Kuchnia

Jarmuż? Tylko jak do diabła go jeść? A może ukisić

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
19 marca 2017
Fot. iStock/stephanie phillips
 

Zakochaliśmy się w jarmużu, mam wrażenie, że to warzywo przez wiele lat zapomniane, a przecież znane już w starożytności, wróciło na salony i… na nasze stoły. Obecnie jarmuż możemy dostać właściwie w każdym sklepie, nawet w markecie i wcale nie trzeba szukać go w dobrze zaopatrzonych warzywniakach.

Jarmuż to jedna z najbardziej zdrowych i odżywczych warzyw. I choć pewnie nie ma osoby, która o jarmużu nie słyszała, to zawsze pojawia się pytanie: „Jak do diabła to jeść”. No właśnie. Niby podobne do kapusty, ale jednak inne. Gotować? Kroić? Jak przygotować, by smakowało już przy pierwszym posiłku? A my mamy dla was pewnie zaskakującą propozycję – kiszony jarmuż!

Pyszny, zdrowy i do tego tak nieoczywisty, że aż miło zobaczyć zdumienie na twarzach gości, którym podacie kiszony jarmuż. Dzięki takiej obróbce jarmuż możemy jeść nie tylko zimą.

Jak go przyrządzić? Są dwa sposoby.

Jarmuż w maślance i z gorczycą

Co potrzebujesz:

4-litrowy słój

500 g jarmużu

3 l maślanki

5 łyżek gorczycy

2 główki czosnki

100 g soli

Co zrobić:

Zmiksuj maślankę z czosnkiem i solą. Upchnij liście jarmużu w słoiku, dodaj ziarna gorczycy, następnie zalej maślanką. Podobno jarmuż kiszony, jak też inne kiszonki, najlepszy jest po dwóch miesiącach.

Jarmuż w jogurcie z jałowcem i olejem

Co potrzebujesz:

4-litrowy słoik

500 g jarmużu

2 kg jogurtu

1 l wody

2 łyżki jałowca

2 główki czosnku

100 g soli

100 ml oleju słonecznikowego tłoczonego na zimno

Jak przygotować? Dokładnie tak samo, jak przepis wyżej. Przy czym po zalaniu jarmużu jogurtem zalać go na koniec olejem. Odstawić, obserwować, a później zjeść ze smakiem. Ale jak zjeść? Z czym?

Można na przykład przyrządzić zupę z fermentowanego jarmuży w maślance. Potrzeba 300 g jarmużu fermentowanego, 500 ml maślanki, 4 jajka ugotowane w koszulce. Miksujemy jarmuż z maślanką, doprawiamy solą i pieprzem. Następnie przelewamy do rondla i gotujemy do momentu wrzenia. Przepis można modyfikować dowolnie, dodać ulubione dodatki – ziemniaki, boczek – kto co lubi.

Gdzie jeszcze można wykorzystać liście jarmużu? A chociażby przy robieniu naszych popularnych gołąbków – nadać im nowoczesny, inny smak. Liście kiszonej białej kapusty są bardzo delikatne i nie nadają się do zawijania, dlatego warto właśnie przy tej potrawie użyć naszego kiszonego jarmużu. Nadzienie do gołąbków – to już dowolna nasza interpretacja. Można zrobić farsz z mięsem mielonym, można zrobić gołąbki bezmięsne.

Pozostaje tylko życzyć smacznego i udanej przygody z jarmużem w nowej odsłonie.

A jeśli zaintrygowały was przepisy na kiszonki sięgnijcie koniecznie po książkę Aleksandra Barona „Kiszonki i fermentacje”, gdzie znajdziecie inspiracje, porady na kiszenie i fermentację nie tylko jarmużu, ale też dynię, pietruszkę, pomidory czy chociażby rabarbar!

 


Kuchnia

Nigdy nie jest za późno na rozmowę. 5 kroków do odbudowania spalonego mostu

Redakcja
Redakcja
19 marca 2017
Fot. iStock
 

Życie stawia nas w sytuacjach, w których czasem podejmujemy trudne czy złe decyzje. Bywa, że palimy za sobą mosty, zamykamy ostatecznie drzwi, nie oglądając się za siebie. Skutek bywa różny, jedni cieszą się nowym życiem, uwolnieniem się od dręczącej przeszłości, toksycznych znajomości. Inni po czasie dochodzą do wniosku, że spalenie za sobą mostu było zwyczajnym błędem, wpływającym na życie i ograniczającym pewne możliwości.

