Go to content

5 rodzajów zaufania, które powinny istnieć w każdym związku

Fot. iStock/izusek

Zaufanie między dwojgiem kochających się ludzi jest naturalne. Daje ono poczucie bezpieczeństwa i przedłuża trwałość każdego związku. Gdy łączy się z chęcią porozumienia i dążeniem do ofiarowania drugiej osobie wszystkiego, co najlepsze, trudno sobie wyobrazić lepszą podstawę do budowania szczęśliwej i trwałej relacji.

Zaufanie tworzy dobrą atmosferę i ułatwia pielęgnowanie duchowego wymiaru między kochającymi się ludźmi. Wiadomo, że zaufanie może mieć różne odcienie, i nie zawężają się jedynie do kwestii fizycznej wierności. Pary, które funkcjonują w szczęśliwych związkach, wskazują na istnienie kilku rodzajów zaufania, bez których ich relacja nie byłaby taka udana.

5 rodzajów zaufania, które powinny istnieć w każdym związku

1. Zaufanie w kwestii wierności

Wierność może być postrzegana na różne sposoby, a jej kwestia jest niezwykle istotna dla związku. Zazwyczaj partnerzy zakładają, że będą dla siebie najważniejszymi osobami. To może dotyczyć wierności emocjonalnej lub fizycznej i para w jasny sposób ustala swoje granice ufając, że nie zostaną przekroczone. Zaufanie pozwala stworzyć spokój i bezpieczeństwo w związku.

2. Zaufanie w kwestii emocjonalnego bezpieczeństwa

Związek nie powinien ograniczać rozwoju żadnej ze stron, chociaż czasem wymaga pewnego poświęcenia. Nie można jednak rezygnować z siebie lub wymagać tego od partnera, szantażować, manipulować, by osiągnąć prywatny cel. Wzajemne zaufanie sprawia, że nie istnieje potrzeba kontrolowania drugiej osoby, istnieje za to otwartość na potrzeby partnera oraz gotowość wsparcia i pomocy.

3. Zaufanie dla uczciwości uczuć partnera

Najważniejsze to być w związku z miłości. Osoby, które się kochają, nie doszukują się, ani nie kierują się ukrytymi korzyściami bycia z kimś. A świadomość braku ukrytych motywów, np. finansowych czy społecznych w budowaniu relacji, daje poczucie bezpieczeństwa.

4. Zaufanie w trudnych chwilach

W każdym związku po czasie pierwszych uniesień pojawiają się pierwsze zgrzyty i kłótnie, co jest nieuniknione. Jednak  nawet gdy para nie zgadza się ze sobą we wszystkich punktach, nie musi to rodzić złych emocji, ale wzmacniać więź. Zaufanie w tej kwestii oznacza, że druga osoba będzie z nami o tym rozmawiała i wyrażała swoje niezadowolenie tak, by nie zachwiać poczucie bezpieczeństwa. Taka postawa musi działać w obie strony.

5. Zaufanie względem priorytetów

Niełatwo jest zachować równowagę pomiędzy pragnieniami jednej i drugiej osoby w związku. Gdy życie sprawia, że skupiamy się na pracy i zwykłej codzienności, istnienie wspólnych priorytetów uściśla związek. Łapania równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym można się nauczyć. A zrównoważenie czasu dla siebie i dla partnera w związku, wzmacnia wzajemne zaufanie.

źródło:  themindsjournal.com