Go to content

9 rzeczy, które robimy, a których będziemy żałować w przyszłości. Czas z tym skończyć

Fot. iStock/praetorianphoto

Czego w życiu chcielibyśmy uniknąć? Ja z pewnością tego, żeby oglądając się wstecz nie żałować decyzji, które podjęłam i rzeczy, których nie odważyłam się zrobić.

Kto ma podobnie? Ręka do góry. Bywa jednak, że w naszym życiu pojawiają się sytuacje, w których rezygnujemy z siebie, zachowujemy się w sposób, który nam samym nie odpowiada i nie wiedzieć czemu brniemy w to. Dopiero oglądając się wstecz dochodzimy do smutnego wniosku: „Po co mi to było? Dlaczego tak się zachowałam? Dlaczego to zrobiłam?”.

Może lepiej zdać sobie sprawę czego w naszym życiu możemy żałować i przejąć kontrolę nad pewnymi decyzjami unikając ich po prostu.

Oto 9 rzeczy, które – jeśli robisz, z pewnością będziesz ich żałować.

Robienie rzeczy, które ci szkodzą znowu i znowu

Zaczniemy przekornie. Najgorsze w złej decyzji jest jej kompletny brak. Żałować można braku podjęcia decyzji i tkwienie w tym, co nam szkodzi. W pracy, która nas frustruje, w relacji, która jest nie jest dla nas dobra, w miejscu, gdzie nie jesteśmy szczęśliwi. Naprawdę za 10 lat chcesz żałować, że nie nie zrobiłaś?

Zgadzanie się na wszystko

Bo jesteś dobrze wychowana, bo chcesz być miła, bo nie umiesz odmówić. Czy w ogóle zastanawiasz się nad konsekwencjami takich decyzji? Czy zdajesz sobie sprawę, ile na siebie bierzesz? Jak bardzo się przytłaczasz obowiązkami, zadaniami, spełnieniem oczekiwań wobec innych? Czy nie lepiej zgadzając się na wszystko pomyśleć o własnym szczęściu, spędzić czas tak, jak masz na to ochotę?

Unikanie rozwoju osobistego

Jest takie powiedzenie: „Jeśli nie rośniesz, umierasz”. Warto je zapamiętać i zapisać głęboko w sercu, bo jest on w 100% prawdziwe. Jeśli nie chcesz stawać się lepszym człowiekiem, nabywać nowych umiejętności, rozwijać swoje pasje, pracować nad związkiem, to w końcu zaczniesz się cofać. Będziesz niezadowolona we wszystkich dziedzinach swojego życia. Naprawdę chcesz biernie spędzić czas, czekając aż ktoś inny – bo nie ty – zrobić coś dla ciebie?

Mówienie „Nie dbam o to”

Nie dbam o przyjaźń, o ludzi, o relacje. Nie dbam o to, jak wyglądam, co jem. To częste: nie dbam, bo i tak umrę. Mam nadzieję, że żadna z was tak nie myśli. A jeśli podejmujecie decyzję, że nie macie ochoty o to, co ważne zadbać… to szybko zmieńcie zdanie, proszę.

Pozostawianie innym wyboru, decyzji

„Co chcesz dziś robić?”

„Nie wiem, zdecyduj”

„Gdzie chcesz jechać na wakacje?”

„Nie wiem, wybierz coś”

„Jaki film obejrzymy?”

„Obojętnie”

Znacie to? To przestańcie. Przecież wiecie na co macie ochotę, a podjęcie choćby najbardziej błahej decyzji nie zabije was odpowiedzialnością. Jak można żyć szczęśliwie, kiedy pozwalamy innym decydować o naszym życiu, kiedy sami o niczym nie decydujemy?

Pozostawianie marzeń w sferze… marzeń

Nieustannie odkładamy to, o czym marzymy. Jak długo? Ile lat będziecie czekać? Marzycie o grze na pianinie – to trzeba zapisać się na lekcje. Chcecie zdobyć patent sternika – zapiszcie się na kurs. Decyzja o odkładaniu realizacji marzeń jest jedną z najokrutniejszych, jakie popełniamy przeciwko sobie i której z pewnością będziemy w przyszłości żałować.

Poddanie się

Nic tak nie boli w przyszłość, jak wcześniejsza rezygnacja z tego, na czym nam zależało. To roztrząsanie, a co by było gdyby, czemu tego nie zrobiłam – ciągnie się za nami latami. To brak rozmowy z szefem o podwyżce, to rezygnacja z przyjaźni, rezygnacja z podążania za swoimi marzeniami… Tego żałujemy bardzo często. Czas z tym zwyczajnie skończyć.

Zamartwianie się

O ile rzeczy się martwisz, nad iloma drobiazgami skupiasz? Czy naprawdę w przyszłości nie będzie ci żal czasu i energii, które poświęcasz na mało istotne rzeczy? A może zamiast się martwić, lepiej znaleźć rozwiązanie. Nasze życie nie musi być oparte na zamartwianiu się – naprawdę, można przestać się martwić!

Odkładanie na jutro

Jutro nigdy nie nadjedzie. Przecież już to wiesz. Ile rzeczy w swoim życiu odłożyłaś na jutro, jak wiele decyzji odsunęłaś na kolejny dzień? Jeśli podejmujesz decyzję – zacznij działać już dziś, zrób choć jeden mały krok, który przybliży cię do decyzji, którą właśnie podjęłaś. Nie odkładaj – o to stracone szanse, szanse, których zawsze będzie nam żal.


źródło: greenthickies.com