Go to content

Kochasz jabłka? To dobrze, bo kocha je także twoja figura i zdrowie. Sprawdź dlaczego

jabłka
Fot. Pixabay / Hans / CC0 Public Domain

Ostatnio coraz częściej powtarzane jest angielskie powiedzenie “one apple a day, keeps the doctor away“ czyli w dowolnym tłumaczeniu jedno jabłko dziennie trzyma doktora z daleka. I trudno się z tym nie zgodzić, gdyż jabłka zdecydowanie służą naszemu zdrowiu. Warto je jeść nie tylko ze względu na ich wspaniały smak.

Są niskokaloryczne. Zawierają jedyne 57 kcal w 100 g oraz mają dużo fruktozy. Ten słodszy od sacharozy cukier powoli przemienia się w organizmie, zapobiegając szybkiemu wzrostowi poziomu cukru we krwi. Dzięki zawartości pektyn (rozpuszczalnego w wodzie błonnika), które wypełniają żołądek, mózg otrzymuje sygnał o sytości, a potem pektyny wspomagają pracę jelit. Ponadto oczyszczają one organizm neutralizując substancje toksyczne, regulują florę bakteryjną jelit, zapobiegają zaparciom.

Obniżają poziom złego cholesterolu. Hamują one wchłanianie złego cholesterolu LDL z jelita, zwiększając produkcję „dobrego” cholesterolu HDL w wątrobie. Neutralizując kwasy żółciowe, pektyny wymuszają na wątrobie pobieranie cholesterolu z krwi. Dodatkowo zawarte w jabłkach flawonoidy (przeciwutleniacze) zapobiegają powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych.

Flawonoidy wzmacniają serce. Blokują blaszkom miażdżycowym możliwość przyklejania się do naczyń krwionośnych. Flawonoidy chronią także naczynia krwionośne przed stanami zapalnymi, a także przyspieszają regenerację ich ścianek.

Cynk wpływa na odporność. Jabłko zawiera witaminę C, która usuwa z organizmu wolne rodniki, ale nie są to duże wartości. Zawierają jednak cynk, niezbędny do prawidłowego rozwoju limfocytów T, czyli białych krwinek, które niszczą bakterie i wirusy.

Minerały dla urody. Jabłka zawierają m. in. potas, żelazo, cynk, krzem, witaminy A, C, E oraz z grupy B które poprawiają stan skóry, włosów i paznokci. Przeciwutleniacze, w których skład wchodzą wyżej wymienione minerały i witaminy, zwalczają wolne rodniki, które uszkadzają błony komórkowe, co wpływa na proces starzenia organizmu.

Są korzystne dla zębów. Wynika to z faktu,  że gryzienie twardych owoców jest korzystne dla dziąseł. Pektyny z jabłek wzmacniają szkliwo, chroniąc je przez niszczeniem i powstaniem próchnicy.

Smacznego i na zdrowie!