Go to content

Kwiaty na balkonie wschodnim, zachodnim, północnym i południowym. Jakie gatunki roślin sprawdzą się najlepiej?

Kwiaty na balkonie wschodnim, zachodnim, północnym, południowym
Fot. iStock

Kwiaty na balkonie to piękny element wystroju, który nie tylko zdobi, ale poprawia humor. Miłośnicy kwiatów powinni wiedzieć, jakie kwiaty sprawdzą się najlepiej, w zależności od warunków. Inne kwiaty mogą sprawdzić się na balkonie wschodnim, a inne na zachodnim, północnym czy południowym. Jakie gatunki roślin kwitnących najlepiej wybrać?

Kwiaty na balkonie to dla wielu osób przyjemna konieczność. Miłośnicy kwiecistych aranżacji już od marca zastanawiają się, w jaki sposób ozdobić balkon, by wyglądał pięknie, a czas na nim spędzony, np. przy lekturze, był czasem relaksu i przyjemności. Rośliny najlepiej instalować na balkonie w drugiej połowie maja, po tzw. Zimnych Ogrodnikach (15 V), kiedy kwiatom nie zagrażają już przymrozki. Kwiaty swoje zadanie spełniają doskonale – zdobią, poprawiają humor, wiele z nich nie tylko pięknie wygląda, ale i pachnie. Bardziej gęste rośliny lub pnącza można wykorzystać jako żywy parawan, by odciąć się od zbyt bliskiego sąsiedztwa lub ciekawskich oczu. Nie bez znaczenia jest, jakie gatunki kwiatów wybierzemy. Konieczne jest także zapewnienie im warunków do wzrostu, aby naprawdę cieszyły oczy swoją urodą.

Kwiaty na balkonie wschodnim, zachodnim, północnym, południowym

Fot. iStock/kwiaty na balkonie

Kwiaty na balkonie wschodnim

Na balkonie wschodnim kwiaty mają się dobrze, ponieważ słońce świeci od samego rana do godziny 13, co stwarza dobre warunki dla większości roślin kwitnących. Słońce świeci intensywnie, ale nie na tyle, by parzyć rośliny. Po południu natomiast dominuje światło rozproszone, które pozwala na optymalny wzrost, ale nie naraża na przegrzane roślin i wysuszenie podłoża.

Kwiaty na balkonie wschodnim, zachodnim, północnym, południowym

Fot. iStock

Na balkonie wschodnim sprawdzą się kwiaty ozdobne takie jak: pelargonia rabatowa i bluszczolistna, fuksja ogrodowa, heliotrop peruwiański, bakopa, kocanki włochate, werbena ogrodowa, skrętnik, begonia bulwiasta, barwne odmiany bluszczu pospolitego, szczawik trójkątny, laurencja zatokowa, nemezja czy róże. Ponieważ balkon południowy to najlepsze miejsce na rośliny, wybór jest znacznie szerszy, w porównaniu do roślin kwitnących na balkony północne.

Kwiaty na balkonie zachodnim

Na balkonie zachodnim kwiaty będą miały dużo promieni słonecznych i wysoką temperaturę. Na takim bardzo jasnym balkonie słońce przygrzewa od godzin popołudniowych aż do późnego wieczora. Dlatego należy wybrać rośliny kochające słońce, którym ono nie zaszkodzi. Nie można zapominać o regularnym podlewaniu, ponieważ nawet bardziej odporne kwiaty na balkon zachodni potrzebują odpowiedniej ilości wody, by przetrwać. Warto także wspomnieć, że lepiej wybierać duże doniczki w jasnych kolorach. Ciemne będą nagrzewać się zbyt szybko, co może doprowadzić na słonecznym balkonie do przegrzania systemu korzeniowego i wysuszenia podłoża. Z tego samego powodu nie poleca się wkładać pojemników do metalowych osłonek.

Kwiaty na balkonie wschodnim, zachodnim, północnym, południowym

Fot. iStock

Kwiaty na balkonie zachodnim najlepiej podlewać w godzinach przedpołudniowych lub zaraz po zachodzie słońca, by woda zbyt szybko nie wyparowała. Pięknie będą się prezentowały kwiaty takie jak: nasturcja, begonia, surfinia, petunia, pelargonia bluszczolistna, maciejka, kobea pnąca, groszek pachnący, bratek ogrodowy, aster chiński czy aksamitka.

Kwiaty na balkonie południowym

Na balkonie południowym słońce pojawia się w godzinach ok. 10-16, a silne promienie słoneczne nie są zbyt łaskawe dla bardziej wrażliwych kwiatów. Podobnie jak w przypadku balkonu od zachodniej strony, jest wiele gatunków kwitów, które kochają słońce i balkon południowy będzie dla nich doskonała lokalizacją. Tu również lepiej unikać metalowych, ciemnych i zbyt małych pojemników, z których szybko wyparuje woda.

Kwiaty na balkonie wschodnim, zachodnim, północnym, południowym

Fot. iStock

Na balkonie południowym sprawdzą się kwiaty takie jak: pelargonia rabatowa i angielska, lobelia przylądkowa, surfinia i petunia. Dobrze będą się czuły także: lawenda wąskolistna i francuska, wilec ziemniaczany (ipomea), portulaka wielokwiatowa, koleus Blumego, astersicus nadmorski.

Kwiaty na balkonie północnym

Kwiaty na balkonie północnym to niełatwy temat, ponieważ jest na nim wyjątkowo mało światła. Zacieniony balkon z reguły jest nie tylko chłodniejszy, ale także bardziej wilgotny. Warto pomyśleć w takim przypadku o donicach o grubych ściankach, które dłużej będą trzymały ciepło. Warto zadbać o odpowiedni drenaż (warstwa keramzytu) oraz dziury odpływowe w doniczkach, by wilgoć i choroby grzybowe nie zagroziły rosnącym na balkonie północnym kwiatom. Nie zaszkodzi, by osłonki były kolorowe lub jasne, co zdecydowanie rozjaśni i doda energii zacienionemu balkonowi.

Kwiaty na balkonie wschodnim, zachodnim, północnym, południowym

Fot. iStock

Na balkonie północnym można uprawiać rośliny posiadające kolorowe i duże kwiaty, które dobrze znoszą rozproszone słońce, takie jak: begonie bulwiaste i niecierpki nowogwinejskie. Może się tu powieść uprawa nieco skromniejszego barwinka pospolitego, dąbrówki rozłogowej lub niezapominajki. Północna lokalizacja balkonu nie daje większych możliwości wyboru ozdobnym roślinom kwitnącym, za to dobrze będą się czuły rośliny balkonowe o ozdobnych liściach. Sprawdzi się tu np.: bluszcz pospolity, bluszczyk kurdybanek, plektrantus „Nico”, ozdobne paprocie czy funkie.

Warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki, dobierając kwiaty odpowiednie na balkon północny, południowy, wschodni czy zachodni. To zdecydowanie ułatwi zadanie, zwiększając szansę powodzenie w uprawie i zaaranżowanie różnego typu balkonów w najlepszy sposób.


źródło: rosliny.urzadzamy.pl,www.urzadzamy.pl