Go to content

14 interesujących blogów parentingowych – musisz je poznać!

W ostatnich latach w Internecie przybywa lawinowo różnych blogów, na łamach których ich autorzy bawią, wzruszają, pouczają, radzą i uczą. Nie brakuje także i takich dotyczących rodzicielstwa i wychowania dziecka. Oto 14 interesujących i niebanalnych blogów parentingowych, na które warto zaglądać i które warto regularnie czytać.

Zapisz

Fot. Screen z bloga

1/15 Blog Ojciec

Męska perspektywa w świecie zdominowanym przez kobiety. Autorem bloga jest Kamil Nowak, który sam pisze o sobie tak : „Młody ojciec odkrywający świat razem z trójką swoich dzieci. Wierzy, że tak jak dzieci uczą się wielu rzeczy od rodziców, tak rodzice mogą się nauczyć wielu rzeczy od dzieci.” A czytający jego wpisy z pewnością mogą się wiele nauczyć o rodzicielstwie. Blog Ojciec pisze o wychowaniu w duchu rodzicielstwa bliskości, szacunku wobec dziecka, wychowaniu bez krzyku i przemocy, a przy tym nie brakuje mu poczucia humoru, dystansu i ironii.

www.blogojciec.pl

Fot. Screen z bloga

2/15 Cała reszta

Dagmara Hicks na co dzień musi się dwoić, a nawet troić – jest bowiem matką trojaczków. Na swoim blogu opisuje codzienne życie z dużą dawką humoru, mądrości i dystansu. Nie jest mamą, która za wszelka cenę chce być fit i git, nie pokazuje lukrowanych obrazków i nie ściemnia. Jej tekst „Już nie pamiętam” otrzymał nagrodę Tekst Roku 2015 w konkursie Blog Roku. Niedawno cała rodzina wyemigrowała do Australii, warto więc zaglądać, by poczytać o życiu z El Trojacco na drugim końcu świata.

www.calareszta.pl

Fot. Screen z bloga

3/15 Krystyno, nie denerwuj matki

A właściwie Krystyno i Jerzy, bo Michalina Grzesiak, autorka bloga, jest już szczęśliwą mamą dwójki. Mamą z dużym poczuciem humoru, autoironii i dystansu. Nie boi się powiedzieć, że czegoś nie lubi, że ma dość, jest zmęczona, znudzona, albo najzwyczajniej w świecie bierze ją cholera. Przy tym jest zakochana w swoich dzieciach i uwielbia swoją rodzinę – widać to w każdym jej tekście, w każdym wrzuconym zdjęciu. Coś dla ludzi z dobrym poczuciem humoru, którzy nie szukają lukrowanych, przesłodzonych treści, ale prawdziwego i realnego życia.

www.krystynoniedenerwujmatki.pl

Fot. Screen z bloga

4/15 Mama sama

Na początku był tylko Malutki i Mama, występująca w podwójnej roli – biologiczny tata zdecydował się zrezygnować z uczestnictwa w ich życiu. Od niedawna jest z nimi B., z którym wspólnie układają swoją przyszłość. Na blogu można przeczytać o tym, co w życiu samotnej mamy trudne, z czym boryka się na co dzień rodzina 1+1, a także o wprowadzaniu w życie dziecka nowego partnera i tworzeniu rodziny połączonej nie z powodu więzów krwi, ale z wyboru. „Zrób sobie kawę, rozsiądź się wygodnie i towarzysz nam w tej przygodzie” – zaprasza autorka. Skorzystacie?

www.mama-sama.pl

Fot. Screen z bloga

5/15 Mamoholiczka

Mama dwójki (a niebawem już trojki!) dzieci, żona, eks-pracoholiczka, ale przede wszystkim kobieta, która lubi dorzucić swoje trzy grosze – poznajcie Mamoholiczkę. Na jej blogu znajdziemy mnóstwo informacji na różne tematy – od badań prenatalnych, przez kalendarz szczepień, aż po recenzje ciekawych produktów dla mam, kobiet i dzieci. Przeczytamy też prywatne przemyślenia autorki, przy których nie raz uśmiechniemy się, zamyślimy i powiemy do siebie „to prawda, znam to”.

www.mamoholiczka.pl

Fot. Screen z bloga

6/15 Mataja

Blog o ciąży i rodzicielstwie oparty na dowodach naukowych. Autorki są profesjonalne, wykwalifikowane i mają wyjątkową lekkość pióra, dzięki czemu artykuły czyta się bardzo przyjemnie. Cenne porady oparte na nauce i badaniach połączone z dobrym stylem i poczuciem humoru to ich recepta na sukces – jeśli ktoś szukał ekspertów w Internecie to może już przestać, bo właśnie ich znalazł.

www.mataja.pl

Fot. Screen z bloga

7/15 Moje dzieci kreatywnie

Blog tworzony przez Ewę Wojtan, na którym dzieli się swoimi pomysłami na edukację, zabawę i wpieranie rozwoju dziecka. Autorka przez kilka lat pracowała w domu dziecka jako pedagog i wychowawca, na co dzień prowadzi zajęcia plastyczne i edukacyjne z maluchami. Na jej stronie znajdziemy propozycje na rozmaite zajęcia plastyczne, językowe, matematyczne, proste pomoce edukacyjne – od kreatywności i pomysłowości aż kipi, nie ma mowy o nudzie!

