Go to content

Skarpetki złuszczające – jak je stosować, by sobie nie zaszkodzić? Prosta metoda na zadbane stopy

Skarpetki złuszczające
Fot. iStock

Skarpetki złuszczające to wygodna i skuteczna metoda na pozbycie się zrogowaciałej skóry stóp. Stanowią dobrą alternatywę dla pedicure w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym czy podologicznym, ale by ich zastosowanie było w pełni bezpieczne, należy wiedzieć jak nich korzystać i jak często po nie sięgać.

Zrogowaciała, szorstka skóra na stopach jest nie tylko nieestetyczna i przeszkadza, ale także może prowadzić do bolesnych pęknięć, które stanowią wrota dla stanów zapalnych. Regularna pielęgnacja, złuszczanie i nawilżanie stóp to najlepsza metoda na uniknięcie bolesnego problemu, a skarpetki złuszczające są najbardziej skuteczną domową metodą na osiągnięcie tego celu.

Skarpetki złuszczające

Fot. iStock

Dla kogo są skarpetki złuszczające?

Skarpetki złuszczające poleca się głównie osobom cierpiącym z powodu zbyt suchej, mocno zrogowaciałej i popękanej skóry stóp. Najlepiej korzystać z nich jesienią i zimą, gdy stopy nie są narażone na kontakt z promieniami słonecznymi, które mogą po takim chemicznym peelingu powodować przebarwienia i podrażnienia. To dobra alternatywa dla zabiegów w gabinetach kosmetycznych, gdy nie ma możliwości skorzystania z profesjonalnej pomocy. Skarpetki złuszczające można kupić za kilkanaście do maksymalnie kilkudziesięciu złotych, w różnych drogeriach i aptekach.

Jak działają skarpetki złuszczające?

Skarpetki złuszczające pomagają usunąć martwy naskórek ze stóp. Ich działanie opiera się na obecności kwasów owocowych, glikolowego, mlekowego, czy salicylowego, które naturalnie, ale skutecznie, złuszczają martwy naskórek. Dzięki nim skóra staje się gładka i miła w dotyku, w dodatku nie trzeba się nad nimi napracować, jak w przypadku np. stosowania pumeksu czy tarki do stóp. Ponieważ stężenie w tych kwasów jest niewielkie, są one bezpieczne dla zdrowia. Zazwyczaj skarpetki zawierają także inne składniki takie jak: olej rycynowy, mocznik, alantoina, które dodatkowo natłuszcza ją i regenerują skórę. Po zastosowaniu ich skóra jest rzeczywiście odświeżona, wygląda zdrowo i jest miła w dotyku.

Jak stosować skarpety złuszczające?

Ponieważ skarpetki mogą mieć różny skład, przed zastosowaniem produktu przeczytaj dokładnie informacje na temat sposobu użycia skarpetek. Przed nałożeniem skarpetek należy umyć i osuszyć. Na tak przygotowane stopy nakłada się foliowe skarpetki i wlewa się do nich płyn z substancjami złuszczającymi. Na skarpetki nakłada się grubsze domowe skarpety, na przykład bawełniane czy frotté. Najlepiej wybrać sobie na to porę, w której nie trzeba nigdzie chodzić, na przykład wieczór, albo po prostu wolne dwie godziny, aby posiedzieć w miejscu. Zazwyczaj zabieg trwa od 60 do 120 minut, co zależy od stanu stóp.

Skarpetki złuszczające

Fot. iStock/Skarpetki złuszczające

Nie należy wydłużać podanego przez producenta czasu stosowania skarpetek. Po jego upływie skarpety należy zdjąć, a stopy dokładnie umyć i osuszyć ręcznikiem. W ciągu tygodnia po zabiegu odradza się stosowania peelingów do stóp, tarek lub pumeksu. Wskazane jest za to częste nawilżanie stóp kremem lub oliwką.

Jak często można stosować skarpetki złuszczające?

Ponieważ działają intensywnie, warto zachować 2 − 3-miesięczny odstęp pomiędzy kolejnym zastosowaniem skarpetek. Wyjątkiem jest bardzo pogrubiony naskórek, wtedy można ponownie po nie sięgnąć częściej, raz w miesiącu.

Skarpetki złuszczające — ile trzeba czekać na efekty? 

Skarpetki złuszczające działają widoczny sposób, ale na efekt trzeba poczekać kilka dni. Naskórek złuszcza się od ich zastosowaniu po upływie od 3 do 10 dni od użycia. Cały proces może trwać nawet dwa tygodnie. Zabieg ten ma w zasadzie jeszcze jeden minus — nieestetyczny wygląd stóp. Schodząca w tym czasie skóra nie prezentuje się najlepiej, ale nie warto jej samodzielnie zrywać, lub stosować peelingów, ze względu na ryzyko zakażenia i powstania stanu zapalnego.

Skarpetki złuszczające

Fot. iStock/Skarpetki złuszczające

Przeciwwskazania dla stosowania skarpetek złuszczających 

Nie każdy może skorzystać ze skarpetek. Istnieją pewne przeciwwskazania, m.in.:

  • podrażnienia, zadrapania, otarcia, rany, pęknięcia, na skórze stóp. Zastosowanie skarpet może utrudniać wygojenie się uszkodzonej skóry lub pogłębiać istniejące już zmiany;
  • bardzo cienkie i delikatne paznokcie u stóp — działanie kwasów złuszczających bezpośrednio na paznokcie może spowodować ich rozwarstwianie lub pogłębienia uszkodzeń;
  • wrażliwa, delikatna skóra;
  • ciąża;
  • niedokrwistość, a dokładniej niedobór enzymu G6PD:
  • zespół Rey’a;
  • tzw. stopa cukrzycowa i sama cukrzyca, ze względu ze względu na zaburzenia czucia w stopach, oraz wolniejsze niż u zdrowych osób gojenie się ran;
  • uczulenie na salicylany lub inne składniki preparatu.

Skarpety złuszczające to nie wszystko

Po złuszczeniu zrogowaciałego naskórka ze stóp warto wprowadzić codzienną pielęgnację, która podtrzyma osiągnięte efekty. Stosuj regularnie kremy bogate w składniki odżywcze i kojące, takie jak: olej z awokado, arganowy, masło shea, pantenol, czy alantoina. Profilaktycznie, raz w tygodniu, sięgaj po delikatny peeling przeznaczony do stóp, aby nie dopuścić do ponownego nawarstwiania się naskórka. Noś przewiewne skarpetki z naturalnych materiałów i wygodne obuwie, a twoje stopy odwdzięczą się doskonałą kondycją i wyglądem przez cały rok.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl