Go to content

Sok z buraka nie tylko dla sportowców. 5 powodów, by pić go jak najczęściej

Sok z buraka czerwonego - przepis i właściwości zdrowotne
Fot. Pixabay / Desertrose7 / CC0 Public Domain

Sok z buraka nie kojarzy się najlepiej. Napój o specyficznym zapachu i smaku, który raczej pijemy za karę, niż z własnej chęci, ma jednak wiele zalet. Powinni go polubić nie tylko sportowcy i osoby z niedokrwistością, bo burak, to niby zwykłe warzywo, ma wyjątkową moc dla zdrowia i wydolności organizmu. 

Sok z buraka czerwonego – właściwości zdrowotne

Sok z buraka to nie byle jaki napój. Przede wszystkim burak jest skarbnicą kwasu foliowego, potasu, żelaza, manganu, kobaltu, witaminy A, C i z grupy B. Już sama ta wyliczanka jest odpowiednim argumentem, by sięgać po niego nie tylko od święta.

Oto konkrety, dla których warto pić buraczany sok częściej:

1. Hamuje powstawanie anemii

Dzięki wysokiej zawartości kwasu foliowego (witamina B9) oraz witaminie B12 pobudza procesy krwiotwórcze. Obecne w burakach barwniki należą do bardzo silnych przeciwutleniaczy i czterokrotnie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki.

2. Wspiera układ nerwowy

Kwas foliowy reguluje rozwój i funkcjonowanie komórek nerwowych. Pobudza produkcję hormonów szczęścia – serotoniny i noradrenaliny. Dzięki zawartości witamin z grupy B przeciwdziała stresowi, depresji, zmniejsza napięcie nerwowe.

Sok z buraka nie tylko dla sportowców. 5 powodów, by pić go jak najczęściej

Fot. iStock / petrenkod

3. Poprawia wydolność organizmu

Za to powinni pokochać go sportowcy.  Ponieważ buraki są bogate w azotany, które nasz organizm przekształca w tlenek azotu. Działają one jak silny środek rozszerzający naczynia krwionośne, które są w stanie dostarczyć więcej tlenu i składników odżywczych do pracujących mięśni. Jedna lub dwie szklanki soku na 2-4 godziny przed wysiłkiem wystarczają, aby dostarczyć sobie odpowiednią ilość azotanów.

4. Reguluje ciśnienie krwi

Azotany z buraków podnoszą we krwi stężenie regulującego ciśnienie tlenku azotu. Właśnie dlatego picie soku z buraka jest takie zdrowe. Ułatwia przepływ krwi, uzupełnia niedobór tlenu w komórkach i obniża ciśnienie.

5. Działa przeciwnowotworowo 

Betanina zawarta w burakach, jest antyutleniaczem zwalczającym wolne rodniki, które uszkadzając DNA, przyczyniają się do powstawania nowotworów. Naukowcy zauważyli, że stan chorych na raka przewodu pokarmowego lub pęcherza, wypijający 2 szklanki soku z surowych buraków dziennie, poprawia się. To najlepszy składnik diety antynowotworowej.

Na sok z buraka, mimo jego znakomitych właściwości, powinny unikać osoby z cukrzycą. Buraki mają wysoki indeks glikemiczny, ze względu na dużą zawartość cukrów.


źródło: motywacjanonstop.plpolki.plporadnikzdrowie.pl