Kompot — kto w dzieciństwie nie pił go do obiadu? Nim nastała era napojów z kartonu, kompot był obowiązkową częścią obiadu, ale i w ciągu dnia chętnie gaszono nim pragnienie. Domowy kompot jest prosty w przygotowaniu i zdrowszy, niż sztucznie barwione i mocno słodzone gotowe napoje. Warto samodzielnie przygotować kompot z rabarbaru, truskawek, wiśni, lub innych, pysznych owoców.
Latem chłodził, a zimą rozgrzewał — bo przecież kompoty można podać na dwa sposoby. Niegdyś nie wyobrażano sobie, że mogłoby go zbraknąć do popicia obiadu, ale dziś nie cieszy się popularnością. Zapewne jest to efektem konieczności ugotowania owoców, a to, w przeciwieństwie do odkręcenia kartonu czy butelki napoju, wymaga odrobiny zaangażowania. Warto jednak wrócić choćby do tradycji przygotowywania niedzielnych kompotów, co szczególnie łatwe jest latem i jesienią, gdy świeżych owoców nie brakuje.
Kompot czy warto go pić?
Warto, szczególnie jeśli to kompot przyrządzany z owoców sezonowych z własnej działki lub ekologicznej uprawy. Taki własnoręcznie przyrządzony napój ma ogromną zaletę — wiadomo, z czego i jak został przyrządzony, nie zaskoczą nas żadne konserwanty, aromaty i barwniki. Dostarczy też cennych witamin i minerałów z owoców oraz dobrze nawodni organizm. Oczywiście obróbka termiczna sprawia, że część tego dobra ucieka, ale nadal pozostaje w owocowym odwarze wiele wartościowych dla zdrowia składników. A jakich? To w dużej mierze zależy od owoców, jakie zostały wykorzystane o do przygotowania kompotu. Pamiętajcie, że owoce z kompotu warto zjadać.
Jak przyrządzić kompot, by był najbardziej wartościowy?
Najważniejsze są owoce wybrane do kompotu, które powinny pochodzić z pewnego źródła. Sięgajmy po te sezonowe, dojrzałe i zdrowe — o nie nietrudno w ciepłych miesiącach roku. Zimą, kiedy świeżych owoców brakuje, warto sięgnąć po uprzednio zamrożone lub suszone. Przygotowując kompot, można urozmaicić jego smak aromatycznymi dodatkami. W kompocie sprawdzą się przyprawy takie jak: laska cynamonu, anyż, goździki, kardamon, imbir, czy płatki migdałów. Przed laty w większości piwnic półki aż uginały się od kompotów przygotowanych w słoikach na zimę. I tego można spróbować.
Nie przesadzajmy także z cukrem, którego zazwyczaj dajemy zbyt dużo podczas gotowania, a który nie jest najzdrowszy i w dodatku zmienia smak owoców. Co więcej, wcale nie trzeba go słodzić, bo w wielu przypadkach dojrzałych, słodkich naturalnie owoców, ich smak się obroni bez cukru. Jeśli ktoś nie wyobraża sobie tego napoju bez dosłodzenia, cukier można go zastąpić miodem lub innymi, zdrowszymi naturalnymi substancjami słodzącymi. Nie gotujmy też zbyt dugo owoców — im dłuższa obróbka termiczna, tym więcej witamin tracą.
Skoro już wiadomo, że kompot warto odkurzyć z zapomnienia, sięgnijcie po sprawdzone receptury na tradycyjne kompoty, które pamiętamy z dawnych lat.
Kompot z rabarbaru
Rabarbar, który jest nota bene warzywem (byliną), latem gości w naszych kuchniach. Jeśli już się pojawia, to najczęściej po to, by trafić do ciasta, lub właśnie do tradycyjnego kompotu. Rabarbar znany ze swojego charakterystycznego smaku, jest niskokaloryczny i zawiera cenne dla zdrowia substancje. Znajdziemy w nim witaminy A, C, E, nie brakuje również minerałów takich jak: potas, wapń, magnez, karoten, żelazo, fosfor, kwas foliowy. W rabarbarze znajduje się także błonnik. Jest tylko jedna rzecz, o której trzeba pamiętać. Rabarbaru nie można jeść w nadmiarze, ponieważ zawiera kwas szczawiowy, który źle wpływa na zęby i kości, usuwając wapń z organizmu. Ważne jest, by nie gotować go w garnkach z aluminium, gdyż metal pod wpływem kwasu z rabarbarowego utlenia się i trafia do odwaru.
