Związek

8 oznak że w końcu jesteś w dobrym związku. Takim, na jaki zasługujesz ❤

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2021
fot. FTiare/iStock
 

Nie jest łatwo znaleźć związek, w którym szczęście panuje cały czas. Relacje to kompromisy, negocjacje, kłótnie i frustracje. Kiedy jednak poczucie komfortu i swobody jest silniejsze niż inne emocje, wiesz, że w końcu jesteś w dobrym związku, takim, na który zasługujesz.

1. Rzeczy, które są dla Ciebie ważne, mają znaczenie również dla niego

Nie musicie mieć tych samych hobby i zainteresowań, ale kiedy jesteś w dobrym związku, rzeczy, które są dla ciebie ważne, będą miały znaczenie również dla twojego partnera. Jeśli jest dla ciebie ważne, aby od czasu do czasu uciec gdzieś daleko, a on jest domatorem, wyznacznikiem dobrej relacji będzie to, że on to uszanuje. A ty? Nie robisz afery, bo on lubi godzinami przesiadywać w garażu i polerować motocykl. Jeśli potraficie się zrozumieć i zaakceptować, wiedz, że jesteś w związku, na który zasługujesz.

2. Słuchacie i słyszycie, co mówi druga strona

Nie musi to być wielkie wydarzenie życiowe, mogą to być drobiazgi, ale istotne dla ciebie – zjadłaś coś dobrego, słyszałaś o fajnej książce albo ochrzanił cię szef, itp. Dobry partner pamięta rzeczy, które są kluczowe, szczęśliwe lub stresujące w twoim życiu.

3. Możesz otwarcie rozmawiać o problemach

Wszystkie związki wiążą się z wyzwaniami i problemami, ale ważne jest, aby rozmawiać o rzeczach, które cię niepokoją lub sprawiają, że czujesz się niekomfortowo. Jeśli jesteś w dobrym związku, nie boisz się, że mówiąc o nich, zdenerwujesz swojego partnera.

4. Dotrzymujecie danego sobie słowa

Może to być zaproszenie lub obietnica naprawienia czegoś, nieważne co obiecał, ważne, że się z tej obietnicy wywiązał.

5. Szanujecie wzajemnie swoje granice

Ważne jest, aby od samego początku znać, uznawać i szanować swoje granice. Powinnaś zawsze móc powiedzieć „nie” bez poczucia winy i wychodzenia ze swojej strefy komfortu. Wzajemne poszanowanie granic to jeden z najlepszych sposobów na stwierdzenie, czy opiekujecie się sobą nawzajem.

6. Nie wyśmiewacie się z siebie przy innych

Naturalne jest żartowanie, śmianie z własnych przywar, ale niektóre żarty nie muszą być dzielone z innymi, nawet jeśli robi się to nie w złej wierze. O jakich sytuacjach mowa? Ano np. o słabościach, o których wiecie tylko wy. Jeśli jesteś w dobrym związku, na który zasługujesz, on nigdy nie wykorzysta tego, co wie, przeciwko tobie dla chwili towarzyskiego splendoru.

7. Nie wyładowujecie na sobie frustracji

Kiedy jest się z kimś blisko, łatwo jest wyładować na nim swoją frustrację. Jeśli jesteś w dobrym związku, nie obwiniasz partnera (ani on ciebie) za swoje niepowodzenia.

8. Stawiacie siebie na pierwszym miejscu

Potrzeba czasu, aby ktoś stał się ważną częścią twojego życia. W dobrym związku stajecie się nawzajem swoimi „priorytetami”.


Związek

Gruzja – aktywne zwiedzanie i odpoczynek. Co warto zobaczyć?

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2021
 

Gruzja od niedawna stała się krajem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów. Jest krajem, w którym łączą się dwie kultury: europejska oraz azjatycka, co sprawia, że kraj ten zaciekawia, zachwyca oraz inspiruje. Jest idealnym miejscem zarówno dla poszukiwaczy aktywnego wypoczynku zarówno w mieście, jak i dla tych, którzy chcą odpocząć na łonie przyrody.

Praktyczne informacje o Gruzji – co warto wiedzieć przed wyjazdem

Obywatele Polscy do Gruzji mogą wjeżdżać bez posiadania paszportu. Wystarczy dowód osobisty. Kraj ten nie wymaga także wiz, jeśli pobyt trwa maksymalnie 365 dni. Językiem urzędowym kraju jest gruziński, jednak bez problemu można porozumieć się zarówno po rosyjsku, jak i po angielsku. Ułatwione procedury wjazdu, stopień bezpieczeństwa oraz łatwa możliwość komunikowania się z obywatelami sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na wyjazd w to właśnie miejsce. Warto pamiętać, że w Gruzji nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego (EKUZ), dlatego przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, lub skorzystać z tego, które oferuje biuro podróży. Obowiązującą walutą kraju jest lari, jednak na miejscu bez problemu można wymienić dolary lub euro na oficjalną walutę. Płatności ułatwia też karta Revolut, która bez problemu jest obsługiwana w większych aglomeracjach.

