Marcepan to słodka masa o konsystencji plasteliny, bez której wiele osób nie wyobraża sobie zdobienia domowych wypieków. Można zastosować go jako masę pokrywającą wierzch lub nadzienie, tworzyć z nich słodkie, jadalne kwiaty lub figurki. Marcepan można kupić gotowy, lub przygotować samodzielnie, co nie jest kłopotliwe.
Marcepan znany jest od wczesnego średniowiecza, w którym stanowił prawdziwy, cenny rarytas. Na zakup jego mogli sobie pozwolić jedynie najzamożniejsi, ze względu na wysoką cenę cukru. To zmieniło się dopiero w XIX wieku, gdy rozpoczęte produkcję cukru na większą skalę i siłą rzeczy jego cena zmalała, a co za tym idzie, spadła również cena marcepanu, który stał się bardziej dostępny.
Marcepan — co to jest?
Marcepan jest słodką i aromatyczną masą tradycyjnie przyrządzaną z drobno zmielonych migdałów i cukru pudru. Zgodnie z recepturą migdały powinny stanowić co najmniej 2/3 masy, co gwarantuje odpowiednią wilgotność marcepanu oraz żółtawą, jasną barwę. Alternatywnie, zamiast cukru pudru, można wykorzystać zwykły cukier, naturalny miód lub inne słodziki, np. syrop z agawy, ksylitol czy erytrol. Można do tej receptury dodać olejek migdałowy lub wodę różaną, by uszlachetnić smak marcepanu. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by dodać nieco barwnika spożywczego, który zabarwi domowy marcepan. Zwykła masa marcepanowa, w której proporcje cukru i migdałów mniej więcej dzielą się po połowie, ma raczej niewyróżniający się kolor. Po wyrobieniu masa marcepanowa powinna być elastyczna, zdecydowanie pachnąca migdałami, łatwa do rozwałkowania i uformowania.
Kupując gotowy produkt należy zwrócić uwagę na jego skład. Im więcej migdałów, tym lepiej. To istotne, ponieważ można natknąć się na gotowe masy marcepanowe, które zawierają przede wszystkim cukier, jedynie z symboliczną ilością mielonych migdałów, a nawet z dodatkiem konserwantów.
Kaloryczność marcepanu
Marcepan zdecydowanie nie jest przekąską, po którą można sięgać bezkarnie. Mówiąc o składzie marcepanu, nie sposób pominąć tematu kaloryczności tego przysmaku. W 100 g masy marcepanowej kryje się ok. 450 kcal. To sporo. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że gotowe produkty z marcepanem często zawierają polewę czekoladową lub inne dodatki, kaloryczność takiej przekąski mocno wzrasta.
Marcepan — jakie migdały wybrać?
Migdały to najistotniejszy składnik marcepanu. Można sięgnąć po migdały w płatkach, już oczyszczone ze skórek, lub całe i samodzielnie je przygotować do wykorzystania. Przy stosowaniu całych migdałów należy je zalać wrzącą wodą i odczekać 10-15 minut, po czym odlać wodę. Gdy przestygną, trzeba je obrać ze skórek, a następnie wykorzystać do wybranego przepisu na masę, by powstał marcepan.
O ile słodycze same w sobie przez dodatek cukru nie są najzdrowsze, to nie da się ukryć, że jednak migdały zawierają w sobie sporo dobrego. Zawierają one białka i zdrowe tłuszcze, głównie jedno- i wielonienasycone (m.in. omega-6 i omega-3, kwas alfa-linolenowy). Znajdziemy tu także błonnik, witaminy z grupy B i witaminę E, składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, wapń i magnez. W ich składzie znajdują się również cenne dla profilaktyki chorób przewlekłych polifenole i fitosterole. Migdały wpływają na obniżenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Mogą po nie sięgać cukrzycy, ponieważ same migdały podnoszą glikemii tak mocno, jak zwykła słodka przekąska. Niestety, inaczej jest już z gotowym marcepanem, który ze względu na wysoką zawartość cukru nie jest wskazany dla cukrzyków.
Domowy marcepan — przepis
Ponieważ w sklepach można natknąć się na masy marcepanowe z dodatkiem konserwantów czy aromatów, czasem nawet o niewielkiej ilości migdałów, należy przed zakupem czytać etykiety. Ten, kto woli mieć pod ręką sprawdzony produkt, może samodzielnie przygotować domowy marcepan — przepis na niego jest naprawdę prosty.
Domowy marcepan — składniki:
- 250 g migdałów w płatkach
- 300 g białego cukru
- 100 ml wody
- 1 łyżka cukru pudru
- kilka kropli olejku migdałowego
- ew. barwnik spożywczy
Przygotowanie:
- Migdały i cukier puder wsyp do zakrywanej misy blendera lub dość wysokiej miski (na jej wierzch nałóż folię spożywczą, zrób dziurkę na blender). Migdały zmiel na proszek. Im drobniejszy i bardziej jednolity, tym lepszy.
- Do garnka z grubym dnem wsyp cukier, wlej 100 ml wody, i ewentualnie barwnik spożywczy, jeśli chcesz nadać marcepanowi żywszej barwy. Na niewielkim ogniu podgrzewaj wodę z cukrem, przez chwilę mieszając. Podgrzej do temperatury ok. 115ºC, po czym wyłącz i wlej do migdałów, dodaj olejek migdałowy i blenduj jeszcze przez pięć minut, aż masa będzie jednolita.
Odstaw do ostygnięcia. - Gdy marcepan będzie już chłodny, przełóż go na stolnicę i wyrabiaj przez kilka minut, aż masa otrzyma odpowiednią konsystencję. Następnie owiń folią spożywczą.
Nadmiar marcepanu przechowuj w lodówce, w folii spożywczej. Przed wykorzystaniem wyjmij go wcześniej z lodówki.