Go to content

Jak zrobić drożdże na dwa domowe sposoby? To prostsze niż myślisz!

Jak zrobić drożdże domowym sposobem, jak zrobić drożdże do picia
Fot. iStock

Jak zrobić drożdże domowym sposobem to pytanie, które w ostatnim czasie pojawiało się zaskakująco często. Okazuje się, że to wcale nie jest trudne, trzeba tylko wiedzieć, jak zabrać się do zadania. Podpowiadamy, jak zrobić drożdże na dwa domowe sposoby, i jak przeprowadzić kurację z drożdżami do picia.

Temat drożdży stał się wyjątkowo interesujący w chwili, gdy w czasie pandemii koronawirusa nagle ze sklepowych polek zniknęły wszystkie drożdże. Okazało się, że Polacy mają smykałkę do pieczenia, a brak drożdży stał się w tej sytuacji bardzo kłopotliwy. Szczęśliwie na pytanie jak zrobić drożdże znalazła się prosta odpowiedź, a nawet dwie.

Fot. iStock

Jak zrobić drożdże z piwa?

Składniki:

  • 150 ml piwa
  • 1,5 łyżeczki cukru
  • 1,5 łyżki mąki

Przygotowanie: 

  1. Naczynie szklane lub kamionkowe umyj i wyparz.
  2. Do naczynia przełóż składniki, wymieszaj dokładnie, i górę naczynia nakryj czystą gazą lub ściereczką, by masa mogła „oddychać”.
  3. Odstaw w ciepłe miejsce na noc, już po 12 h drożdże będą gotowe np. do upieczenia chleba.

Z podanej ilości składników powstaje 70 g drożdży, które wystarczą do upieczenia chleba z 500 g mąki.

Jak zrobić drożdże domowym sposobem, jak zrobić drożdże do picia

Fot. iStock

Jak zrobić drożdże z ziemniaków — przepis 

Składniki:

  • 2 ziemniaki
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka piwa pasteryzowanego

Przygotowanie: 

  1. Ziemniaki obierz, umyj i ugotuj do miękkości.
  2. Odlej z nich wodę i zbenduj je na gładką masę.
  3. Do masy ziemniaczanej dodaj łyżeczkę cukru i dokładnie wymieszaj.
  4. Dodaj łyżeczkę piwa niepasteryzowanego i ponownie dokładnie wymieszaj.
  5. Masę przełóż do wyparzonego słoika, górę przykryj cienką ściereczką lub złożoną gazą zabezpieczoną gumką recepturką, by masa mogła „oddychać”. Nie wolno zakręcać słoika szczelnie nakrętką.
  6. Odstaw na kilka dni w ciepłe miejsce, by wytworzyły się drożdże, które poznasz po charakterystycznym zapachu.

Drożdże można kilka dni przechowywać w lodówce lub zamrozić w małych porcjach.

Jak zrobić drożdże domowym sposobem, jak zrobić drożdże do picia

Fot. iStock

Zalety drożdży

Drożdże można wykorzystać nie tylko w kuchni, do różnych wypieków. Stanowią one doskonały produkt do domowej pielęgnacji, zarówno tej wewnętrznej, jak i zewnętrznej.

Drożdże zawierają bogactwo witamin z grupy B oraz różne substancje mineralne, takie jak: fosfor, magnez, cynk, żelazo, selen, potas, chrom. Nie brakuje w nich również białka i błonnika, który wspiera działanie układu pokarmowego. Obecność witaminy H (zwana także B7), czyli osławionej biotyny, doskonale wpływa na skórę i włosy. Dzięki biotynie włosy stają się zdrowsze, mocniejsze i lepiej rosną, mniej wypadają. Drożdże zbawienie działają na stan skóry, pomagając pozbyć się z niej niedoskonałości.

Jak zrobić drożdże do picia?

Drożdże można wykorzystać do picia, ale pojawiają się wątpliwości, czym różnią się od siebie drożdże piekarnicze (piekarskie) i piwowarskie. Trzeba wyjaśnić, że drożdże piekarnicze i piwowarskie to ten sam rodzaj drożdży pochodzący od szczepu Saccharomyces cerevisiae, różni je jednak forma. Najwięcej witamin i wartości odżywczych mają drożdże piwowarskie (powstają jako efekt uboczny produkcji piwa), które zazwyczaj dostępne są w postaci proszku lub tabletek, i działają silniej od piekarniczych. Natomiast piekarnicze, które kupujemy głównie w kostkach lub suszone w kulinarnych celach, nie nadają się do bezpośredniego spożycia na surowo i trzeba je zaparzyć.

Jeśli marzy się komuś poprawienie stanu skóry i włosów, kuracja z drożdżami do picia może tu bardzo pomóc. Dla wielu osób takie naturalne wzmocnienie jest ważnym elementem leczenia trądziku. Drożdże działają przeciwzapalnie oraz regulują pracę gruczołów łojowych. Biotyna zmniejsza ilość wyprysków i sprawia, że cera wygląda lepiej, co jest dużym wsparciem dla skóry.

Jak zrobić drożdże domowym sposobem, jak zrobić drożdże do picia

Fot. iStock

Jak zrobić drożdże do picia?

Aby zrobić drożdże do picia, należy odpowiednią ilość świeżych drożdży rozrobić w szklance i zalać wrzątkiem w proporcji pół na pół. Wrzątek jest konieczny, by unieszkodliwić grzyby, które mogą prowadzić do problemów z żołądkiem, a w czasie długiego przyjmowania nawet do zagrzybienia organizmu. Jedyne, o czym należy pamiętać to, by napoju nie dosładzać.

Maksymalna dawka drożdży na raz wynosi pół kostki (kostka 100g) rozpuszczonej we wrzątku. Jeśli ktoś obawia się smaku drożdży, który jest bardzo specyficzny, może zalać je gorącym mlekiem. Najlepiej kurację drożdżową zacząć od niewielkich dawek, np. 1/4 ze 100 g (kostki) drożdży. Osoby z wrażliwym układem pokarmowym mogą po wypiciu drożdży odczuwać dolegliwości takie jak zgaga, czy problemy żołądkowe.

Drożdże należy pić regularnie, by zauważyć pierwsze efekty po około 20 dniach kuracji. Nie należy przyjmować ciągiem drożdży dłużej niż przez 40 dni. Kurację można stosować  na dwa sposoby: pić roztwór przez 3 tygodnie i zrobić 1 tydzień przerwy, lub pić je przez 3 miesiące i po tym czasie zrobić miesiąc przerwy. Przerwa od picia drożdży jest konieczna, aby organizm mógł odpocząć.

Maseczka z drożdży do skóry z niedoskonałościami

Drożdże doskonale sprawdzą się jako element domowej pielęgnacji skóry. Istnieje wiele przepisów na maseczki do twarzy z dodatkiem drożdży, które poprawiają wygląd skóry.

Jak zrobić drożdże domowym sposobem, jak zrobić drożdże do picia

Fot. iStock

Składniki:

  • 1/4 kostki drożdży piekarskich
  • 1 łyżka mleka

Wystarczy wymieszać i nałożyć papkę na oczyszczoną skórę.  Zmyj po 20 minutach ciepłą, ale nie gorącą wodą.

Jeśli masz skórę suchą – dodaj kilka kropel oliwy z oliwek.
Jeśli twoja skóra ma przebarwienia – dodaj odrobinę soku z cytryny.


źródło: dompelenpomyslow.pl ,beszamel.se.pl ,jaknaturalnie.pl