Go to content

Nowotwory są podstępne. Nie przegap sygnałów, które wysyła twoje ciało

Fot. iStock / BlackJack3D

Nowotwór to słowo, którego nikt nie lubi. Kojarzy się z bólem, trudnym czasem dla chorego i bliskich, a szczególnie z walką, która nie zawsze kończy się zwycięstwem pacjenta. Na nieszczęście wielu osób, diagnozę słyszą zbyt późno, by w pełni móc się przeciwstawić chorobie. Spowodowane jest to w dużej mierze brakiem odpowiedniej profilaktyki i diagnostyki, a także niechęcią do obserwacji swojego ciała i ignorowania sygnałów, które są przez nie wysyłane, często przez długi czas. 

Nasz organizm jest genialnie pomyślaną maszynerią, która działa fenomenalnie. Ale jak każdy „sprzęt” i w organizmie może zadziać się coś, powstać stan zapalny, który zaburza to dotychczas sprawne funkcjonowanie. Dopóki sygnały od naszego ciała nie są zbyt silne, zazwyczaj machamy na nie ręką i czekamy aż samo przejdzie. Ale bywa, że nie tylko samo nie przechodzi, ale i choroba podstępem rozwija się nadal.

Wczesna diagnoza daje większe szanse na zdrowie

Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse ma chory na wyleczenie. Tylko że mało kto sam z siebie wykonuje profilaktycznie różne badania, które mogłyby ukazać nieprawidłowości w organizmie. Duże znaczenie wobec tego ma obserwowanie organizmu i odpowiednie reagowanie, gdy pojawiają się niepokojące sygnały. Czy można je odpowiednio wcześnie wyłapać, bez przesadnego wsłuchiwania się w pracę całego organizmu? Okazuje się, że w wielu przypadkach tak.

Specjaliści z Uniwersytetu Keele określili i opisali w „British Journal of General Practice”, osiem najbardziej charakterystycznych objawów nowotworów. Zespół dr. Marka Shapleya przeprowadził szczegółową analizę 25 badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii, USA, Holandii, Belgii, Australii, Danii i Niemczech. Na tej podstawie określono symptomy, które oznaczają co najmniej 5-procentowe ryzyko choroby nowotworowej.

Fot. iStock /mashuk

Fot. iStock /mashuk

 

Dzięki zaobserwowaniu u siebie wytypowanych objawów można przyspieszyć diagnozę i rozpoczęcie leczenia.

Nowotwory – podstępne i niebezpieczne

Nowotwór jest nieprawidłową tkanką powstającą z jednej „nieprawidłowej” komórki organizmu. Rozrasta się ona z powodu niekontrolowanych podziałów komórek, połączonych z jednoczesnym zaburzeniem różnicowania się powstających komórek. Organizm traci kontrolę nad tym procesem, a nowotwory rozwijają się tylko w tkankach, których komórki posiadają zdolność do rozmnażania. Z tego powodu, mogą w trakcie rozwoju choroby, pojawiać się przerzuty, nawet w odleglejszych organach ciała, niszcząc je.

Sygnały ostrzegawcze, których nie wolno lekceważyć:

  • Trudności w przełykaniu i chrypka mogą świadczyć o zachorowaniu na raka przełyku.
  • Kaszel, szczególnie gdy towarzyszy mu odkasływanie krwi raka płuc.
  • Ciemno zabarwiony krwią mocz rzuca podejrzenie na jeden z nowotworów urologicznych.
  • Krwawienie z odbytu, zwłaszcza w grupie osób po 60. roku życia, może być objawem rozwijającej się choroby jelita grubego. O tej samej chorobie może również świadczyć niedokrwistość z niedoborem żelaza, którą wykrywa się podczas badania krwi.
  • Krwawienia z dróg rodnych, szczególnie u pań po okresie menopauzy mogą oznaczać jeden z nowotworów ginekologicznych.
  • Stwardnienia i guzki, zmiany kształtu piersi bywają symptomem nowotworu piersi.
  • Stwardnienia i guzy wyczuwalne na prostacie, świadczą często o nowotworze tego organu.
Podczas obserwacji niepokojących objawów, należy wziąć pod uwagę również wiek. Młodsze osoby mają mniejsze szanse na zachorowanie na dany typ nowotworu, co nie znaczy, że są zupełnie bezpieczne i mogą odpuścić konsultację lekarską, gdy coś ich niepokoi.
Badania wskazują, że w grupie osób przed ukończeniem 55. roku życia, mocno niepokojące powinny być przede wszystkim zmiany w obrębie piersi i prostaty. Objawy ze strony tych organów „przekroczyły” próg 5-proc. zagrożenia – czyli jeden na 20 przypadków wystąpienia objawów to rzeczywiście rak. Specjaliści komentują, że w przypadku 21-letniej kobiety anemia prawie na pewno nie jest związana z rakiem, natomiast w przypadku 60-letniego mężczyzny należy zwrócić na nią szczególną uwagę.
Niestety, nawet z takimi wskazówkami zadanie jest utrudnione, ponieważ wyodrębniono ponad 200 różnych typów raka, które dają różne objawy.

źródło: www.rp.plonkologia.mp.pl