www.mojedziecikreatywnie.pl

Fot. Screen z bloga

8/15 Mum and the city

„Mum and the city nie jest blogiem o idealnym życiu i rodzicielstwie, bo ja nie jestem dobra w pisaniu bajek ” przedstawia się autorka bloga. o czym on jest? O szukaniu równowagi w życiu i w rodzicielstwie, o odpuszczaniu sobie jako matce i kobiecie, o życiu i wychowywaniu dzieci po swojemu. Z humorem, dystansem, nutą autoironii i dawką rodzicielskiej mądrości, a do tego przyjemną szatą graficzną i ładnymi zdjęciami – warto zerknąć i zostać na chwilę lub dwie.

www.mumandthecity.pl

Fot. Screen z bloga

9/15 Nie z krwi, ale z duszy i serca

„Znalazłam swoje dzieci… nie z krwi, ale z duszy i serca…nie urodzone przeze mnie, ale jestem pewna, że dla mnie… i wtedy dopiero zaczęło się życie… Adopcja to cud” mówi o sobie autorka, mama trójki adoptowanych dzieci. Na blogu pisze o swoich przemyśleniach i doświadczeniach, bardzo mądrze i z wielkim uczuciem do dzieci. W każdym słowie przebija się szacunek, miłość i radość z wychowywania, a dla czytającego jest okazja do przemyślenia i spojrzenia na swoje zachowanie i postawę.

www.niezkrwiazduszyiserca.blogspot.com/

Fot. Screen z bloga

10/15 Ojca Raj

Autorem jest Bartosz Raj, dziennikarz, który na swoim blogu pisze o córkach: Hani i Mai. W lutym 2012 r. u Hani zdiagnozowano nowotwór centralnego układu nerwowego. Lekarze częściowo usunęli nowotwór w rdzeniu kręgowym, a potem usztywnili rozpadający się kręgosłup prętem – uszkodzenie spowodowało, że Hania nie może sama chodzić. Jej tata na blogu opisuje ich zmagania z chorobą, walkę o zdrowie i normalne życie. Nie traci wiary, nie żali się na zły los, czym uczy nas wszystkich pokory i nowego spojrzenia na problemy.

www. hantek.blox.pl

Fot. Screen z bloga

11/15 Ronja, rodzicielstwo po skandynawsku

„Cześć! Tu Renia Hanolajnen – matka, która odpuściła 😉 Piszę o Skandynawii oraz rozsądnym, świadomym rodzicielstwie. Bez spiny, lukru i rywalizacji”. Tak właśnie przedstawia się na swoim blogu jego autorka, mama dwójki dzieci. Na temat macierzyństwa i wychowania ma nieco wątpliwości i refleksji, a wiele tematów na jej blogu jest związanych ze Skandynawią, skąd pochodzi jej mąż. Pisze o wychowaniu bez napięcia, przejmowania się wszystkim, o pozwalaniu dzieciom na bycie… dziećmi! Warto poczytać, a potem co nieco zastosować w praktyce.

www.ronja.pl

Fot. Screen z bloga

12/15 Szczesliva

Kim jest Magda Kogut- Wałęcka, czyli tytułowa Szczesliva? „Optymistka. Pedantka. Choleryczka. Wojowniczka. Mam cudownego Męża, genialnych synów i w głowie mnóstwo planów. Nie owijam w bawełnę i zamiast z procy strzelam prawdą w oczy ” pisze o sobie samej autorka. Na jej blogu hasłem przewodnim jest Slow Life, Slow Food & Slow Family Living. Pisze o sobie, swojej rodzinie, związku, problemach, bolączkach i radościach. Trochę o modzie i urodzie, podróżach, gotowaniu i – oczywiście – o życiu matki i wychowywaniu dzieci. Jej wpisy przyciągają każdego dnia tysiące fanów – same sprawdźcie dlaczego.

www.szczesliva.pl

Fot. Screen z bloga

13/15 Szpinak robi bleee

Czyli blog o pozytywnym żywieniu dzieci. O tym jak wychować małego smakosza, jak komponować dietę dziecka i co gotować pisze dietetyk, psycholog i mama małego Szpinakożercy.  Znajdziesz tutaj przepisy, porady i gotowe rozwiązania, dzięki którym dzieciaki będą jeść warzywa i owoce niczym najsłodsze cukierki.

www.szpinakrobibleee.pl

Fot. screen z bloga

14/15 Wymagające.pl

Blog o dzieciach, które potrzebują nieco więcej uwagi i opieki, czyli High Need Babies.  Artykuły zamieszane na blogu oparte są o źródła naukowe oraz  doświadczenie autorki, Magdaleny Komsty – psycholożki dziecięcej, pedagożki, promotorki karmienia piersią, douli i mamy w jednym. „O dziecięcym śnie i przytulaniu, o Rodzicielstwie Bliskości i karmieniu naturalnym, o tym, jak ułatwiać sobie życie i jak nie zwariować. O tym, jak być “wystarczająco dobrym” rodzicem dziecka, które potrzebuje więcej„.

www.wymagajace.pl

15/15 Aga i Dzieciaki, czyli kreatywne przedszkolaki

UWAGA dodatek OD REDAKCJI

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć bloga „Aga i dzieciaki” prowadzonego przez naszą redakcyjną koleżankę Agnieszkę Dyniakowską. Aga – od kilku lat zawodowa ciocia w jednym z poznańskich przedszkoli wie, o czym pisze – z doświadczenie, ale też, co ważne – dzięki zdobytej, fachowej wiedzy. Mądrze doradza, nie moralizuje, kto nie zna – my serdecznie zapraszamy

www.agaidzieciaki.pl