Kompot rabarbaru — składniki:
- 2 litry wody
- 6-7 łodyg rabarbaru bez liści
- sok z 1/2 cytryny
- cukier waniliowy
- miód do smaku
Przygotowanie:
- Rabarbar umyj i pokrój na niewielkie kawałki.
- Zagotuj w garnku rabarbar, dodaj cukier waniliowy.
- Gotuj kilkanaście minut aż zmięknie, odcedź.
- Gdy dość przestygnie, dosłódź kompot miodem, dodaj cytrynę i odstaw do zupełnego ostygnięcia. Gdy jest bardzo gorąco, możesz schłodzić go w lodówce i serwować z kostkami lodu.
Rabarbar sprawdzi się także w towarzystwie owoców takich jak wiśnie i truskawki.
Kompot z truskawek
Truskawki to jedna z najbardziej lubianych owoców, bez których nie wyobrażamy sobie letniej, lekkiej kuchni. Warto po nie sięgać, ponieważ zawierają dużo witamin i minerałów, w dodatku są niskokaloryczne. Truskawki dostarczają witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę E, A, PP oraz witaminę B9, czyli kwas foliowy. Nie brakuje im także mikroelementów takich jak: żelazo, fosfor, wapń, magnez, mangan. Zawierają także sporo błonnika pokarmowego i pektyn, które wspierają prace układu pokarmowego.
Kompot z truskawek — składniki:
- 2 litry wody
- 1 kg truskawek
- 1/2 szklanki cukru lub miodu (opcjonalnie)
Przygotowanie:
- Truskawki umyj, usuń szypułki.
- W garnku zagotuj wodę, dorzuć truskawki i gotuj ok. 15 minut, aż owoce zmiękną i oddadzą smak kompotowi. Jeśli wolisz słodszy kompot, możesz osłodzić go cukrem, miodem lub innym zdrowym słodzikiem.
Kompot z wiśni
Kompot z wiśni to kolejna klasyczna odsłona napoju do obiadu. Te niewielkie owoce o zdecydowanym smaku, zawierają witaminę C, K, B1, B2, kwas foliowy, potas, miedź, żelazo, a także błonnik.
Kompot z wiśni — składniki:
- 2 litry wody
- 0,5 kg wiśni
- cytryna
- miód do smaku (ok. 3 łyżek)
- szczypta cynamonu (opcjonalnie)
Przygotowanie:
- Wiśnie umyj, usuń ogonki.
- W garnku zagotuj wodę, wrzuć wiśnie i gotuj ok. 15 minut, aż owoce zmiękną i oddadzą smak i kolor kompotowi. Jeśli lubisz posłódź miodem, dodaj odrobinę cynamonu.
- Odstaw do ostygnięcia, dodaj sok cytryny.
Kompot z jabłek
Jabłka to chyba lubiane przez wszystkich owoce. Są smaczne, zdrowe i niskokaloryczne, w dodatku można je przygotować na wiele sposobów. Jabłka zawierają m.in.: potas, żelazo, cynk, krzem, witaminy A, C, E oraz z grupy B, które poprawiają stan skóry, włosów i paznokci. Nie brakuje w nich błonnika, który dobrze wpływa na sylwetkę.
Kompot z jabłek — składniki:
- 2 litry wody
- 4 duże jabłka, najlepiej antonówki
- 6 goździków
- 3 czubate łyżki cukru (opcjonalnie)
Przygotowanie:
- Jabłka umyj, usuń gniazda nasienne, pokrój na części.
- W garnku zagotuj wodę, dodaj jabłka, goździki i cukier. Gotuj ok. 20 minut (zależy od gatunku jabłek) aż owoce zmiękną, ale nie będą się rozpadać.
- Odstaw do ostygnięcia.
Kompot z agrestu
Agrest nieczęsto wykorzystywany jest w kuchni, choć za czasów młodości naszych babć, sięgano po niego często. Agrest zawiera witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C i E, a także minerały takie jak: cynk, fosfor, magnez, potas, sód, żelazo oraz wapń.
Kompot z agrestu — składniki:
- 1,5 l wody
- 2 kg agrestu
- 3/4 szklanki cukru
- 1/2 łyżeczki imbiru
Przygotowanie:
- Agrest umyj.
- W garnku zagotuj wodę, dodaj agrest, cukier i imbir. Gotuj ok. 10 minut.
- Odstaw do ostygnięcia i dobrze schłodź w lodówce.