Go to content

Domowe sposoby na przebarwienia skórne

Przebarwienia na skórze powstają z różnych powodów. Na przykład w wyniku promieniowania ultrafioletowego, przewlekłych chorób wątroby, przyjmowania niektórych leków, w czasie ciąży lub po prostu z powodu starzenia się skóry. Przebarwienia na skórze są nieestetyczne, a jeśli pojawiły się w widocznych miejscach, mogą być źródłem kompleksów. Na szczęście istnieje kilka naturalnych sposób, by zmniejszyć ich widoczność.Zanim jednak zastosujesz którąś z poniższych metod, wykonaj próbę alergiczną na niewielkim fragmencie skóry. Skonsultuj się także z dermatologiem – być może twój przypadek wymaga wprowadzenia zaawansowanego leczenia.

Domowe sposoby na przebarwienia skórne

Przed rozpoczęciem walki z przebarwieniami, musisz oczyścić skórę. Idealnie sprawdzi się delikatny peeling, dzięki któremu usuniesz martwy naskórek. Tak przygotowana skóra będzie lepiej reagowała na rozjaśnienia.

Cytryna

Sok z cytryny to najlepszy składnik do rozjaśniania, oczyszczania i dezynfekcji skóry. Upewnij się wcześniej, że nie jesteś uczulona na cytrusy. Co dalej? Wystarczy wymieszać sok z cytryny ze śmietaną lub miodem i umieścić papkę bezpośrednio na skórze. Po 10 minutach zmyj mieszaninę wodą. Możesz także wymieszkać sok z cytryny z wodą i kilka razy w ciągu dnia przemywać nią twarz.  Dla wzmocnienia efektu możesz również połączyć sok z cytryny z sodą oczyszczoną i nakładać punktowo na przebarwione obszary.

Aloes

Roślina ta pomaga w regeneracji skóry, przyspiesza gojenie oparzeń i rozjaśnia plamy pigmentowe. Wystarczy wycisnąć sok z liści aloesu i nałożyć na skórę dwa razy dziennie.

Cebula

Cebula zawiera zarówno siarkę, jak i witaminę C – składniki, które pomagają zregenerować skórę i pozbyć się plam pigmentowych, a także wygładzić zmarszczki i zwalczyć trądzik. Wystarczy nałożyć sok z cebuli na konkretne obszary skóry i zmyć po 10 minutach.

Czosnek

Czosnek zawiera ogromną ilość olejków eterycznych, które pomagają rozjaśnić skórę. Pokrój ząbek czosnku na plasterki i pocieraj nim twarz.

Ocet

Ocet jabłkowy wyrównuje koloryt i wygładza skórę. Nałóż go wacikiem na przebarwione miejsca i zmyj wodą po około 20 minutach.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Domowe sposoby na przebarwienia skórne Fot. iStock/Jacob Ammentorp Lund

1/1 Domowe sposoby na przebarwienia skórne

Domowe sposoby na przebarwienia skórne

Jogurt

Jogurt zawiera kwas mlekowy, który pomaga odnowić skórę, zdezynfekować ją i usunąć plamy pigmentowe. Nałóż jogurt na twarzy, a po 20 minutach zmyj ciepłą wodą.

Kurkuma

Niech cię nie zwiedzie jej pomarańczowy kolor. Naprawdę rozjaśnia skórę! Wymieszaj przyprawę z naturalnym sokiem pomarańczowym, podgrzej i nałóż wacikiem na skórę.

Jagody

Są fioletowe, ale zawierają bardzo dużo witaminy C, która rozjaśnia skórę. Rozgnieć jagody i nałóż je na przebarwione miejsca. Po kilkunastu minutach spłucz.

Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, pamiętaj, żeby regularnie ją stosować. Podczas kuracji dokładnie obserwuj swoją skórę. Jeśli zauważysz reakcję alergiczną lub pojawią się przebarwienia, zrezygnuj z rozjaśniania domowymi sposobami.

Źródło: Bright Side