Trudno jest naprawiać popełnione błędy, tym bardziej, gdy wydaje się, że nic nie można już zrobić. Czasu nikomu nie uda się cofnąć, wypowiedzianych słów zapomnieć i odwrócić efektu podjętych działań. Nie zawsze jednak sprawa jest stracona, warto przynajmniej spróbować odbudować to, co zostało zburzone.

5 kroków do odbudowania spalonego mostu:

1. Odważ się na postawienie pierwszego kroku

Najtrudniej jest porzucić swoje pretensje, żal i uprzedzenia i wyciągnąć rękę do drugiej osoby. Odrzuć przekonanie, że tylko winny czy słabszy wychodzi z inicjatywą zgody. To nie wzięcie na siebie całej winy, ale gest dobrej woli, otwierający drogę do porozumienia.

2. Przebacz i proś o przebaczenie

Nikt nie jest bez winy w zniszczonych relacjach, należy więc być uczciwym wobec siebie i drugiej osoby. Przebaczenie musi nastąpić po obu stronach, aby przejść przez trudną sytuację, bez dalszego wzajemnego obwiniania, bez urazy. Przebaczenie pozwala zakopać wojenny topór i podążać dalej.

3. Bądź otwarta na rozmowę 

Zaangażowanie w otwartą i szczerą rozmowę pomoże oczyścić atmosferę, wyjaśnić problemy i poszukać wspólnie najlepszych rozwiązań. Rozmowa to podstawa, by wyrzucić złe emocje, kłamstwo lub fałszywe nadzieje, które doprowadziły do zerwania relacji.

4. Słuchaj 

Rozpoczęcie rozmowy to połowa sukcesu. Na jego pozostałą część składa się umiejętność otwartego słuchania. Odrzuć swoje pretensje, wersję wydarzeń, uprzedzenia, osądy. Słuchaj z otwartą głową, bo tylko w ten sposób na nowo będziesz mogła spojrzeć na zaistniałą sytuację.

5. Bądź gotowa na kompromis

To nie jest tak, że tylko jedna osoba bierze na siebie całą winę i po sprawie. Rozmawiając o tym, co się wydarzyło i o tym, czego oczekujesz od drugiej osoby, bądź gotowa na pewne ustępstwa, jako wyraz dobrej woli. Z reguły więcej, niż tylko jedna sytuacja i osoba przyczynia się do zerwania znajomości. Oczywiście, nie rezygnuj z tego, co dla ciebie jest ważne, ale weź pod uwagę potrzeby drugiej strony. Kompromis pozwoli odbudować zerwaną relację na zasadzie wzajemnego zaufania i jasnych, ustalonych oczekiwań. Dzięki temu nie będzie miejsca na niezadowolenie i niedomówienia.

Odkładając na bok własne ego i koncentrując się na pracy nad poprawą relacji, masz duże szanse na odbudowanie spalonego mostu.


 

źródło: www.powerofpositivity.com


Kuchnia

100 lat mody w dwie minuty. Do jakich czasów chciałybyście się cofnąć?

Redakcja
Redakcja
19 marca 2017
Fot. Screen/You Tube

100 lat męskiej i żeńskiej mody w dwie i pół minuty. Jeśli jeszcze nie widzieliście, obejrzyjcie koniecznie. Zobaczcie, jakie inspiracje czerpiemy z różnych dekad ubiegłego wieku. Okazuje się na przykład, że hipsterskie gołe kostki modne były kilkadziesiąt lat wcześniej… Tylko kto  o tym pamięta.

Niektóre trendy pamiętamy jeszcze doskonale – chociażby we wcielaniach naszych rodziców lub nas samych. Jakbyście mogły wybierać, trendy modowe których lat byście wybrały?


Zobacz także

Mrożonki - fakty i mity

Mrożonki – fakty i mity. A ty, w co nadal wierzysz?

Domowe SOS dla brzucha. 5 ziółek, które złagodzą żołądkowe dolegliwości

„Siostry od kuchni” polecają: Szparagi z jajkiem sadzonym,grillowanym boczkiem i puree z młodych ziemniaków