Go to content

10 codziennych rytuałów, które wiele znaczą dla dzieci, a na które my, dorośli, nie zwracamy uwagi

Fot. iStock/ulkas

Zdajecie sobie sprawę z tego, że to, co w rodzicielstwie nam, dorosłym wydaje się znaczące i ważne, dla dzieci pozostaje bez znaczenia? I jednocześnie, wszystko, co nam umyka, dla nich jest sprawą wielkiej wagi. Tak właśnie jest ze szczegółami, krótkimi chwilami, które zapadają w pamięć naszym dzieciom, a o których my nie pamiętamy. To może być kot na balkonie, zauważony podczas wspólnego spaceru, albo piłka turlająca się samotnie, po placu zabaw. Codziennie zdarzają się rzeczy, warte uwagi, tylko my już nie przywiązujemy do nich takiej uwagi. Tak samo jest z momentami, które moglibyśmy przeżywać wspólnie, uważnie, gdybyśmy tylko chcieli…

10 Codziennych rytuałów, które wiele znaczą dla dzieci, a na które my, dorośli, nie zwracamy uwagi:

1. Spacer

Choć wspólne 15 minut na powietrzu. Wspólne odkrywanie świata, chlapanie w kałuży, krótki bieg przed siebie, razem z wiatrem. Nie trzeba mówić wiele, wystarczy, że jesteście razem. To, co najważniejsze i tak się wydarzy w głębi dziecięcej duszy.

2. Pieczenie ciasta/przygotowanie potrawy

Często wyganiasz dzieci z kuchni, bo uważasz, że tylko ci przeszkadzają i wprowadzają zamieszanie? To duży błąd. Może dla ciebie gotowanie to jedynie obowiązek, ale dzieci uwielbiają to miejsce i możliwość przebywania w twojej obecności, kiedy gotujesz. Ale przede wszystkim, kochają, kiedy pozwalasz im sobie pomóc. To ma w sobie coś z magii.

3. Karmienie domowego pupila

Kot, czy pies, a nawet rybki, to dla dziecka duża odpowiedzialność. Moment, kiedy przejmują one na siebie obowiązek dosypywania karmy do miseczki, to dla nich prawie świętość (mowa o młodszych dzieciach:). Zwróć uwagę, jak ostrożnie to robią, i z jaką powagą. Nie pospieszaj, wykorzystaj ten moment, by uczyć empatii i szacunku dla zwierząt i natury.

4. Czas kąpieli

Ty chcesz skrócić go maksymalnie, by szybko położyć dziecko spać i mieć „chwilę dla siebie”. A ono pop prostu uwielbia zabawę w wodzie. Warto zachęcać je do takich zabaw, które uspokajają i relaksują przed snem (na przykład przelewanie wody).

5. Wspólna filiżanka ciepłego napoju

Dla ciebie herbata lub kawa, dla dziecka kakao, albo ciepłe mleko. Wspólny moment wyciszenia, uspokojenia myśli przed nadchodzącym dniem. Nie myślałeś, że dla twojej pociechy ta chwila może być taka ważna, prawda? A jednak, dziecko czuje wtedy, że jesteście dla siebie.

6. Gry planszowe

Trudno ci do nich usiąść, trudno mobilizować, żeby wyjąć starego Chińczyka i wytłumaczyć zasady gry? Szkoda. Dzieci uwielbiają gry planszowe, ale przede wszystkim, doceniają i przechowują długo w sercu ten wspólny beztroski czas, kiedy i one i wy, dorośli, uczą się przegrywać i wygrywać.

7. Czytanie na głos

Powinno być wieczornym, codziennym rytuałem, a jednak, zbyt często je zaniedbujemy. Głos płynący z audiobooka, przy którym usypia twoje dziecko,  nie jest twoim głosem.

8. Wspólne żarty i wygłupy

Śmiech, radość, żarty, wszystkie pozytywne emocje niesamowicie łączą i zapadają w pamieć, składając się na dobre wspomnienia z dzieciństwa. Nie lekceważcie znaczenia tych „małych chwil szczęścia”.

9. Przytulanie

Naszej bliskości, fizycznego kontaktu nie zastąpi naszym dzieciom nic. Ani drogie zabawki, ani najwspanialsza i najczulsza niania. Zróbcie z przytulania codzienny rytuał. Szybko zobaczysz, ja zmienia się twoje dziecko, jak staje się bardziej otwarte i radosne. Ono tego potrzebuje.

10. Najlepsze/najgorsze

Tak powinien kończyć się każdy dzień. Twoje dziecko byłoby zachwycone, gdybyś zapytał je codziennie przed snem, co dobrego wydarzyło się w jego życiu tego dnia, a co sprawiło mu jakąś trudność.


Na podstawie: childhood101.com