Dieta sokowa jest jedną z wielu diet, która zdobyła niemałą popularność. Pozwala ona zredukować wagę i przyspiesza detoks organizmu. Miłośnicy warzyw i owoców z pewnością są usatysfakcjonowani posiłkami na diecie, w postaci wyciskanych soków i koktajli. Na czym dokładnie polega dieta sokowa i jakie efekty może przynieść?
Dieta sokowa — na czym polega?
Dieta sokowa opiera się sokach i koktajlach przyrządzanych z dostępnych warzyw, owoców, lub w wersji mieszanej. Przede wszystkim polecane są zielone warzywa liściaste, bogate w błonniki chlorofil. Można do nich dodawać tzw. superfoods, które podnoszą walory prozdrowotne soków i koktajli. Zaliczamy do nich m.in.: nasiona chia, jagody goi, jagody açai, spirulinę, młody jęczmień. Najlepiej korzystać z roślin pochodzących z ekologicznych upraw, by uniknąć nadmiernego spożycia środków ochrony roślin (różnych pestycydów), które najczęściej są stosowane w konwencjonalnych uprawach.
Soki najlepiej wyciskać ze zwłókniałych roślin (marchew, burak, jarmuż), lub o dużej ilości pestek (granat, pomarańcza). Rośliny delikatne i miękkie (np. banan, truskawki, sałata) warto zmiksować w całości w koktajlu. Do wyciśnięcia soku najlepsza będzie wyciskarka wolnoobrotowa, która w porównaniu do sokowirówki, daje bardziej wartościowe soki.
Warto także wziąć pod uwagę, że przejście z diety bogatej w przetworzone produkty na surowe produkty roślinne może być szokiem dla organizmu. Aby uniknąć sensacji jelitowych, warto w takim przypadku dietę sokową poprzedzić stopniowym wprowadzaniem do posiłków coraz większych ilości surowych warzyw i owoców.
Produkty, po które należy sięgać na diecie sokowej:
- soki warzywne i owocowe,
- koktajle,
- superfoods jako dodatki;
- przyprawy korzenne, np. imbir;
- woda,
- zielona herbata,
- herbaty ziołowe,
- herbatki owocowe,
- czysta woda kokosowa (bez cukru i dodatków),
- czysty bulion warzywny bez tłuszczu.
Czego nie wolno spożywać na diecie sokowej?:
- produkty pochodzenia zwierzęcego,
- produkty zbożowe i produkty roślinne inne niż wyżej wymienione,
- żywność przetworzona,
- kawa,
- czarna herbata,
- napoje słodzone,
- alkohol.
Jak długo można być na diecie sokowej?
Dieta sokowa, w której soki i koktajle są jedynymi posiłkami, najczęściej jest wprowadzana na okres 1 do 7 dni. Nie należy przedłużać tego stanu, ponieważ długotrwała dieta oparta wyłącznie na płynnych posiłkach z owoców i warzyw jest dietą niedoborową. Organizm potrzebuje także innych produktów, które dostarczą m.in. białko i zdrowe tłuszcze, potrzebne do funkcjonowania. Podczas diety sokowej należy obserwować organizm i reagować na ewentualne sygnały o konieczności odstawienia diety. Dieta sokowa powinna zostać potraktowana jako doraźny detoks i wstęp do zmiany nawyków żywionych. Po zakończeniu diety sokowej nic nie stoi na przeszkodzie, by uzupełnić ją o zbilansowane posiłki stałe. W tym przypadku soki i koktajle staną się nie podstawą, a uzupełnieniem zdrowej, zbilansowaną diety.
Dieta sokowa — zalety i wady
W czasie stosowania diety sokowej organizm skuteczniej pozbywa się z toksyn, poprawia metabolizm i procesy trawienne. Osoby stosujące tę dietę chwalą ją sobie za zmniejszenie masy ciała. W ciągu tygodnia diety można zrzucić nawet 5 kg, choć to przede wszystkim ubytek wody z organizmu. Dieta sokowa wpływa także na poprawę stanu cery i włosów oraz na lepsze samopoczucie. Posiłki, czyli soki i koktajle, nie wymagają poświęcenia dużej ilości czasu na przygotowanie. Różnorodność składników sprawia, że można je dopasować do indywidualnych preferencji osób będących na tej diecie.
Dieta sokowa ma także pewne minusy, o których nie należy zapominać. Przede wszystkim jest ona bardzo niskokaloryczna, ponieważ dostarcza maksymalnie 800 – 1000 kcal. Dostarcza do organizmu węglowodany, ale brakuje w niej białka i tłuszczu. Długotrwałe stosowanie jej prowadzi do niedoborów białka i tłuszczu, niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Po dłuższym stosowaniu dieta sokowa prowadzi do niedoborów tych składników, możliwego ubytku masy mięśniowej i obniżenia tempa przemiany materii. Ponieważ dostarcza ona niewiele kalorii, zakończenie diety i powrót do zwyklej diety najpewniej doprowadzi do powstania efektu jojo. Z innych skutków ubocznych diety należy wymienić niedyspozycje wynikające ze spożywania jedynie warzyw i owoców. Należą do nich: odczuwanie głodu, brak energii i osłabienie, bóle głowy, bóle brzucha i towarzyszące im problemy trawienne.
Istnieją pewne przeciwwskazania, przez które nie należy sięgać po tę dietę. Dieta sokowa nie jest dla każdego. Nie powinny po nią sięgać:
- kobiety ciężarne i karmiące piersią;
- dzieci, dorastająca młodzież oraz seniorzy;
- osoby cierpiące na niedowagę, niedożywienie;
- cierpiący na hipoglikemię;
- przewlekle chorującym;
- wykonującym ciężką pracę fizyczną oraz osobom regularnie trenującym.
Dieta sokowa — przepisy na soki i koktajle
Dieta sokowa zawiera różne przepisy, które można modyfikować, zmieniając rodzaje warzyw i owoców. Wobec różnorodności składników każdy znajdzie dla siebie przepisy, które nie tylko posmakują, ale także zadbają o sylwetkę. Warto zadbać, by dieta sokowa opierała się o przepisy przede wszystkim oparte o warzywa, a dopiero tuż za nimi owoce.
- koktajle do zadań specjalnych;
- sok z brzozy;
- koktajle dla energii;
- sok z buraka;
- koktajle odchudzające;
- koktajle oczyszczające organizm;
- truskawkowe koktajle;
- zielone koktajle;
- woda smakowa.