Miasto kontrastów – Tbilisi

Stolica kraju Tbilisi jest idealnym miastem na weekendowy wypad. Miasto zamieszkuje ponad milion osób, jest ono największym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i przemysłowym kraju. Z uwagi na swoją bogatą historię oferuje wielogodzinne zwiedzanie przeplatane próbowaniem tradycyjnej gruzińskiej kuchni w modnych i ciekawych restauracjach oraz kawiarniach.

Tbilisi uznawane jest za miasto kontrastów – z jednej strony obcuje się z wieloma zabytkami a z drugiej z nowoczesnością i współczesnością. Miasto ma charakter wielokulturowy, przez wiele lat to właśnie przez nie przebiegały ważne szlaki turystyczne, o multikulturowości zdecydowało też położenie geograficzne i mieszanie się wielu narodowości. Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od jego starej części. Do obowiązkowych punktów na mapie zwiedzania należy wpisać Bazylikę Anczischati – najstarszą świątynię na terenie miasta, Katedrę Słoni, która jest jedną z najważniejszych świątyń kościoła prawosławnego w Gruzji oraz największą sakralną budowlę w Tbilisi czyli Sobór Trójcy Świętej. Będąc w mieście, należy skorzystać z licznych punktów widokowych, które dają możliwość podziwiania panoramy miasta. Z uwagi na to, że miasto położone jest na wzgórzach, widok niejednokrotnie zapiera dech w piersiach.

Miasto otoczone górami i morzem – Batumi

W południowo-zachodniej części Gruzji, na wybrzeżu Morza Czarnego znajduje się wszystkim znane Batumi. Wycieczki do Gruzji obejmujące ten rejon kraju cieszą się największym powodzeniem. Nie ma w tym nic dziwnego, to właśnie tu można poczuć się jak w prawdziwym nadmorskim kurorcie i solidnie wypocząć. Największą atrakcją miasta jest niewątpliwie bulwar oraz pomnik Ali i Nino – uznawana za jedną z najbardziej romantycznych rzeźb na świecie. Na spacer najlepiej wybrać się wzdłuż promenady nadmorskiej, a w słoneczną pogodę skorzystać z rozległych, kamienistych plaż.

Osobom spragnionym zwiedzania poleca się odwiedzenie wieży Czaczy wraz z fontanną, Wieżę Gruzińskiego Alfabetu, plac Piazza a wieczorem wybrać się do tzw. gruzińskiej hawany, czyli samo centrum miasta.

Najpiękniejsze zakątki Gruzji warte zobaczenia

Wycieczki do Gruzji dla tych, którzy poszukują bliskiego kontaktu z naturą, nie mogą odbyć się bez odwiedzenia Kanionu Martvili oraz Kanionu Okatse. Pierwszy z nich daje możliwość zwiedzania go pontonem, wzdłuż wąwozu z możliwością podziwiania zachwycających widoków. Sam spływ trwa około pół godziny, po czym kolejno przechodzi się kładką wzdłuż kanionu. Pejzaże z bujną, zieloną naturą, liczne wodospady oraz skały zapierają dech w piersiach. Drugi z kanionów – Kanion Okatse jest wąwozem o długości około 16 kilometrów. Docenią go osoby, które chcą odpocząć od miejskiego zgiełku, z uwagi na mniejszą liczbę turystów która go odwiedza. Trasa przeznaczona do zwiedzania kanionu wynosi około 6 kilometrów, a czas jaki należy przeznaczyć na jego przejście to około 3 godziny. Miejsca te wyglądają zarówno urokliwie latem jak i późną jesienią.

Będąc w Gruzji, warto odwiedzić także miasto Mccheta, która oddalona jest o kilkadziesiąt minut jazdy samochodem od stolicy kraju. Mcheta to jedno z najstarszych miast w kraju, a badania archeologiczne potwierdzają że osadnictwo na tym terenie pojawiło się w epoce brązu. Miasto jest znane z zabytków, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dominują tu zabytki sakralne (miasto było nie tylko stolicą państwa, ale także ważnym centrum duchowym) takie jak: sobór katerdalny Sweti Cchoweli z XI w., monastyr Dżwari z VI w., ruiny akropolu Armaziscich czy żeński klasztor Samtawro.

Gruzińska kuchnia i gościnność

Kuchnia gruzińska znana jest ze swojej różnorodności. Słynie z bogactwa smaków, intensywnych przypraw oraz dobrego wina. Przypadnie do gustu zarówno wielbicielom mięsa, jak i wegetarianom. Będąc w Gruzji, trzeba koniecznie spróbować lokalnego chaczapuri, które składa się z cienkiego (często drożdżowego) ciasta oraz różnych rodzajów sera. Istnieje wiele wersji tego dania (z różnymi dodatkami), jednak najbardziej znanym jest chaczapuri adżarskie z serem oraz jajkiem. Kolejnym daniem są placki kukurydziane (mchadi), łączone z pokrojonymi lub posiekanymi warzywami przyprawionymi kolendrą, orzechami oraz mieszanką ziół. Gruzja jest uważana za ojczyznę wina. Będąc w tym kraju, warto spróbować win lokalnych, produkowanych w niewielkich, często rodzinnych zakładach.

Wyjazd do Gruzji, niezależnie od tego czy będzie to weekendowa wycieczka czy dłuższe wakacje to idealny pomysł na aktywne spędzenie urlopu. Co ważne, mieszkańcy kraju są przyjaźnie nastawieni na obcokrajowców i słyną ze swojej gościnności, co sprawia że wiele osób odwiedza Gruzję niejednokrotnie.

Artykuł partnera


Związek

Sygnały, które wysyła ciało, gdy brakuje potasu. Nie tylko skurcze mięśni i kołatanie serca świadczą o problemie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 sierpnia 2021
Niedobór potasu - przyczyny, objawy i leczenie hipokaliemii
Fot. iStock

Niedobór potasu (hipokaliemia), to sytuacja, w której dochodzi do obniżenia stężenia potasu w surowicy krwi do wartości poniżej 3,5 mmol/L. Organizm, który cierpi z powodu niedoboru tego pierwiastka, wysyła wyraźne sygnały, których nie należy ignorować. Warto wiedzieć, jakie przyczyny i objawy powoduje niedobór potasu, oraz jak zdiagnozować i pozbyć się problemu.

Potas — pierwiastek niezbędny do życia

Potas jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest on konieczny do aktywacji enzymów, bierze udział w metabolizmie białek i węglowodanów, wpływa na stan gospodarki wodno-elektrolitowej, reguluje ciśnienie osmotyczne. To obecności potasu zawdzięczamy prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego. Niedobór potasu staje się zagrożeniem dla zdrowia, a także życia, dlatego nie należy ignorować sygnałów, jakie wysyła ciało w tej sytuacji.

Niedobór potasu - przyczyny, objawy i leczenie hipokaliemii

Fot. iStock/Potas

Diagnostyka niedoboru potasu 

Aby oznaczyć poziom potasu w surowicy krwi, należy zgłosić się do laboratorium na pobranie krwi żylnej, podobnie jak w przypadku standardowej morfologii.

Właściwy poziom potasu we krwi wynosi od 3,5 do 5,5 mmol/L.

Gdy pojawia się niedobór potasu, może przybierać następujące formy:

 • Łagodna hipokaliemia to stężenie potasu 3,1–3,5 mmol/l.
 • Umiarkowana hipokaliemia to stężenie potasu 2,5–3,0 mmol/l.
 • Ciężka hipokaliemia to stężenie potasu poniżej 2,5 mmol/l.

Warto przy okazji oznaczyć także stężenie magnezu we krwi, gdyż niedoborowi potasu czasami towarzyszy niedobór magnezu. Nieprawidłowy wynik bezwzględnie wymaga konsultacji z lekarzem.

Hipokaliemia rzekoma

Hipokaliemia rzekoma to sytuacja, w której dochodzi do zbyt niskiego stężenia potasu we krwi, gdy krew do badania została pobrana 20-30 minut po podaniu insuliny, lub krew nieodwirowana z prawidłową liczbą leukocytów była przechowywana przez dłuższy czas w temperaturze 25-28 stopni Celsjusza.

Niedobór potasu - przyczyny, objawy i leczenie hipokaliemii

Fot. iStock/Hipokaliemia

Przyczyny niedoboru potasu 

Zazwyczaj niedobór spowodowany jest utratą potasu przez nerki z moczem. Sprzyja temu stosowanie niektórych leków (np. diuretyków), co wpływa na zwiększenie ilości wydalanego moczu, a co za tym idzie, grozi nadmierną utratą potasu przez nerki. Do utraty potasu dochodzi również przez przewód pokarmowy. Dzieje się tak w przypadku intensywnych wymiotów, biegunek, lub w trakcie zażywania leków przeczyszczających. Na niedobór potasu może wpływać istnienie przetok jelitowych oraz gruczolaków jelita grubego.

