Go to content

Mszyce – jak rozpoznać te małe szkodniki i jakie domowe sposoby zastosować w walce z nimi?

Mszyce - jak je rozpoznać, domowe sposoby na mszyce
Fot. iStock

Mszyce to jedne z najczęstszych oraz najgroźniejszych szkodników roślin. Te niewielkich gabarytów owady atakują rośliny balkonowe i ogrodowe bez litości. Potrafią w niedługim czasie zniszczyć to, co rośnie w doniczkach lub na rabatach. Jak wyglądają mszyce na roślinach i jakie domowe sposoby będą najlepsze w walce z tymi szkodnikami?

Mszyce – jak je rozpoznać?

Mszyce to owady, które są niebezpiecznymi szkodnikami roślin. Rozpoznano wiele gatunków mszyc, które różnią się od siebie kolorem, a także wielkością. Mimo że osiągają rozmiar od 2 do 5 mm, straty jakie mogą poczynić, są nieporównywalnie większe. Bez problemu można wyróżnić mszyce na tle innych owadów. Mają miękkie ciało i gromadą obłażą roślinę, zakładając liczne kolonie. Najczęściej zaczynają żerowanie od góry roślin, a później roznoszą się na innej części. Może być ich aż tak dużo, że potrafią wręcz zakryć sobą całą roślinę czarnym, zielonym lub białym „dywanem”. Gdy na jednej roślinie brakuje już dla nich miejsca, przenoszą się na kolejną, dając początek nowej kolonii. Brak odpowiednio wczesnej reakcji na mszyce w ogrodzie lub na balkonie powoduje to, że rośliny są uszkadzane i obumierają.

Mszyce - jak je rozpoznać, domowe sposoby na mszyce

Fot. iStock

Mszyce – jak szkodzą roślinom?

Aparat gębowy mszyc pozwala na wysysanie soków z roślin. Najchętniej mszyce wypijają sok z młodych pędów wierzchołkowych, ale można je spotkać także na liściach i kwiatostanach. Obecność mszyc to wręcz gwarant zahamowania wzrostu roślin. Zaatakowane pędy i liście zwijają się i żółkną, a po czasie usychają. Co więcej, mszyce zwabiają mrówki do miejsc, w których żerują. Szkodniki wydzielają lepką i słodką wydzielinę – kropelki odchodów, zwaną spadzią.  To one, jak magnes, przyciągają mrówki, które w zamian za możliwość spijania spadzi chronią mszyce przed drapieżnymi owadami. Jest jeszcze inny minus żerowania mszyc. Spadź jest pożywką dla grzybów pojawiających się na roślinach pod postacią czarnych kropek i sprzyja także rozwojowi szarej pleśni. Mszyce mogą przenosić na rośliny także choroby wirusowe.

Mszyce - jak je rozpoznać, domowe sposoby na mszyce

Fot. iStock

Domowe sposoby na mszyce

Mszyce rozmnażają się w niezwykle szybkim tempie, i tak samo szybko przenoszą się na inne rośliny. Niekontrolowane rozmnażanie się mszyc bardzo źle kończy się dla roślin. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy działalności mszyc na grządkach lub w doniczkach, trzeba natychmiast działać. Można zastosować opryski lub naturalne domowe sposoby na mszyce, które polecają ekolodzy.

Pożyteczne owady

Jeśli w sposób naturalny chcesz pozbyć się mszyc, zaproś do ogrodu owady będące naturalnymi ich wrogami.  Pomocne będą złotooki i biedronki, które żywią się mszycami, a same nie stanowią zagrożenia dla roślin. Biedronka w ciągu tylko jednego dnia potrafił zjeść nawet kilkadziesiąt mszyc dziennie, a jej larwa jeszcze więcej. Według powtarzanych rad warto rozwieszać tam, gdzie występuje problem mszyc, żółte wstążki. Żółty kolor ponoć przyciąga biedronki. Jeśli chodzi o złotooka, warto posadzić rośliny miododajne, ponieważ on również żywi się ich nektarem, więc jest szansa, że chętnie będzie ściągał w pobliże roślin zaatakowanych przez szkodniki.

Mszyce - jak je rozpoznać, domowe sposoby na mszyce

Fot. iStock

Pokrzywa na mszyce

Pokrzywa jest naturalnym środkiem na mszyce, który cieszy się dobrą opinią wśród zwolenników ekologii. Warto wykorzystać pokrzywę jeszcze przed jej kwitnieniem, czyli końcówka maja/początek czerwca. Wystarczy zebrać kilogram tego ziela, wrzucić do wiadra z 10 litrami wody i zostawić w chłodnym miejscu na dobę. Po tym czasie bez rozcieńczania maceratu opryskujemy mszyce na roślinach.

Jeśli pokrzywę zostawimy na kolejne dwa tygodnie, powstanie gnojówka. Ważne przy tym, by codziennie ją mieszać i trzymać pod przykryciem. Po upływie dwóch tygodni gnojówka jest gotowa do zastosowania. Należy najpierw rozcieńczyć ją w proporcji 0,5 litra gnojówki na 10 litrów wody, i spryskiwać nią rośliny. Zapach co prawda jest specyficzny, ale skuteczność działania gnojówki sprawia, że jest ona najczęściej polecanym sposobem na walkę z myszą.

Czosnek

To kolejna naturalna metoda na mszyce, bardzo prosta i szybka w wykonaniu. Wystarczy 3 ząbki czosnku pokrojone w kostkę zalać 1 itrem chodnej wody i odstawić na dobę w ciepłe, ale nie słoneczne miejsce. Po tym czasie macerat należy odcedzić i odlać do spryskiwacza bez rozcieńczania. Takim płynem traktuje się miejsca, w których pojawiają się mszyce.

Chude mleko

Chude mleko wymieszaj w proporcji 1 do 1 z wodą i taką mieszanką spryskaj mszycę na roślinach. Ten sposób jest skuteczny, o ile mszyc nie ma zbyt wiele.

Strumień wody

To chyba najbardziej naturalny i neutralny sposób walki z mszycami. Wystarczy skierować silny strumień wody z węża lub ze spryskiwacza z regulacją, w miejsce oblepione przez mszyce, aby pozbyć się w ich sposób mechaniczny.  Należy tylko uważać na mniej wytrzymałe roślinki, by nie uszkodziło ich uderzenie strumienia wody.

Popiół drzewny 

Popiół drzewny jest kolejnym sposobem na mszyce. Zaleca się rozpylenie popiołu zebranego z kominka lub pieca opalanego drewnem na roślinę, na której żerują szkodniki.

Ręczne zbieranie

Ta metoda jest dość uciążliwa, ale skuteczna. Pędy, na których już rozgościły się kolonie mszyce należy wyciąć i najlepiej zutylizować. Dla pewności można potraktować rośliny jedną z wyżej wymienionych metod.

Zasadź odstraszające mszyce rośliny

Poza owadami, które żywią się mszycami, są także rośliny, których zapach odstrasza ty małe szkodniki. Szczególnie warto mieć w ogrodzie zioła takie jak: tymianek, czosnek, lawenda i szałwia, które wydzielają odstraszający mszyce zapach.

Fot. iStock

Co, jeśli domowe sposoby na mszyce zawiodą?

Jeśli metody naturalne, łagodne dla ekosystemu nie pomogą, a problem jest trudny do opanowania, trzeba sięgnąć po chemię. Środki owadobójcze należy stosować jako broń ostateczną, ponieważ działają niszcząco nie tylko na mszyce, ale także na inne pożyteczne owady, jak pszczoły, a także ptaki. Mogą ucierpieć od nich nawet same ratowane rośliny. Gdy jednak nie ma wyboru, należy zakupić odpowiedni preparat i wykonać oprysk w suchy, bezwietrzny dzień. Należy założyć rękawice ochronne i maseczkę, by nie wdychać oparów.

Niezwykle ważne w zapobieganiu pojawienia się mszyc w ogrodzie i na balkonie, jest odpowiednia pielęgnacja roślin. Rośliny osłabione, bez odpowiedniej ilości słońca, wody czy nawozu, są bardziej narażone na inwazję mszyc. Warto także pamiętać, że mszyce przechodzą z rośliny na roślinę, więc dobrze jest zadbać, by nie rosły w nadmiernym zagęszczeniu.


źródło:  muratordom.pl , dom.wp.pl