Go to content

Badania profilaktyczne. Czy wiesz, które powinnaś wykonywać co roku?

program profilaktyka 40 plus
Fot. iStock / M_a_y_a

Badania profilaktyczne. Niby wszyscy wiemy, że należy je wykonywać, a jednak gdzieś nam to umyka. Dopóki nie nadejdzie sądny dzień i w naszych rękach nie pojawi się skierowanie na badanie zdolności do pracy, odwlekamy tak długo, jak tylko się da.

Czasem, aby uspokoić swoje sumienie zrobimy sami morfologię i wydaje nam się, że skoro o siebie dbamy, jesteśmy bezpieczni.

Niestety nie do końca tak to działa, bo profilaktyka jest równie ważna, co wczesne wykrycie choroby. O ile w przypadku raka piersi, wydaje się nam to oczywiste, w przypadku innych dolegliwości staramy się o tym nie myśleć. Badania profilaktyczne, to nie tylko certyfikat na obecne zdrowie, pieczątka na naszym poczuciu bezpieczeństwa, ale i bardzo ważny element stylu życia.

Żyjmy świadomie, zdrowo. Zobaczcie, jakie badania dla kobiet i mężczyzn, które warto wykonywać raz do roku, rekomendują lekarze.

Kobieta

Podstawowe badania profilaktyczne dla kobiet powinny zawierać następujące elementy:

badania profilaktyczne dla kobiet i mezczyzn cmd01 badania profilaktyczne dla kobiet i mezczyzn cmd02

 

Jeżeli, ktoś w twojej rodzinie chorował…

Wraz z wiekiem wzrasta możliwość wystąpienia dodatkowych nieprawidłowości, stąd jeżeli z wywiadów rodzinnych wynika, że u któregoś z członków rodziny rozpoznano chorobę nowotworową, badania należy rozszerzyć o mammografię ( w przypadku raka piersi), lub kolonoskopię ( w przypadku raka jelita grubego).

Po pięćdziesiątce

Dopiero po 50. roku życia (zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego), każda kobieta powinna mieć wykonaną kolonoskopię jako badanie przesiewowe. Celem takiego badania jest ocena błony śluzowej jelita grubego. Badania nie trzeba się obawiać, może być przeprowadzone w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym (takim, jakie stosuje się w przypadku niektórych drobnych zabiegów ginekologicznych).

Jeżeli podczas badania zostaną odkryte niepokojące zmiany – lekarz może od razu pobrać fragmenty do badania histopatologicznego lub nawet je usunąć. Dzięki temu nie trzeba wykonywać kolejnej kolonoskopii tylko po to, by wykonać drobny zabieg.

Osteoporoza

To przypadłość dotykająca głównie kobiety w okresie około menopauzalnym. Po 50. roku życia powinno się wykonać badanie określające gęstość kości, czyli densytometrię. Badanie to powinno dotyczyć odcinka lędźwiowego kręgosłupa i szyjki kości udowej.

Aby skutecznie zapobiegać osteoporozie należy również wykonać oznaczenie stężenia witaminy D i w razie takiej konieczności rozpocząć suplementację witaminą D i preparatami wapnia.

Mężczyzna

Podstawowe badania profilaktyczne dla mężczyzn powinny zawierać następujące elementy:

badania profilaktyczne dla kobiet i mezczyzn cmd03 badania profilaktyczne dla kobiet i mezczyzn cmd04

Jeżeli, ktoś w twojej rodzinie chorował…

Wraz z wiekiem, wzrasta możliwość wystąpienia dodatkowych nieprawidłowości w stanie zdrowia. Szczególnie ważne są tzw. wywiady rodzinne, czyli przewlekłe choroby występujące u członków rodziny. Jeżeli u któregoś z członków rodziny rozpoznano chorobę nowotworową, badanie należy rozszerzyć o transrektalne USG (gruczoł krokowy) lub o badanie endoskopowe, czyli kolonoskopię (rak jelita grubego) lub gastroskopię (rak żołądka).

Po pięćdziesiątce

Po 50 roku życia, każdy mężczyzna powinien wykonać badanie USG gruczołu krokowego oraz kolonoskopię, jako badania przesiewowe.

Kolonoskopia odbywa się tak samo, jak badanie wykonywane w przypadku pań, warto jednak podkreślić, że to mężczyźni częściej zapadają na nowotwory jelita grubego. Jeżeli podczas badania zostaną odkryte niepokojące zmiany – lekarz może od razu pobrać fragmenty do badania histopatologicznego lub nawet je usunąć. Dzięki temu nie trzeba wykonywać kolejnej kolonoskopii tylko po to, by wykonać drobny zabieg.

Złota zasada (dla kobiet i mężczyzn)

Nie musisz uczyć się listy badań, wystarczy, że uczciwie będziesz się zgłaszał na coroczne badania profilaktyczne do swojego lekarza. Wybierając zaufanego specjalistę, będziesz mieć pewność, że zaleci ci wszystkie konieczne badania – również te zalecane ze względu na historię medyczną twojej rodziny oraz twoje bieżące wyniki badań.

Nie przegapcie swojego zdrowia, nie warto odwlekać badań profilaktycznych.

Szczegóły na www.damian.pl

logo CMD3 transparentne

Centrum Medyczne Damiana

Ul. Wałbrzyska 46
Tel. (22) 566 22 22
www.damian.pl