroby stopniowo ustępują. By ożywić w ojcu na nowo pasję do śpiewania wpadł na pomysł, by śpiewać razem z nim. I to przy każdej możliwej okazji, jak chociażby podróż samochodem.

Nagrania z ich występów Simon umieszcza potem w sieci, gdzie osiągają rekordy oglądalności. Ich wspólne wykonanie słynnej piosenki Quando Quando Quando obejrzało już ponad 60 mln ludzi na całym świecie!

Na swojej stronie na Facebooku Simon i Ted promują zbiórkę pieniędzy dla fundacji wspierającej chorych na Alzheimera. Część pieniędzy ma być także przeznaczona na to, by pomóc ojcu zrealizować jego odwieczne marzenie –wydać jego pierwszą płytę.

Źródło:dailymail.co.uk


Zobacz także

9 zachowań, które przyciągają toksycznych ludzi. Sprawdź, czy któreś z nich dotyczy ciebie

Związkowi ryzykanci narażą cię na 5 różnych sposobów

„To, jak ludzie traktują ciebie to ich karma, to jak na to reagujesz jest twoją karmą”. 6 zasad tworzenia dobrej karmy