Do innych przyczyn niedoboru potasu zalicza się również:

 • jadłowstręt psychiczny,
 • niedożywienie,
 • ostre białaczki,
 • hiperaldosteronizm wtórny,
 • wrodzony przerost nadnerczy,
 • zespół Cushinga,
 • stan po ostrej niewydolności nerek,
 • hipomagnezemię,
 • nadmierna potliwość,
 • rozległe oparzenia
 • wpływ innych farmaceutyków.

Niedobór potasu — objawy 

Z reguły łagodny niedobór potasu nie powoduje żadnych objawów, natomiast pojawiają się one w chwili, gdy stężenie potasu jest mniejsze niż 3,1 mmol/l, przy umiarkowanej lub ciężkiej hipokaliemii.

Niedobór potasu - przyczyny, objawy i leczenie hipokaliemii

Fot. iStock/Hipokaliemia

Objawy umiarkowanego niedoboru potasu:

Skurcze mięśni 

To jeden z najlepiej kojarzonych objawów niedoboru potasu, który odpowiada m.in. za na przekaźnictwo między komórkami nerwowymi i mięśniowymi.

Zmęczenie

Ponieważ potas znajduje się on głównie wewnątrz komórek, gdy jego poziom spada, organizm nie może funkcjonuje na pełnych obrotach.  Niedobór potasu wpływa na odczuwanie nieuzasadnionego zmęczenia i brak energii do codziennego działania.

Kołatanie (nierówny rytm) serca 

Niedobór potasu zaburza przesyłanie impulsów elektrycznych między komórkami odpowiedzialnymi za pobudzenie mięśnia sercowego do skurczu. Przy umiarkowanej hipokaliemii mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca i przyspieszone tętno.

Zaparcia

Niedobór potasu może powodować również problem z wypróżnieniem. Ponieważ potas reguluje pracę mięśni, a jelita zbudowane są z mięśniówki gładkiej, jego niedobór spowalnia ruchy jelit, co powoduje zaparcia.

Niepokój

Hipokaliemia może powodować odczuwanie nieuzasadnionego niepokoju. Dzieje się tak, ponieważ jony potasu biorą udział w transporcie serotoniny, która wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Ciężka hipokaliemia może powodować:

 • ciężkie osłabienie mięśni, a nawet ich porażenie,
 • niedrożność jelit,
 • oddawanie dużych objętości moczu i wzmożone pragnienie,
 • zaburzenia czucia,
 • zagrażające życiu arytmie serca i spadki ciśnienia tętniczego.
Niedobór potasu - przyczyny, objawy i leczenie hipokaliemii

Fot. iStock/Hipokaliemia

Jak uzupełnić niedobór potasu?

W przypadku niepotwierdzonego badaniem podejrzenia niedoboru potasu nie należy samodzielnie przyjmować preparatów zawierających potas. Te same objawy mogą wynikać z zupełnie innych przyczyn i można sobie takim postępowaniem zaszkodzić. Jeśli ktoś zauważy u siebie prawdopodobne objawy niedoboru potasu, w zależności od ich nasilenia powinien zgłosić się do lekarza POZ lub na SOR, aby oznaczyć stężenie elektrolitów we krwi. W przypadku objawów ciężkiej hipokaliemii, które są bardzo poważne, należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Jak leczyć niedobór potasu?

Sposób leczenia niedoboru potasu zależy od nasilenia problemu. Leczenie umiarkowanego niedoboru opiera się na przyjmowaniu potasu w odpowiednich ilościach ze wskazania lekarskiego, oraz, gdy jest taka konieczność, stosowania leków blokujących wydalanie potasu przez nerki. W trakcie korekcji hipokaliemii należy okresowo kontrolować stężenie potasu. Równie ważne jest określenie i usunięcie przyczyny hipokaliemii, aby nie dochodziło do nawrotu sytuacji.

Z kolei ciężki niedobór potasu wymaga hospitalizacji oraz dożylnej podaży pierwiastka i częstej kontroli jego stężenia we krwi.


źródło: www.mp.pl

Zobacz także

8 związkowych pól minowych, na które trafić mogą nawet najlepsze pary

8 związkowych pól minowych, na które trafić mogą nawet najlepsze pary

Sześć sygnałów, że twój związek jest martwy, chociaż mówicie sobie, jak bardzo się kochacie

„Zostawiłam klucze, nie zostawiłam kartki”. Jak przestać kochać niewłaściwego faceta